Hibiscus moscheutos

happy

Well-Known Member
Riana ,al tau este Blush si al lui fixpix este Pink.Uita-te pe oferta de la Plantshop :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: vorbim cred de aceeasi hibi care la mine,udati zilnic nu sunt foarte inalti dar sunt in primul an.In afara de acesta alb mai am roz si rosu.Evident de la Plantshop.Oare se vor face tot asa mari ca ai Corneliei? de 2 m??? :eek: :( Hm...mie imi plac asa mai mici si cu flori multe :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A incercat cineva sa tunda o tufa mare? Oare ce se intampla? Mai infloreste in acelasi sezon? Se ramifica? Se usuca?
 

happy

Well-Known Member
La o tufa de 3 ani am observat ca de la 1 m se ramifica singura si deci nr. florilor va fi mult mai mare.Le trebuie apa multa :(
Cornelia,ori ai de gand sa ii tai ca sunt prea inalti?S-ar putea sa ai umbra prea multa la bloc si automat ei se intind dupa soare...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu se aplica. Cel alb care e cel mai inalt este 90% in soare. Cel mic care e rosu e cam la 60% soare. Primul are apa din belsug, al doilea moderat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu se ramifica de la 1 m ci de cind sunt mici.La mine nu au nici 50 de cm si sunt deja ramificati avind boboci in virful fiecarei ramificatii .O sa fac o poza spre exemplificare.
Dar chestia cu taiatul este o idee :) ....macar de experiment :mrgreen: numai ca nu mi-ar place sa ramin fara flori :(
 

happy

Well-Known Member
Pai si nu sunt frumosi asa inalti?Sau sunt putine tije si arata chel?Mie imi placeau hibiscusii lui Frederico din Cluj ,care ii avea anul trecuty mai inalti ca el dar si multe tije! :D
Si eu am pe cel alb mai inalt(1,2m) si nu a inflorit inca.Are decat 2 tije!
Cel rosu-Red si cel roz-Pink sunt mai mici50-60cm si tije multe!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie personal nu imi plac asa inalti.La mine nu se potriveste cu coltul de gradina in care stau.Si pur si simplu nu imi plac.

Poate formind un fel de insula de hibiscusi in mijlocul unei gradini sa dea alt aspect dar...asta este parerea si viziunea mea ....deh...
 

ghia_don

Active Member
Al meu s-a ramificat la 10 cm de sol si are vreo 60 cm de toti...comparativ cu Acetosella care e aproape cit mine, dar care nu s-a ramificat deloc

Cel din stinga e Moscheotus, cel din ghiveci cu frunze rosii e Acetosella
 

riana

Active Member
cornelia a spus:
A incercat cineva sa tunda o tufa mare? Oare ce se intampla? Mai infloreste in acelasi sezon? Se ramifica? Se usuca?
cel alb de anul trecut care avea 1,5m acum are 30cm. in primavara numai bine iesise cand o cartita a trecut pe langa el si a ros lastarii. am crezut ca se usuca dar au dat alti doi lastari de jos. nu au flori si nici nu mai cred ca fac anul acesta, pt ca anul trecut am patit asa cu cel roz pe care l-a ros iepurasul fetitei mele. el a crescut in continuare si s-a ramificat dar nu a mai adus flori.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Doina... superba culoare...

Jazzberry Jam la prima floare si ceva din astia mai salbatici iesiti din semintze... probabil urmeaza cel rosu...





 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei/cele care ati mai avut de-a lungul anilor "Hibiscus Mosqueutos Luna" i-ati acoperit pe timp de iarna in primii ani?
Se apropie toamna si deja ma gindesc cite as avea de protejat :(
Din tot ce am citit,adica o gramada de siteuri rezulta ca rezista la - 20 dar in primii ani e musai sa fie protejate plantele .Adica solul sa se mentina cald...
Voi cum ati procedat pina acum? :?
Cel alb.primul inflorit este de neoprit.Se pregatescte cel rosu-grena.Grena e bobocul. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noi n-avem Luna, dar cei pe care ii avem n-au fost protejati in nici un fel. Sunt ok toti, ba chiar s-au inmultit. Cred. ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Frumosi Popgeo...

Gabi eu nu acoper pe cei care ii am deloc , din contra dupa iarna dura de anul trecut fara zapada ,radacina a lastarit mai mult :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multu de raspunsuri...Fiind asa de tinerei si....necopti :rofl: ma gindeam sa le pun o acoperitoare sa nu raceasca :) .
Am si unul clasic mov .Cu el chiar nu mi-am facut probleme chiar si cind era micut. :D
Ok.Se preconizeaza toamna lunga .Tocmai bine pentru maturizarea lor :gandit:
 
Sus