Hibiscus moscheutos

nick1971

Active Member
l-am avut si eu anul trecut, l-am pus in gradina, nu prea a crescut, dar peste iarna l-am uitat tot in gradina si stiam ca nu rezista la temperaturi cu minus :(
 

nick1971

Active Member
a inghetat
l-am cumparat de la plant-shop si asta scrie despre el "Plantă erbacee perenă, dar care este adesea cultivată ca plantă anuală, care are o formă arbustivă, putând ajunge la 1,50-2m înălţime.

Frunzele sunt foarte frumoase, de culoare roşiatică, cu 5 lobi şi marginile dinţate.

Florile sunt izolate, cu diametre de 4-6 cm, cu corola formată din 5 petale, de culoare roz, cu mijlocul de culoare închisă, sau de culoare roşie.

Înfloreşte în intervalul iunie-octombrie.

Nu rezistă afară peste iarnă, trebuie iernată într-un loc protejat.

Utilizată în ţările de origine din Africa, mai ales în Congo şi Camerun, frunzele plantei sunt consumate precum legumele, fiind preparate asemănător spanacului. Aborigenii o folosesc şi ca plantă medicinală.

În Europa a pătruns relativ recent în grădini, planta fiind considerată, datorită frunzelor ei roşii şi ţinutei, o plantă foarte decorativă, care rivalizează prin spectacolul de culoare cu arţarul japonez".
 

poxicuta

Active Member





iata-i si pe frumosii mei, din 5 culori au inflorit doar 2 acum, ii astept cu nerabdare sa apara!
 

belisima

Well-Known Member
offf,speram sa fiu eu priam care va uluieste cu o floare de moscheutous,pe anul asta :mrgreen:


http://violeta86.sunphoto.ro/de_vanzare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si euuuuuuuu...........


de la Ana Popa careia ii multumesc din inima.Ultima poza am pus-o ca sa se vada forma frunzelor si cit e de plina de boboci.
Anul trecut avea citiva cm.Acum e ...domnisoara mare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daruiesc cu mare placere doritorilor Margaretuto .Totul e sa faca seminte. :D
Merci Doina. :D
 
Sus