Hortensia II

claude

Well-Known Member
Moderator
Vezi ca la hortensii le place apa, sa aiba pamantul mereu umed, nu sa balteasca dar umed, intelegi tu ce spun :rofl: Eu vara pe macrophylla o ud in fiecare zi
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cu pamant acid. Cumperi un sac de pamant pentru conifere si inlocuiesti cativa cm de pamant in jurul hortensiei. Se mai pot administra chelati de fier, dar eu am incercat asta la trandafirii rugosa anul trecut si nu a avut efect (si astia vor pamant putin acid), dar rezultatele s-au vazut doar dupa ce am sapat putin in jur si am inlocuit cu pamant de conifere
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane, eu ma gandesc ca si cu acele 2 produse treaba ar fi ca si cu fierul, chiar daca e sub forma de chelati, planta nu reuseste sa absoarba din cauza pH-ului ridicat al solului :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Corectezi moderat si pe termen scurt , adica dupa 2 ploi nu mai ai sol acid cat timp curtea nu e pe sol acid

E nevoie constanta de materie acida care sa se descompuna la radacina si nu doar ocazional

:hug:
 

laural

Well-Known Member
Am citit undeva ca se pun conuri de brad/pin pt. cresterea aciditatii solului. Eu am pus , in primavara, conuri de brad langa tulpina zmeurilor, dar scopul principal a fost mulcirea si oprirea cresterii buruienilor :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, si aceasta e o metoda buna, eu am uitat sa o amintesc, desi mi se pare ca aia rezolva problema pe termen lug, nu imediat, ca dureaza putin pana putrezesc acele de pin. Si eu tot am vrut sa pun ace de pin dar nu am avut de unde sa iau
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu au efect decat cel mult imediat , nu mai e de actualitate , am studiat si eu si am vazut ca fiind materie organica se descompune usor si pierde aciditatea si aia putina cat era :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dane din 5 buc.una,cea mai batrina careia ii pun odata la 2 ani pamint acid in jur si in gropita pe care o fac in jurul ei este galbejita foc plus ca are o dezvoltare tare anemica.Creste incetut fata de celelalte pe care le am numai de 2 ani si sunt triple fata de asta.
Ceva-ceva-nu ii place dar zau de stiu ce anume. :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pune si matale o pozulica sa stim si noi ce vezi tu :D

Cred ca nu ii place noul sol , am patit si eu asta , dupa 2 ani de stat in ghiveci si o stare continua de rau a decedat , la analiza , radacinile nu patrunsesera deloc pamantul de jur imprejur , traia doar in balotul ei initial

Amendamentul solului se face cu sulf "gradinaresc" si recent am gasit si un PH Down pentru piscine pentru a scadea la acidofile PH din apa de udare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Abia acum am vazut raspunsul mataluta :D ,merci .O sa fac o poza .Este o batrina care se incapatineaza sa aiba frunze galbejite. :x
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De pe meleaguri valcene venea acum trei ani (multumesc Aleynad) un butas micut inradacinat de hortensie. Iata-l azi transformat in ditamai tufa ce se impodobeste cu frumoase flori

 

Dea

Active Member
O minunatie Adina!! :clap: Imi place nuanta de roz pal al inflorescentelor!!!

O hortensie in ghiveci, achizitionata acum doi ani ... movulie, s-a transformat in acest roz, desi i-am pus substrat de acidofile. Imi place oricum, ma bucur ca s-a dezvoltat bine pana acum. :D


si o hortensie clasica, de gradina
 

Dea

Active Member
Multumesc Eliana. Celei roz nu mai stiu unde as putea sa-i gasesc un loc potrivit, ca sa reziste afara si peste iarna.

Asa e Roxana, e arborescens! :D
 
Sus