Hoya bella

anette_b

Member
am si eu 2 pui de hoya bella. mici si sanatosi. si ghivece mici-mici , asa cum i-am luat. ce substrat sa le pun sa nu balteasca apa in el ? stiu ca hoya nu vrea multa apa.
 

cory_helen

Active Member
ma bucur mult, d-na kati... mie mi-a murit atunci plantuta, dar mi-a dat d-na gabiuta alta pe care am pus-o in perlit... si ii pun apa in farfurioara... vad ca e ok...

astept si eu floricele de la ea... cand v-am dat-o d-na kati ca nu mai stiu? sunt 2 ani de atunci?
 

jkati

Member
Da au trecut doi ani. In primul an n-a miscat de loc, abea in primavara asta si-a dat drumul si a inflorit. Are 3 crengute,fiecare cu boboci. Imi place f f mult.
 

dana

Member
bella mea mai are un pic si face anul de cand nu vrea nimic ;nici nu creste nici nu se usuca,doar sta.

deja nu stiu ce sa-i mai fac
 

irinabv

Active Member
Moderator
In 2009 cand a venit la Brasov, Albela mi-a dat cadou un lastar de hoya bella pe care am reusit sa-l inradacinez dar pana acum nu am reusit sa vad nici o floare de la el. A avut zeci de boboci care se uscau de cand erau mici. Anul asta, uitand un pic de ea, adica nu am mai udat-o asa des, minunea s-a produs :D
E prima mea floare de hoya si sunt tare mandra. Am rezistat eroic sa nu o ud in timp ce se dezvoltau bobocii, pt. ca am observat din experientele anterioare ca imediat ce ii puneam apa se uscau. Nu stiu daca are vreo legatura, dar asa a fost la mine.
 

cameliacamelia

New Member
Buna, as dori un sfat: am o planta Hoya bella, este primul an cand are inflorescente, dar o mare parte s-au uscat si au cazut. Care sa fie motivul? Are lumina, nu este la soare, nici apa in exces, dar nu i-am pus feritilatori, stiu ca nu se pune cand are boboci.
 
Sus