Hoya davidcummingii

sarselia

Active Member
Moderator
Tare frumusica e si asta!
Cornelia fiind si eu novice vroiam sa te intreb cam cat timp tin florile la Hoya?
Ca parca stiu ca nu foarte multe zile, nu?
In orice caz si asa sunt minunate!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fiecare floare din peduncul tine cam o saptamana. Cand e frig pot sa ajunga la 2 saptamani. Cand e cald se pot trece cam in 4 zile. Depinde de factorii de mediu. In functie de varietate, florile se deschid toate in acelasi timp sau pe rand.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmm tare interesant.Am vazut doar o Carnosa inflorita undeva, candva in rest nimic.
Si de aceea eram curioasa de cum este cu florile lor.
Felicitari pentru toate frumusetile si te mai asteptam si cu altele ca stim ca se poate!
:wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da mai, numai 50 si ceva. M-au parasit cateva acum vreun an ... :nu stiu: Dar o s-o iau de la capat cu ele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mymooo sa stii ca pana sa vad pe la Cornelia atatea varietati de Hoya si eu credeam ca numai Carnosa exista aici pe Terra.
Dar m-am inselat..amarnic inca...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt cateva sute cunoscute. Dar in fiecare an dupa calatorii de cercetare, mai apar cateva noi. Eu anul trecut aveam 40 pe lista. Am depasit dorintele si inca mai vreau vreo cateva. Nu sunt toate la fel de spectaculoase, deci n-are rost sa mi le doresc ... chiar pe toate. :rofl: :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaaa
In orice caz exista niste superbitati de numa'
Si tu ai o gramada de superbitati.
:wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, in fata unora te topesti de-a dreptul.
Iti dai seama cat de dusa sunt daca am pipait si verificat o planta de 5 ori pe zi vreme de 2 saptamani ... :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Da, in fata unora te topesti de-a dreptul.
Iti dai seama cat de dusa sunt daca am pipait si verificat o planta de 5 ori pe zi vreme de 2 saptamani ... :rofl:
Nu esti dusa deloc!
Si mai ales daca chiar ai fi sa stii ca nu esti singura.Eu una fac parte din aceiasi categorie.
:wink:
 
Sus