Hoya bella

rodica05

Member
Nu stiu cat de greu a fost de pozat, cert e ca ti-au iesit grozave fotografiile! Felicitari si pentru flori si pentru foto :wink:
 

carmenn

Member
Foarte frumoase...intr-adevar e greu de pozat, caci parca ar vrea sa-si ascunda floricelele. E mai usoara operatiunea daca planta e suspendata sau sta pe un suport sus undeva, ca sa-i poti prinde florile in toata splendoarea, fara sa-i intorci lastarii...
Si mie mi-a fost greu sa surprind florile de bella, dar ele ma surprind zilnic cu noi si noi flori... :D

 

carmenn

Member

una din belle...plina de flori, e in cea mai buna forma de pana acum, 16 inflorescente din care 12 deschise complet, iar 4 asteapta momentul oportun...
 

carmenn

Member
Bravo , Albela...ai vazut ca n-a durat mult pana sa ai flori la ea? De aici incolo va inflori incontinuu :D
 

dana_m

Member
Am "furat" un lastar de bella si l-am pus in apa conform indicatiilor vazute. Sper sa se prinda.
 

mimish

Active Member
Eu pe cei primiti de la Cornelia (bella, serpens si picta) i-am pus direct in pamant. Au prins repede radacini, apoi i-am mutat in ghivece mici cu pamant universal si perlit.
 

carmenn

Member
poate sa produca din primul an...chiar de la staduiul de butas inradacinat fie in apa fie in substrat...insa desi vrei sa o vezi inflorita cat mai repede, ar fi bine sa rupi pedunculul, caci ii absoarbe energia plantei si nu e suficient de matura si de bine dezvoltata...
 

andreiacamelia

Active Member
Multumesc de sfat. Deocamdata nu are peduncul floral. Inseamna ca o sa mai astept un pic pana face floricele; Deci din ce am inteles,nu este neaparat nevoie sa fie lunga de ....1 m ca sa si infloreasca.
 

mimish

Active Member
Bravo! Si a mea a crescut mult mai repede decat ma asteptam. La inceputul lui iunie am primit lastarul de la Cornelia, iar acum deja e "mare", are vreo 25 cm si mai multi lastarasi! Imi e tare draga!
 
Sus