Hibiscus moscheutos

ghia_don

Active Member
Al meu deschide in fiecare zi cite o floare si inca nu incetez sa ma minunez de frumusetea lor...Acum imi pare rau ca nu am luat si alte culori...dar nu-i timpul pierdut :) ..
 

vist

Member
ghia_don a spus:
Al meu deschide in fiecare zi cite o floare si inca nu incetez sa ma minunez de frumusetea lor...Acum imi pare rau ca nu am luat si alte culori...dar nu-i timpul pierdut :) ..
...acelasi sentiment si aceeasi traire!!!Azi a inflorit din nou cel rosu iar cel alb are un boboc gata gata sa plesneasca
Daca maine e cald sigur va inflori...


...cum e cu semintele la ei??? incep sa apara cate ceva
Spuneti-mi si mie cum e cu dezvoltarea lor
 
D

dyayzh

Guest
Cine are prieteni in orase cu Brico, erau ghivecele mici cu seminte de astfel de hibi, roz si alb pur :wink:
 

happy

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Eu n-am avut noroc cu semintele...din vreo 4 feluri nu mi-a iesit nimic..
Doina ,trebuie sa ii ajuti cu polenizarea!Eu le pup florile intre ele si daca nu merge fac polenizare cu betisoare de urechi.Din pacate albinele nu sunt atrase prea mult de flrile hibiscusilor,sunt prea mari si se sperie :rofl:


Ultimii trebuiau sa fie albi dar au iesit un roz pal si foarte mari! :wink:
 

ghia_don

Active Member
Pe albinuta fac si eu :rofl: ...nu asta e problema.. La germinare am avut esec 100% :( , chiar daca am avut seminte din mai multe surse..
La primavara , incerc cu semintele hibiscusului meu, poate cu astea reusesc...doar le-am dat si eu o mina de ajutor la nastere :rofl: ..
 

happy

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Pe albinuta fac si eu :rofl: ...nu asta e problema.. La germinare am avut esec 100% :( , chiar daca am avut seminte din mai multe surse..
La primavara , incerc cu semintele hibiscusului meu, poate cu astea reusesc...doar le-am dat si eu o mina de ajutor la nastere :rofl: ..
Doina germinarea semintelor de hibiscusi este o problema pe care am rezolvat-o punand semintele direct in pamant primavara prin aprilie.Au iesit o groaza de hibiscusi.Nu ma mai chinuiesc cu caserole si alte vase in casa :wink:
 

ghia_don

Active Member
Happy.ai pus semintele asa cum sint, sau le-ai tinut inainte in apa calda? La primavara nu ma mai chinui nici eu ...iti urmez metoda.. :D
 

happy

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Happy.ai pus semintele asa cum sint, sau le-ai tinut inainte in apa calda? La primavara nu ma mai chinui nici eu ...iti urmez metoda.. :D
Nu le-am tinut in apa!Am avut foarte multe seminte de la 2 tufe si le-am pus in pamant cu gandul sa scap de ele.M-am trezit ca au iesit aproape toate.A si plouat in primavara asta! :D
Bebe ,tare frumoasa culoare o sa-ti cer seminte la toamna :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Na, sintem curiosi ce culori o sa iasa.....;-) Probabil abia la anul o sa infloreasca pt prima oara..
 

bebe Iris

Active Member
happy a spus:
ghia_don a spus:
Happy.ai pus semintele asa cum sint, sau le-ai tinut inainte in apa calda? La primavara nu ma mai chinui nici eu ...iti urmez metoda.. :D
Nu le-am tinut in apa!Am avut foarte multe seminte de la 2 tufe si le-am pus in pamant cu gandul sa scap de ele.M-am trezit ca au iesit aproape toate.A si plouat in primavara asta! :D
Bebe ,tare frumoasa culoare o sa-ti cer seminte la toamna :wink:
Atunci tre' sa fac pe albinuta, sa-i polenizez :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce superb rozaliu Bebita.Hai...da din aripioare,fa pe albinuta ...pe ce vrei tu dar sa faca seminte :rofl: Este... :marfa:
 
Sus