Hibiscus moscheutos

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A incercat.. mai ales o gramada de cercetatori si au ajuns la concluzia ca nu se polenizeaza cu syriacus.. si nici cu chinesis. ...dar intodeauna mai exista o portitza pt o shansa...

In principiu Moscheutos are mult mai multe culori decit syriacus, atita doar ca avem noi un numar limitat de culori prin ro...
Nu am vazut totusi albastru...

danero2004 a spus:
Nu a mai incercat nimeni sa polenizeze cu Siriacus pentru alte culori ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ciudat ca nu vor , la urma urmei e tot un hibi si la syriacus am vazut ca florile se aseamana destul de mult
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
However, recent research[5] has show that artificial pollination just after the Hibiscus flower has opened using a high pollen load will ensure that most of the resulting seeds are from the selected pollen parent


asta e interesant , deci daca polenizezi imediat ce se deschide sunt sansele f mari sa iasa ca planta de unde vine polenul , apoi scade pana spre ofilire cand apare majoritar doar planta care primeste polenul


hmmm :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine anul asta au fost albine sau ceva ca am seminte dar eu nu am pus mana "la polenizare" :D
 

elenafles

Active Member
Asa am crezut si eu ca vor face albinele polenizarea dar se pare ca trebuie sa sa ma apuc eu de treaba daca vreau seminte :D
 

ghia_don

Active Member
Au inceput sa se umfle capsulele la florile polenizate cu ajutor...la celelalte flori s-au uscat si au cazut...
Inseamna ca la primavara ma voi juca cu semintele :) ..
 

ghia_don

Active Member
Sa vad eu prima capsula coapta, si dupa aceea ma hotarasc daca ma joc si eu acum sau la primavara.. :wink:
 

elenafles

Active Member
Am semanat si eu in primavara dar nu au rasarit.Cred si eu ca trebie semanate imediat ce s-au copt ca sa rasara.
Am cumparat trei culori si sunt tare multumita de ele. :D

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Excelente culori, felicitari... Pot sa intreb de unde le-ai cumparat ?
 

happy

Well-Known Member
Cu toata polenizarea facuta nu am decat o capsula cu seminte de la Fire Ball :( In schimb cel roz are o groaza de capsule! :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Unii sint sterili.... si nu fac semintze decit in mod cu totul exceptional...

elenafles a spus:
Eu n-am stiut ca trebuie sa le fac polenizare.Tot astept sa faca seminte si nimic. :?
 

elenafles

Active Member
Capsula aceea s-a format si la hibi mei dar in interior nu avea samanta,era seaca :( Poate ai mai mult noroc si seminta e viabila.Iti doresc succes!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Elena asa e....am avut multe dar toate seci.Ea e prima care as zice ca e viabila.Restul.... :(
 

ghia_don

Active Member
Mi se pare cam mica...e capsula intreaga?
La mine au crescut cit oul de porumbel, capsulele alea...
 
Sus