Hibiscus moscheutos

elenafles

Active Member
claude a spus:
ei, uite ca voi va chinuiti cu 'pupatul' florilor si elenafles are semintele :rofl:
Sau si tu i-ai pus sa se pupe, Elena?
:rofl: :rofl: :rofl:
Cele care le-am pus sa se pupe nu au facut seminte.Capsula asta era ascunsa dupa o frunza si e din primele flori care habar nu aveau ca trebuie sa se pupe :wink: Am avut noroc ca am descoperit-o la timp ca daca mai intarziam semintele se imprastiau pe pamant.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu a inflorit asa:


E la prima inflorire, sa speram ca la anul va fi mai viguros! Trebuia sa fie roz da nu ma plang, ca e tare frumusel asa, cu petalele bordate cu grena :)
 

ghia_don

Active Member
:cry: :cry: ...In toate, dar absolut toate capsulele cu seminte am gasit cite un viermaloi care rontaia intr-o veselie semintele... :cry: :cry:
Abia daca am recuperat vreo zece seminte din opt capsule ...
Mi-e o ciuda de nu mai pot... :(
 

bradut

Well-Known Member
Trebuie sa mut locul hibiscusului si as vrea sa stiu cand se poate face acest lucru. Se poate acum?
 

fixpix

Active Member
Parerea mea este ca se poate. Planta probabil in repaos, vreme inca buna (nu f frig).
De as avea de mutat, acuma l-as muta linistit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
in urma cu o luna am pus la incoltit 2 seminte de hibiscus moscheutos, dupa ce le-am pilit coaja si le-am tinut cam 6 ore in apa, le-am pus intr-un ghiveci micut, le-am acoperit cu 0.5 cm de pamant, respectiv turba + nisip fin in procent egal
ghiveciul l-am pus pe pervazul ferestrei intr-o punga transparenta inchisa ermetic si la caldura constanta de 22 grade
una din seminte a incoltit cam dupa o saptamana, iar acum viitorul hibi arata asa :D
mymo a spus:
Arata foarte bine! De acum cred ca poti sa-l inveti fara punga.
aleynad a spus:
nuuuu
ca la mine la servici e foarte cald si mi-e frica ca se ofileste.....il mai las o perioada cu punga, apoi il dezvat treptat :)
daca am unul singur :) tin la el ca la ochii din cap :rofl: :rofl: :rofl:
michaela a spus:
aleynad, samanta de hibi trebuie "slefuita"?,
mymo a spus:
Da Micha trebuie pilita,eu ciupesc cu forfecuta partea cea mai ascutita.
michaela a spus:
Am primit si eu vreo 4 seminte , insa sunt rotunde.... sa te tii cum le pilesc eu! :rofl: :) ... macar de erau si ele mai mari... uff!! :roll: :)
mymo a spus:
Sunt rotunde dar au o parte unde apare un mot mic-mic(sunt cu samanta in mana :rofl: )
albela a spus:
Eu nu le-am pilosit cand le-am plantat si m-am ales cu 0 plante :oops: . Dar mai am vreo doua semincioare. Deci ma apuc de pilit :rofl: .
michaela a spus:
mymo a spus:
Sunt rotunde dar au o parte unde apare un mot mic-mic(sunt cu samanta in mana :rofl: )
m-ai terminat! .... sa vezi ce iau lupa sa caut.......... serios!! :rofl: Ca eu mi-s mai "in ceata" la seminte.... :rofl: :rofl: :) dar in februarie, martie- cand am zis ca le seman si eu- sigur facem pilire si ciupeala!! :wink:
Saru`mana de informatie, de era dupa mine..... ke puneam si gata... :)
albela a spus:
Ce sa mai spun... :oops: . Mai ales ca nici cu butasii nu am facut nimic. Ieri i-am dat la gunoi pe ultimii 3 :cry: .
aleynad a spus:
fetelor, am uitat sa va zic ca hibi meu a murit acum o luna :cry: :cry:
aleynad a spus:
mda :(
mie mi-a parut cel mai rau, dar se pare ca nu i-a placut deloc fara punga :(
mymo a spus:
Cand l-ai lasat fara punga?
aleynad a spus:
dupa ce a inceput sa creasca mare :(
in fine...nu mai vreau sa mai intorc cutitul in rana :cry: :cry: :cry: si incepuse sa creasca atat de frumos :(
sannamaria a spus:
tin sa va anunt ca semintele de hibi m de la Mymo ,au germinat si am citeva plantute mici de tot de hibi moschetous !
mersi Mymo :hug:
claude a spus:
Sunt greu de mentinut in viata dupa germinare? Aveti vreun sfat? Eventual legat si de semanat? Acopar ghiveciul cu folie?

P.S. Acum am citit ca trebuie pilite semintele.. :?
sannamaria a spus:
eu le-am tinut in servetel umed citeva zile pina cins au germinat ,dupa aceea le-am pus in pamint si acum sunt acoperite cu pet ,nu le-am pilit :?
sannamaria a spus:
dupa citeva zile a aparut un fel de mot alb ,le-am pus deasupra pamintului si cind au iesit primele doua frunze atunci am acoperit radacina cu pamint ! si le-am pulverizat cu apa calduta de doua ori pe zi :D
Aura a spus:
am plantat si eu semincioare de hibiscus moscheutos :D le-am pus direct in pamant...sa vedem ce o sa iasa...
Aura
danero2004 a spus:
prima oara parul alb apoi mai vedem .... :rofl:

prima regula de aur e sa le pui direct in pamant la gradina , se pare ca mutarea asta nu e prea pe placul lor

succes
claude a spus:
Eu am doua plantute, una rasarita deja la trei zile dupa semanat, are vreo 7-8 cm, cealalta e mica, a rasarit dupa o luna. Acum o luna am mai semanat 4 semincioare si aseara m-am enervat, ca nu rasarea nimi si am scos ghiveciul afara, urmand ca azi sa-l golesc. Azi- dimineata, surpriza :eek: luand ghiveciul sa golesc pamantul am vazut ca tocmai rasare o plantuta. Zau ca sunt niste ciudati hibi astia!
Ceilalti doi puiuti i-am dat afara din casa cu totul, inclusiv noaptea, acum cateva zile si nu pare sa le displaca. Plantuta mai mare a pierdut trei frunzulite dar pe urma se vede ca s-a acomodat...Mi-au cam scos peri albi...
Aura a spus:
nu mi-a germinat :(
Aura
claude a spus:
Aura, de cat timp le-ai semanat. Ca mie,dintr-un lot de trei seminte primul mi-a rasarit dupa 3 zile :eek: , al doilea dupa o luna jumate iar al treilea probabil nu o sa mai rasara! :mrgreen: Din lotul 2, 4 seminte, a rasarit acum 3 zile prima plantuta dupa 3 saptamani de la semanare, celelalte nici vorba sa se-arate! :suparat: eu, spre deosebire de Daniel, nu am probleme cu tinutul lor in viata ci cu rasaritul lor :mrgreen: Asa ca...distractie placuta, asteptam vesti bune! :)
danero2004 a spus:
am vreo 7 fire din ultima tura care se tin bine , maine am sa i mut in casuta personala sau o sai duc la teren , iar cel din tura intai de la teren dupa o vreme capricioasa a pasit cu bine lastarind mai de la baza cand eram aproape sigur ca o sa l pierd
deci speranta moare ultima ....sau dupa romani :rofl:
Aura a spus:
Claude, au o saptamana si un pic de cand am plantat semincioare din acestea...si nimic..eu le-am pus direct in pamant..nu le-am tinut in apa...
...mai astept o lecuta.... :(
Aura
danero2004 a spus:
http://picasaweb.google.com/danero2005/FloriDePrinCasaAdunate#5471032732087015714

tura doi
 

belisima

Well-Known Member
mi-au iesit si mie 2 plante din 9 seminte,daca stiam eu ca trebuie pilite :( ...sper sa le vad inflorite chiar anul asta!!!acum sunt in solar,dar vad ca le merge bine
 

happy

Well-Known Member
Sa stii ca eu nu le pilesc,sunt prea mici si imi scapa printre degete.Germineaza mai putine in cazul asta!Semintele de hibi.mosch.roz am multe si le seman direct in gradina! :wink:
 

happy

Well-Known Member
Depinde ce fel de soi este,cel rosu care creste mai putin merge in ghiveci dar sunt unele(roz si alb )care ajung si la 2m inaltime.Acestea nu prea mai merg in ghiveci,vorba lui Calin trebuie ceva mare...pentru flori la fel de mari :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Voua v-au rasarit muschetarii? Al meu inca nu...nu mai tin minte data exacta cand a rasarit anul trecut...stiu ca era spre luna mai...sper sa rasara, sa nu-l trec si pe el la pierderile iernii asteia :nu stiu:
 

fixpix

Active Member
Sunt foarte tarzii. De aia si las betzele din anu trecut, sa nu uit si sa plantez ceva peste.
Inca...dorm!
 

belisima

Well-Known Member
am gasit un muguras la cel rosu :D mai am unul alb pe care l-am primit in aceasta primavara(multumesc,mali :hug: )la care inca nu e nici un semn,dar cand l-am plantat am vazut un mugurel la radacina,asa ca il astept cu rabdare.cred ca vor creste repede ,anul trecut cand l-am cumparat pe cel rosu era doar un puisor din seminte,dar a recuperat repede si a fost asa de frumos :)
 
Sus