Iazul meu-goodmans

Sparow

Member
SAlut!Nu stiu de ce dar nu mi se pare o idee asa de buna sa faci iaz asa aproape de casa.Fundatia e recenta?Are fier beton in ea destul?
Nu ar strica sa intrebi un inginer constructor.
Despre iaz o sa fie ok dar in timp.Si mie mi s-a tulburat apa la inceput.Nu mi se pare OK sa chinui Koy intepandu-i cu carligul.Daca ii scoti la unul ochii nu cred ca o sati placa.Cu cat mai multi pesti=>mai multa hrana=>mai multa mizerie.
 

goodmans

Member
sparow nu sint koy sint crapi romanesti
cladirea aia este de fapt o anexa facuta acum 40 ani destul de solida,sper sa nu am probleme cu ea.
 

emundin

Member
Sparow eu am iazul lipit de casa :) nu am nici o problema :) ar pesti am o gramada insa o data pe an bag asiratorul pe fundul iazului si aspir namolul plus ca am skimere care absorb de jos de pe fundul iazului si filtreaza prin nisip mizeria :)
 

goodmans

Member
Sa nu aveti impresia ca m-am potolit,am mai facut un iaz mic,1.5*1m.
Aveam intr-un colt o gramada de piatra de rau pe care vroiam sa curga apa la un moment dat si sa creasca muschi.
Cu muschiul m-am lamurit,asta vrea numai umbra si cum eu nu prea am....schimbare de plan.
Am ras gramada,am facut un patru ziduri de caramida,asezata frumos,fara liant,inalt de 5 caramizi,pe exterior am asezat un rand de piatra de rau din gramada.
Am asezat membrana ramasa de cand am facut iazul si l-am umplut cu apa care printr-un colt se scurge in iazul mare.
Va servi pt decantare,in viitor ca pepiniera pt puiet,etc...
Rezultatul il gasiti in album.
http://s592.photobucket.com/albums/tt3/goodmans/
 

alias

New Member
Super tare. Foarte frumos. Ti-as spune sa-ti creasca mare, dar cum ai deja un iaz mai mare, urarea nu si-ar mai avea rostul. Totusi ar trebui sa mai iei din caramizi in coltul prin care se va varsa apa in iazul mare. Felicitari
 

goodmans

Member
Bine v-am regasit in 2010!
cum sint iazurile voastre? dezghetate?
ceva probleme peste iarna?
eu sint fericit ca toti pestii sint Ok si foarte putin slabiti dupa 3 luni fara hrana.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
goodmans a spus:
Bine v-am regasit in 2010!
cum sint iazurile voastre? dezghetate?
ceva probleme peste iarna?
eu sint fericit ca toti pestii sint Ok si foarte putin slabiti dupa 3 luni fara hrana.
Ma bucur ca iazul tau a trecut cu bine iarna...Eu planuisem sa fac unul anul asta, da dupa ce am citit topicurile despre iazurile voastre cred ca ma las pagubasa :( M-ati innebunit cu filtre, aspiratoare, alge si alte 1 milion de probleme de care te lovesti In concluzie, adio iaz... :cry:
 

sicora fabian

Active Member
Nu dispera, Claude, cu cat iazul este mai mare, cu atat isi pastreaza mai bine echilibrul.
Baietii isi permit, dar nu este neaparat nevoie de toate chestiile alea decat daca doresti sa poti citi ziarul la 1 m pe fundul iazului, insa in acest caz nu va fi niciodata iazul in echilibru stabil.
Este exact ca si la acvariu: merge si cu si fara filtre, aeratoare si alte alea. Acum, depinde de mofturi!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Nu dispera, Claude, cu cat iazul este mai mare, cu atat isi pastreaza mai bine echilibrul.
Baietii isi permit, dar nu este neaparat nevoie de toate chestiile alea decat daca doresti sa poti citi ziarul la 1 m pe fundul iazului, insa in acest caz nu va fi niciodata iazul in echilibru stabil.
Este exact ca si la acvariu: merge si cu si fara filtre, aeratoare si alte alea. Acum, depinde de mofturi!
Pai eu aveam un loc cam de 2 x 2 metri, ma gandisem sa fac un mic iaz, cu adancime de circa 80 cm adancime da citind toicurile despre iazuri la un moment dat parca citeam limbi straine. am ajuns la concluzia ca e chiar o mare bataie de cap intretinerea lui si nu stiu daca fac fata :? Ca pana la urma , ca sa vad un nufar ma pot duce si la Gradina Botanica...Pana nu gasesc pe cineva care sa-mi raspunda la toate intrebarile nici nu ma gandesc sa ma apuc de el...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
asa e, bazin, nu iaz...Ma si gandisem de fapt sa cumpar unul preformat, doar ca nu am vazut inca unul care sa-mi convina...voi vedea...oricum, anul asta nu, pana anul viitor am astfel timp sa ma informez cum trebuie si-apoi...ori la treaba, ori ...gata cu zorelele, sa nu mai visez bazin :)
 

goodmans

Member
de cat sa dai banii pe unul preformat mai bine cumperi cativa metri de membrana epdm si ai dai ce forma vrei tu.
oricum merita sa incerci,nu va fi mult de munca insa curtea ta se va transforma total iar coltul ala exotic iti va da gata orice musafir.
2x2 inseamna 4mp de luciu de apa unde poti avea destule plante,nuferi,zambile de apa,si chiar o pereche de koi.
daca il faci la 120-130cm adancime iarna ai poti lasa afara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
goodmans a spus:
de cat sa dai banii pe unul preformat mai bine cumperi cativa metri de membrana epdm si ai dai ce forma vrei tu.
oricum merita sa incerci,nu va fi mult de munca insa curtea ta se va transforma total iar coltul ala exotic iti va da gata orice musafir.
2x2 inseamna 4mp de luciu de apa unde poti avea destule plante,nuferi,zambile de apa,si chiar o pereche de koi.
daca il faci la 120-130cm adancime iarna ai poti lasa afara.
Cred si eu ca mi-ar transforma curtea, ma si visam pe marginea lui privind nuferii si pasarelele la adapat si baita... :) Da' eu imi imaginasem ca faci bazinul, bagi plantele si gata...eventual toamna pui la pastrare plantele sensibile... Cand am citit pe-aici ce m-asteapta... :mrgreen:
 

sicora fabian

Active Member
Claude, n-ai ce pierde, dimpotriva!
Cum a spus si Goodmans, cumpara folie si fa-i fundul in doua trepte, una la 80 si una la 130 (pentru nuferi), dar fa-l macar de 3/2, fara colturi si un pic in forma de ou (tot 4 mp vei avea in final) iar malurile inclinate, sa nu se prabuseasca.Sfatul mau este sa nu-ti iei koi, mai degraba niste xifori, daca vei vrea neaparat pesti. Apa va trece la inceput prin diferite transformari, dar pana la urma va intra in echilibru.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pesti nici nu m-am gandit sa pun in el...ca eu iarna sunt plecata de-acasa...Las' ca vin eu la voi dupa sfaturi, daca totusi o sa-l fac...ca sa ma lamuriti cu toate... :D
 

goodmans

Member
iti spun ca nimic nu se compara cu proprii nuferi din curte.
cand i-am cumparat pe ai mei de la gardener erau niste rizomi si ai mei radeau de mine ca am dat 50 ron pe o radacina,dar....dupa 2-3 luni au ramas masca cand au vazut ce flori superbe au iesit din ei,pacat ca o floare de nufar tine doar 4 zile dar oricum au inflorit pana toamna tarziu,sfarsitul lui octombrie.
 

goodmans

Member
pai inca nu stiu daca au rezistat,i-am lasat in apa in ghivece la 60cm adancime dar apa nu a inghetat deloc.
sper sa fi rezistat,peste una sau doua saptamani ai scot sa le schimb pamantul si sa le bag niste fertilizanti.
 

aleynad

Active Member
Moderator
daca apa nu a inmghetat..atunci cred ca vor fi ok
i-am vazut in albumul tau, sunt superbi, mai ales cei de culoare roz inchis
 

George

Member
In week-end am fost si eu la casuta, suprafata iazului inca era inghetata, asa ca am spart-o in multe bucati mici. Sub gheata am gasit cativa pestisori morti dar spre bucuria mea deja se vede ceva verde, cred ca nuferii incep sa-si scoata moturile :)
 
Sus