Hemerocallis

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In general sunt putin parfumati. Nu l-am mirosit pe acesta, e de talie mica, are cam 30cm cu totul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Hai ca m-ai facut sa merg in gradina sa-l miros. :rofl:
Intr-adevar este parfumat, destul de puternic si placut.
 

Roxana Peled

Active Member
Aha :rofl: , era si pacat sa nu-l fi mirosit! Pune el in opera degeaba?
Desi ma gandesc ca pe sloataraia asta trebuie sa fi fost o placere :) (presupun ca si la voi ploua)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Da, e pamantul imbibat de apa. Si am estimat gresit inaltimea, nu are mai mult de 25cm. Pare mai mare in poza... :)
 

Roxana Peled

Active Member
:aoleu:
Acum si-a gasit si el sa infloreasca, sa nu poti si tu sa-l admiri in tihna :D

Mi se par tare frumusei si pentru ca sunt mici si pentru ca sunt galbeni si pentru ca au parfum. Tare mi-as dori si eu vreo 2-3 :visator:
Sper sa gasesc la primavara pe la Brico cand aduc radacini la punga. Aveau o gama destul de variata anul asta iar eu mi-am luat doar unul :( ...bicolor :|
Daca nu sunt indiscreta...tu de unde il ai?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca tot din Brico (sau Cora). Acum 3 ani doar de acolo cumparam plante.
Anul trecut l-am vazut si la Baumax (si nu numai), tot la punguta. Este un soi de hemerocallis destul de usor de gasit in supermarket.
 

clematite

Well-Known Member
fixpix a spus:
Draga mea, esti ca un SPAM.

Dupa zambet, as zice ca nu e cu rautate. :D
Am devenit cam bagacioasa? Te rog sa imi spui daca stric vreo "ploaie", ca ma retrag.
Sa vezi ce hemerocallis frumosi o sa mai pun....
Imi place sa ii caut, sa ii ofer spre admiratie, si daca cineva doreste, incerc, daca nu, nu.
La cat mai multe flori, cu preturi cat mai accesibile.
 

presco

Active Member
Draga Clematite , ofertele si reclamele se fac intr-un singur topic. Eu cred ca e destul de corect asa. Ar trebui sa respecti asta.
 

clematite

Well-Known Member
presco a spus:
Draga Clematite , ofertele si reclamele se fac intr-un singur topic. Eu cred ca e destul de corect asa. Ar trebui sa respecti asta.
Imi cer scuze, nu mi-am dat seama. Multumesc pentru atentionare. Cateodata sunt cam grabita.
 

fixpix

Active Member
Pai eu nu sunt rautacios din fire, si inainte sa scriu/zic ceva, gandesc de 2x inainte.
Dar nu e singurul topic SPECIALIZAT in care sa strecori un album cica cu poze, care de fapt e clar o pagina "de vanzare".
Scuza aceasta, cam in aceeasi formula, ai mai scris-o si in alt topic.
Nu e rautate, dar trebuie sa avem o structura, niste reguli pe care sa le respecte fiecare.
Exista "Ofertele membrilor" cu un scop anume.
Deci nu, nu e rautate!
DAR...!
 

clematite

Well-Known Member
fixpix a spus:
Pai eu nu sunt rautacios din fire, si inainte sa scriu/zic ceva, gandesc de 2x inainte.
Dar nu e singurul topic SPECIALIZAT in care sa strecori un album cica cu poze, care de fapt e clar o pagina "de vanzare".
Scuza aceasta, cam in aceeasi formula, ai mai scris-o si in alt topic.
Nu e rautate, dar trebuie sa avem o structura, niste reguli pe care sa le respecte fiecare.
Exista "Ofertele membrilor" cu un scop anume.
Deci nu, nu e rautate!
DAR...!
Sincer, nu am citit si parcurs tot. Am crezut ca e mai bine sa scriu la subiect (la piwonia despre piwonia, etc). Am marele defect ca nu am rabdare. Nici nu am vazut topicul. Nici nu am priceput din prima de ce ai spus ca am devenit ca un spam, ca lasam la topicuri trimiteri de oferte, asa-i?
Pe cuvant, am crezut ca e o gluma amicala :D ; Si eu eram tare incantata, credeam ca ajut; eh, unii pricep cam greu; o sa credeti ca v-ati procopsit cu o afacerista abuziva si cam slaba de cerebel. Slaba de cerebel e adevarat, prima, nu.
Acuma, ca m-am motivat, sa stii ca chiar iti multumesc.
Nu vreau sa creez confuzie si sa dau peste cap treburile. :(
:cafea:
 

bradut

Well-Known Member
Na ca ma bag si eu in vorba. :rofl: Nu stiu, dar mie nu mi se pare deplasat ca Maria a scris un mesaj despre vanzarea de Hemerocallis, la acest topic (sau vanzare de bujori, la bujori, si tot asa... ). Chiar mi se pare util. :D
 

clematite

Well-Known Member
bradut a spus:
Na ca ma bag si eu in vorba. :rofl: Nu stiu, dar mie nu mi se pare deplasat ca Maria a scris un mesaj despre vanzarea de Hemerocallis, la acest topic (sau vanzare de bujori, la bujori, si tot asa... ). Chiar mi se pare util. :D
Eu sunt ca un copil altruist, invatat sa dea si la altii din bucuria lui. Chiar am vrut sa ajut, ajutandu-va sa gasiti plante care nu se aduc la noi. Mi-ar placea sa pot sa ii aduc mult mai ieftin, dar din pacate nici aici nu e atat de ieftin. Unele albume, desi au preturi, sunt doar de admirat, preturile sunt mari, si pentru multi dintre noi , inaccesibile. Va multumesc. :rose:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pe mine nu m-au deranjat mesajele respective. Nu sunt ceva de genul "Vand xyz, la pretul zyx". Sunt albume minunate cu flori.
Sa nu fim mai catolici decat papa, totusi. Cati dintre noi, cand vad intr-un topic o planta interesanta nu intreaba posesorul daca are de dat din ea? Maria nu v-a bagat mana in buzunar, iar aceste plante NU LE ARE. Nu tine sa vanda aici ceva ce nu are, doar v-a aratat niste plante frumoase. Cati dintre noi nu am oftat de-a lungul timpului vazand albume superbe de plante innacesibile?
 

bradut

Well-Known Member
In plus, eu as mai adauga ca, pe langa prezentarea unei oferte de vanzare pe topicul dedicat unei plante, ar fi bine ca Maria sa scrie mesajul respectiv si la sectiunea "Ofertele membrilor", pentru ca acolo mesajul ramane vizibil (prin denumirea topicului), adica nu se amesteca cu alte mesaje, de alt gen. Astfel, mai multa lume are sansa sa vada oferta de vanzare. :D
 
Sus