Hoya davidcummingii

cornelia

Fondator
Membru staff
cornelia a spus:
27 sept 2008

A crescut putin intr-un an si jumatate. A avut un peduncul floral dar nu s-a transformat in floare, l-a pierdut.


Dupa 3 ani de straduinte arata asa:



Am inteles ca e mai mica decat alte varietati, de la mama natura. Dar n-a zis inca nimica... nimicuta. Mai am rabdare pana in primavara cu ea. Daca tot nimicuta, scot batul. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uh! Credeam ca mi se lungesc urechile de tot: a facut 4 pedunculi. Unul este chiar maricel si ma tot uit la el - numai sa nu pice ca mor de suparare. Abia astept sa infloreasca si sa vi-l arat. :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si noi abia asteptam!
Tinem pumnii sa iasa totul ca la carte si sa isi arate frumusetea!
 

elaelena

Member
si eu am un butas, stagneaza de multa vreme...nici vorba sa infloreasca , probabil nu are conditiile optime pt. dezvoltare, dar asta e!
cornelia, l-ai udat mai mult sau l-ai tinut ''pe uscat''?
 

elaelena

Member
butasul a stagnat multa vreme pt. ca l-am reinradacinat de 2 ori; a fost printre primii butasi cumparati de hoya si nu prea m-am priceput sa il ingrijesc
acum e in pamant si nu da semne ca nu i-ar placea locul( are multa lumina si caldura potrivita, deocamdata, ) ,ii pun cate putina apa .....mi-e frica sa nu-i putrezeasca radacinile iar :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti spun o chestie, chiar daca e puiut nu cred ca-i place caldura prea multa. Al meu cand era pui a iernat in balcon, unde au fost frecvent temperaturi sub 15 gr C. Fiind mai racoare si udarea e mai rara si mai superficiala. In ce pamant l-ai pus?
 

elaelena

Member
pana acum au fost cam 20 gr; imi fac probleme pt. perioada cand se va incalzi afara pt. ca apartamentul are orientare sud-vest si vara e tare cald..
substratul este format din pamant de cactusi +perlit( asa am la toate hoyele)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ela pai cu substratul ala iesi la pensie. Pamantul de cactusi e greu si le incetineste cresterea iar perlitul retine umezeala. Nu ma mir ca au putrezit radacinile. Poti sa folosesti pamant general de flori cu 20% perlit, nu mai mult. Sau sa faci o combinatie dar e cam riscanta: cocopeat + perlit + pamant general de flori in parti egale. Vor creste repede dar va trebui sa ai mare grija la udare.
 

elaelena

Member
cornelia, stii cum e,fiecare foloseste si substratul cu care s-a obisnuit; ce folosesc eu se usuca repede,nu prea retine apa .....
 
Sus