Hoya carnosa

albela

Active Member
Are multa lumina, dar soare direct aproape deloc. Daca observi, ramurile noi fug spre interiorul camerei, deci evita lumina puternica dinspre geam.
 

mena

Member
Incearca sa-i dirijezi un pic ramurile alea lungi....poate nu se mai intind asa mult fara sa faca frunzulitze...
Hoya mea sta la lumina puternica si are soare cam 2-3 ore pe zi...Imi infloreste in fiecare an de 2-3 ori....
Poate trebuie sa "mai imbatraneasca" plantuta ta, sa fie mai matura ca sa faca si floricele.
Floarea mea are 10 ani...dar sincera sa fiu nu mai stiu de cand a inceput sa infloreasca...Sta cumintica in coltul ei de atata amar de vreme si ma bucura cu floricelele ei...
Asa am ajuns de dragul ei sa mai achizitionez si alte varietati de hoya. Sper sa le mearga la fel de bine... :wink:
 

albela

Active Member
Iti doresc succes. Nu prea am cum sa conduc ramurile alea, ca ea e aranjata ca o planta curgatoare. Sincer chiar nu stiu cum sa fac cu ele ca sa ii fie bine plantei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Curad va trebui s-o incolacesti pe un arc de bambus. Si dupa aia sa vezi belea cand se va face ... cu adevarat mare (fiecare lastar de cativa metri).
 

albela

Active Member
:eek: Nu ma speria Cornelia. Unde sa tin eu monstrul ala :rofl: . Ei, sa creasca ea, ca m-oi descurca eu. Cornelia hoyele luate de la baumax cand le schimbi ghivecele?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu ma grabesc, ca mi-e teama ca dupa aia nu mai infloresc. Oricum, sunt destul de mari ghivecele pe care le au.
 

albela

Active Member
Asa e, dar pentru carnosa tricolor daca va creste cum spui tu si va trebuie sa o pun pe un cerc nu va fi posibil in ghiveciul asta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic s-o lasi in pace pana anul viitor. Monstrul meu e si acum in ghiveci de 14 cm. Si inca nu si-a scos radacinile pe afara.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
am vazut azi cu ochii mei prima hoya inflorita - nu la mine acasa din pacate ci la fereastra unei case, pe o strada oarecare. Mi-a atras atentia globuletul maricel cu flori albe. Mi-a luminat ziua:D Abia astept sa se faca mari si ale mele.
 

mena

Member
Stelia, poti lasa hoya afara daca are soare doar in primele ore ale diminetii, dar nu mai mult.
Zi_inflorata iti doresc sa iti creasca hoya cat mai mare si mai frumoasa. A mea este inflorita a 3 oara anul asta (dar are 10 anisori :wink: )
 

bluegeannie

Member
Hop si eu cu hoya mea...
Am citit ce s-a scris pe-aici despre hoya dar sunt atat de multe incat ma lasa vederea...
Sa va povestesc si eu despre hoya mea carnosa.

Am primit-o acum vreo 3 ani, cred, de la o scumpa matusica. Habar n-am avut ca e o hoya si tot de la voi am aflat. Multumesc.
Din pacate nu a inflorit niciodata pana acum si tare sunt suparata din cauza asta.
Ce-i drept, n-am pus-o in perlit, nici macar nu stiam ce e aia pana acum. Si nici acum nu prea stiu de unde sa-l achizitionez sau cum se prepara. Am primit-o in pamant de flori si asa am lasat-o. Acum ca m-am documentat, o sa ma ocup de ea cu mai multa atenti,e ca pana acum am negliajt-o complet si total.

Istoria ei e cam asa: din cutia de margarina in care am primit-o am mutat-o, dupa o lunga perioada in care a stat pe un hol al blocului, intr-un ghiveci de marimi potrivite. Mai tarziu, cand am vazut eu ca e intindareata si ataranreata am mutat-o intr-un ghiveci mai mare, tot in pamant de flori obisnuit si am atarnat-o afara in curte, vara asta, unde e si la ora actuala - dar ma bate gandul s-o aduc in casa la un moment dat, totusi...
Pentru ca atarna de nu mai stiam ce sa-i fac (acum o sa stiu), i-am bagat in pamant respectiva crenguta si la putin timp a inceput sa faca radacini. Am lasat-o in pacea ei si mi-am vazut de celelalte flori.

Acum vin si va intreb 2 lucruri:
1. Ce sa fac cu ea ca sa infloreasca?

2. As vrea sa o tund un pic si sa o fac mai mica. Vrea cineva lastari? Dau cu drag, numai va rog, spuneti-mi cum sa o coafez in asa fel incat lastarii respectivi sa se prinda.

O sa-i fac si poze. Revin.

PUPICI
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E inca mititica. Las-o sa mai creasca si abia dupa aia mai coafeaz-o. Dupa ce apuc s-o pun si pe a mea pe arc de bambus, o pozez. Ca sa vezi ce namila se face in cativa ani. :wink:

Sauuu .. pot sa-ti arat o poza de acum cateva luni.

 
Sus