1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Hoya bella

Discuție în 'Hoya' creată de cornelia, 8 Aug 2008.

1. anette_b

anette_b Member

Localizare:
    BUCURESTI
    am si eu 2 pui de hoya bella. mici si sanatosi. si ghivece mici-mici , asa cum i-am luat. ce substrat sa le pun sa nu balteasca apa in el ? stiu ca hoya nu vrea multa apa.

2. cory_helen

cory_helen Active Member

Localizare:
    Bucuresti - Vitan
    ma bucur mult, d-na kati... mie mi-a murit atunci plantuta, dar mi-a dat d-na gabiuta alta pe care am pus-o in perlit... si ii pun apa in farfurioara... vad ca e ok...

astept si eu floricele de la ea... cand v-am dat-o d-na kati ca nu mai stiu? sunt 2 ani de atunci?

3. jkati

jkati Member

Localizare:
    oradea
    Da au trecut doi ani. In primul an n-a miscat de loc, abea in primavara asta si-a dat drumul si a inflorit. Are 3 crengute,fiecare cu boboci. Imi place f f mult.

4. dyayzh

dyayzh Guest

5. ghia_don

ghia_don Active Member

Localizare:
    Iasi
    E superba!! Sa vezi ce parfum vei avea cind va inflori.. :D

6. dyayzh

dyayzh Guest

7. anette_b

anette_b Member

Localizare:
    BUCURESTI
    ce mare e !...si infloricioasa ! :eek:

8. dana

dana Member

Localizare:
    Constanta
    bella mea mai are un pic si face anul de cand nu vrea nimic ;nici nu creste nici nu se usuca,doar sta.

deja nu stiu ce sa-i mai fac

9. irinabv

irinabv Active Member Moderator

Localizare:
    Brasov
    In 2009 cand a venit la Brasov, Albela mi-a dat cadou un lastar de hoya bella pe care am reusit sa-l inradacinez dar pana acum nu am reusit sa vad nici o floare de la el. A avut zeci de boboci care se uscau de cand erau mici. Anul asta, uitand un pic de ea, adica nu am mai udat-o asa des, minunea s-a produs :D [​IMG] [​IMG]
    E prima mea floare de hoya si sunt tare mandra. Am rezistat eroic sa nu o ud in timp ce se dezvoltau bobocii, pt. ca am observat din experientele anterioare ca imediat ce ii puneam apa se uscau. Nu stiu daca are vreo legatura, dar asa a fost la mine.

10. lelia

lelia Well-Known Member

Localizare:
    craiova
    E atat de gingasa ! sa-ti traiasca plantuta si sa infloreasca mereu !

11. cameliacamelia

cameliacamelia New Member

Buna, as dori un sfat: am o planta Hoya bella, este primul an cand are inflorescente, dar o mare parte s-au uscat si au cazut. Care sa fie motivul? Are lumina, nu este la soare, nici apa in exces, dar nu i-am pus feritilatori, stiu ca nu se pune cand are boboci.

12. florin srcl

florin srcl Member

110872644.jpg 110700060.jpg 110694035.jpg 110587024.jpg 110587027.jpg 110872644.jpg 110700060.jpg 110587024.jpg 110587027.jpg un metru și jumătate de HOYA.

adrianam apreciază asta.

Distribuie pagina asta