Hoya carnosa

miha

Member
Esti o norocoasa... macar aici sa-i vad si eu florile ca a mea nu vrea sa infloreasca desi e ditamai lungana... :rofl: :hug:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Trebuie sa precizez ca eu din cauza dnei de mai sus, miha, am devenit dependenta de hoya. Ea mi-a donat 2 lastari de atunci sunt... ireparabil indragostita de ele.
 

elaelena

Member
zi inflorata, esti o norocoasa...nici carnosa mea nu crea sa infloreasca....in schimb, am vazut una plina de pedunculi , intinsa in balcon, printre sarmele de rufe :x
 

mimish

Active Member
Nici a mea nu a inflorit anul trecut, a pierdut bobocii toti. Acum se pregateste sa infloreasca!
 

albela

Active Member
Si carnosa mea care anul trecut era doar o frunza s-a pus pe inflorit, are 2 pedunculi. Chiar nu ma asteptam la asta :oops: :) .
 

miha

Member
Ce floricica frumoase are... :roll:
Daaaa...se zice ca hoya ne poarta printr-o mare varietate de mirosuri...de la cele mai placute la unele de-a dreptul respingatoare...
Eu am avut parte pana acum numai de mirosuri placute la plantele mele...sa vad ce-mi rezerva viitorul... sper sa pot sta in casa ...cu toate mirosurile lor... :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
anette_b a spus:
cred ca infloreste si a mea!!!!!!

adica am doua si cea mai batrana pare sa aiba un boboc
are frunze verde foarte inchis cu puncte albe...cred ca e aceea mai des intalnita.
elaelena a spus:
probabil este hoya carnosa...
anette_b a spus:
nu am pus nici un suport ( am tot amanat) si balconul e plin de liane de la ambele hoya. acum cand are boboc , ar fi bine sa o conduc pe un suport sau o las in pace sa infloreasca? au crescut foarte mult lastarii noi . ghiveciul e pus pe un raft (sus) si lianele atarna pana la podea.
 
Sus