Hemerocallis

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superbi Calin, cred ca m-as abona si eu la primii doi daca ai in plus cite unul. Ai tai sint cumva remontanti ? La mine aia dublii sint, aia simplii inca nu stiu pt ca e primul an in care infloresc.

Iata ce a mai inflorit la mine:


 

fixpix

Active Member
De la mine's Ika?
Cool!

Geo, nu stiu cum e cu ai mei, ca nu prea am urmarit inflorirea lor. O sa vad.
Verific cand merg la tara cat de mari sunt tufele la cei 2.

Geo
Superbi Calin, cred ca m-as abona si eu la primii doi daca ai in plus cite unul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Wooow si multi de wooow pwntru toate frumusetile pe care le aveti.
Eu sunt in primul an in care am parte sa ii vad pe unii infloriti si sunt si eu extrem de incantata de florile lor frumoase.Pacat insa ca tin doar 1 zi...


 

fixpix

Active Member
Mascha, tre sa verific care sunt si cat de mari sunt tufele...
Poate azi apuc sa le pun semn!

De nume, habar n-am. La unele plante cum sunt crinii astia, si cei asiatici si irisii si trandafirii si altele din care sunt mii de varietati NU ma chinui sa le aflu numele.

Minunati Sarselia. Tin o zi...da tot apuci sa le faci poze. Eu mai scap cate unul ca vizitez gradina pe sarite, la 2-3 zile.
 

MASCHA

Active Member
Chiar daca floarea tine o zi,atunci cand sunt maturi si tufa este mare fac atatea flori incat nu mai conteaza ca floarea tine o zi.
La ai mei caldurile din ultimele zile le usuca florile aproape instantaneu si la aproape toate florile :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daaa din pacate caldurile astea fac ravagii.Si eu am cateva tufe la care frunzele sunt pur si simplu parjolite.
:(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aceeasi Marie cu alta palarie:






Calin, vezi ca te-am rugat si eu de un schimb pe pagina anterioara.

Ika, daca ai in plus din ala din mijloc ...... m-ar interesa un schimb.


Ika a spus:
 

LadyBug

Well-Known Member
Ce frumuseti aveti voi, eu am fost pacalita rau :(( adica am cumparat una si mi-au trimis alta :(( nu ca n-ar fi tare frumosi si cei trimisi dar ganditi-va si voi cum ar fi sa te duci la restaurant sa comanzi inghetata de capsuni si ospatarul sa-ti aduca niste clatite cu dulceata de visine, ca doar sunt bune si dulci si alea :rofl: Fara sa mai spun ca 2 sau 3 sunt la fel, adica summer wine (banuiesc ca ii cheama pe cei roz intens).
Am poze cu ei aici: http://orhidee.sunphoto.ro/Hemerocallis2012
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lady Bug, nu fi dezamagita, chiar daca ai primit altceva decat ai cerut macar s-au nimerit sa fie niste frumosi :D
 

LadyBug

Well-Known Member
claude a spus:
Lady Bug, nu fi dezamagita, chiar daca ai primit altceva decat ai cerut macar s-au nimerit sa fie niste frumosi :D
Da, sunt frumosi, asa ca nu m-am certat cu vanzatorul, doar i-am atras atentia ca sunt altfel si o sa mai cumpar si alta data de la acea persoana insa numai ce vad inflorit la ea, nu din albumul de prezentare, ca sa fiu sigura. Are si preturi bune, asa ca nu merita sa ma cert.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi plac foarte mult hemerocalisii, mi se par plante foarte decorative si intr-o gama variata de dimensiuni si culori. Nu cred ca fie printre noi persoane care sa nu-i iubeasca.

Eu am doar cateva exemplare:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi ai tututor, felicitari!!
Ai mei au iesit mici si piperniciti anul asta, cu frunzele arse...O sa le schimb locul la toamna ca e clar ca nu le merge bine :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Riana, eu am o mai veche datorie fata de tine si sper sa imi dai ocazia sa ma revansez. Daca vrei din cei pe care ii am eu, as putea sa incerc sa desfac (cand se trec florile) din cel galben pitic sau din cel rosu (inaltime medie).
Si din cel portocaliu inalt iti pot da. La cei bicolori nu pot umbla inca.
 

riana

Active Member
iti multumesc tare mult dar eu am uitat de datorie. din cei pe care i-ai enumerat am :) nu trebuie sa te revanssezi
 
Sus