Hortensia II

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iaca poznele:

galbejita cea batrina

Pentru comparative celelalte doua junioare din apropiere:
 

elianna

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Nu cred ca e paniculata, cred ca e arborescens annabelle :D
:rofl: Am si o Annabelle dar nu stiam ca este arborescens :( Cat de mare creste?

Acum e plina de flori doar ca s-a cam aplecat din cauza ploii si furtunilor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca nu o tai de loc te poate depasi in inaltime.Eu o tai an de an pentru a se face tufa bogata.
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc. Si eu am taiat-o dar intuitiv. Acum are 3 ani si peste 1m. Pacat ca este pusa cam intr-un colt si nu se poate desfasura.
 

daisy111

Active Member
Cand as putea lua si eu butas dintr-o hortensie superba, plina de flori roz?Defapt cand este perioada propice?ca as vrea sa pun afara cativa butasi cu pet.Multumesc anticipat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daisy, eu am prins butasi de hortensie pe la sfarsitul lui mai, cand crescusera suficient cat sa pot taia un butas cu minum 3 noduri. Deci eu doar cu aceia am incercat, verzi, eu cred ca poti sa incerci si acum, dar sa nu m ai astepti ca pe urma va fi prea tarziu
 
Salut.
Am cumparat doua hortensii prapadite (la reducere) din Baumax, si dupa o saptamana de udari au inceput sa scoata lastari si sa arate din ce in ce mai bine.
Vreau sa le plantez in gradina, insa momentan am penumbra doar intre niste mesteceni. Am citit ca nu e prea ok sa plantam flori langa mesteceni, acestia fiind mari consumatori de apa...ce spuneti, sa ma risc?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Atat timp cat intretii gradina cu udari permanente nu o sa fie nimic , zona in care fiecare bea apa e diferita asa ca nu cred ca ai probleme

In alta ordine de idei poti amenda solul cu ceva compusi care sa mentina umezeala , coaja de copac , compost ...

succes
 
Parca am citit pe aici ca cineva a ingropat un butoi mai mare in pamant si in el a plantat o hortensie. Mi s-a parut o idee foarte buna, si cred ca asa voi proceda. Am de gand sa umplu butoiul cu pamant de azalee si rododendroni, am inteles ca e foarte bun pentru hortensii.
Intre timp, mi-am mai luat inca 4, din care doua sunt Endless Summer, albastra si roz, superbe si mari.
 

elianna

Well-Known Member
Eu am mai multe hortensii si rodhodendroni si i-am plantat direct in gradina. Am pus in groapa lor pamant pentru rhododendroni iar iarna le musuroiesc si pun si crengute de brad. Le am de cativa ani si le merge bine. Nu stiu daca le-ar place in butoi :)
 
Vreau sa pun vreo 2 lastari la prins. Trebuie sa fac gauri de scurgere in recipientele de iaurt? E bine daca folosesc pamant de rododendroni? :gandit:
 

elianna

Well-Known Member
Gauri sigur trebuie sa faci. La restul nu ma prea pricep. Am incercat odata si nu mi-a reusit :(
 

elianna

Well-Known Member
E mai obisnuita varianta cu pet. Poti sa-i desurubezi dopul ca sa uzi si sigur sta mai bine.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu am incercat si mi-a reusit, mi-au facut "mustati" si in apa :D .

Mie mi se pare ca hortensiile se prind fantastic de usor. Am si vreo 2-3 paniculate pur si simplu pentru ca mi-a fost mila sa arunc betele in primavara cand am tuns-o pe cea mare si le-am infipt in pamant, fara PET, fara nimic...
 

elianna

Well-Known Member
Am macrohpile si o Annabella care credeam ca e paniculata dar e arborescens. Spuneti-mi si mie care este diferenta dintre ultimile doua, ca nu stiu unde sa caut :?
 
Sus