1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Hoya bella

Discuție în 'Hoya' creată de cornelia, 8 Aug 2008.

1. cornelia

cornelia Fondator Membru staff

Localizare:
    Bucuresti
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

Uf, greu de pozat! :whew:

2. Gabiuta

Gabiuta Well-Known Member Moderator

Localizare:
    La periferie
    Frumoase flori.Bravo!!
    Incepe nebunia????????????? :rofl:

3. cornelia

cornelia Fondator Membru staff

Localizare:
    Bucuresti
    Ce sa inceapa? Ca era inceputa bine de acum vreo ... 4 ani. :oops:

4. miha

miha Member

Localizare:
    lumina/constanta
    Foarte delicata...ca o floare de portelan... :D

5. rodica05

rodica05 Member

Localizare:
    Bucuresti Obor
    Nu stiu cat de greu a fost de pozat, cert e ca ti-au iesit grozave fotografiile! Felicitari si pentru flori si pentru foto :wink:

6. carmenn

carmenn Member

Foarte frumoase...intr-adevar e greu de pozat, caci parca ar vrea sa-si ascunda floricelele. E mai usoara operatiunea daca planta e suspendata sau sta pe un suport sus undeva, ca sa-i poti prinde florile in toata splendoarea, fara sa-i intorci lastarii...
    Si mie mi-a fost greu sa surprind florile de bella, dar ele ma surprind zilnic cu noi si noi flori... :D

7. carmenn

carmenn Member

una din belle...plina de flori, e in cea mai buna forma de pana acum, 16 inflorescente din care 12 deschise complet, iar 4 asteapta momentul oportun...

8. albela

albela Active Member

Localizare:
    Bacau
    Am si eu o floricica la bella mea :)

9. carmenn

carmenn Member

Bravo , Albela...ai vazut ca n-a durat mult pana sa ai flori la ea? De aici incolo va inflori incontinuu :D

10. Luciana35

Luciana35 Member

Localizare:
    Aproape de Tg. Neamt
    cum se prind mai usor si sigur lastarii de bella?

11. dorinas

dorinas Member

Localizare:
    Brasov
    In apa.

12. dana_m

dana_m Member

Localizare:
    bucuresti-socului
    Am "furat" un lastar de bella si l-am pus in apa conform indicatiilor vazute. Sper sa se prinda.

13. mimish

mimish Active Member

Localizare:
    Constanta
    Eu pe cei primiti de la Cornelia (bella, serpens si picta) i-am pus direct in pamant. Au prins repede radacini, apoi i-am mutat in ghivece mici cu pamant universal si perlit.

14. dana_m

dana_m Member

Localizare:
    bucuresti-socului
    Hoya mea are deja radacinute. O mai las putin, iar apoi o voi pune in pamant.

15. andreiacamelia

andreiacamelia Active Member

Localizare:
    Fetesti
  16. carmenn

carmenn Member

poate sa produca din primul an...chiar de la staduiul de butas inradacinat fie in apa fie in substrat...insa desi vrei sa o vezi inflorita cat mai repede, ar fi bine sa rupi pedunculul, caci ii absoarbe energia plantei si nu e suficient de matura si de bine dezvoltata...

17. andreiacamelia

andreiacamelia Active Member

Localizare:
    Fetesti
    Multumesc de sfat. Deocamdata nu are peduncul floral. Inseamna ca o sa mai astept un pic pana face floricele; Deci din ce am inteles,nu este neaparat nevoie sa fie lunga de ....1 m ca sa si infloreasca.

18. dana_m

dana_m Member

Localizare:
    bucuresti-socului
    Mica mea bella (cel mult cm) are deja un mic peduncul floral.Abia astept floricelele. :visator:

19. mimish

mimish Active Member

Localizare:
    Constanta
    Bravo! Si a mea a crescut mult mai repede decat ma asteptam. La inceputul lui iunie am primit lastarul de la Cornelia, iar acum deja e "mare", are vreo 25 cm si mai multi lastarasi! Imi e tare draga!

20. dana_m

dana_m Member

Localizare:
    bucuresti-socului
    A mea este mult mai "tanara" are numai 2 luni si jumatate.

Distribuie pagina asta