Hemerocallis

cristinaf

Well-Known Member
popgeo a spus:
Ika, daca ai in plus din ala din mijloc ...... m-ar interesa un schimb.
Din pacate nu am deocamdata cu ce face schimb, si eu i-am primit in toamna, acesta e primul lor an in gradina mea.


Ultimul inflorit a reusit sa ma uimeasca cu marinea florii. Si o comparatie cu cel corai care are floarea cea mai micuta, pentru ca sa vedeti ca idee ce diferente pot exista intre ei, eu sincer am ramas surprinsa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
si ce Calin, fac fitze? Ca unica mea tufa de hemero e in plin soare si are niste frunze galbejite si tije scurte la flori vai de mama lui, din cauza fierbintelii :roll:

Dupa vara trecuta si vara asta eu sunt hotarata sa mai plantez cevapomi, copaci, vad eu ce, care sa faca putin mai multa umbra pentru ca multe plante iubitoare de soare au suferit din cauza arsitei prea mari :?
 

fixpix

Active Member
claude a spus:
Dupa vara trecuta si vara asta eu sunt hotarata sa mai plantez cevapomi, copaci, vad eu ce, care sa faca putin mai multa umbra pentru ca multe plante iubitoare de soare au suferit din cauza arsitei prea mari :?
OOO.... iti trimit io prunii si nucii din gradinutza mea.
Prunii: atat de mari si crengi atat de lungi si pline de fructe ca tata s-a apucat sa le puna suporti/pari/propte ... pe cararile mele numai gugutz pot trece pe sub ele. Sa nu mai zic de prunuletii care ies fie din prunele care scapa ochilor lu tati (le aduna ca pe nuggetzii de aur) fie din radacini... si anul asta atatia am avut ca puteam umple o livada.

Nucii... maricei, falnici, fac umbra de numa.... si am mai citit ca nucii inhiba orice se incumeta sa creasca pe langa ei.

VREI ???

AAA.... am mai uitat un aspect. Pomii de genu pruni, visini, piersici fac o chestie neagra care pica si acopera tot ce e sub ei. TOT. Acuma o sa ziceti ca o fi ceva boala si ca e vina mea ca nu am stropit pomii???

Deci io zic NU pomilor in gradina de flori.

Da fiecare face cum il trage inima si ochiul artistic.
 

Roxana Peled

Active Member
fixpix a spus:
claude a spus:
Dupa vara trecuta si vara asta eu sunt hotarata sa mai plantez cevapomi, copaci, vad eu ce, care sa faca putin mai multa umbra pentru ca multe plante iubitoare de soare au suferit din cauza arsitei prea mari :?
OOO.... iti trimit io prunii si nucii din gradinutza mea.
Prunii: atat de mari si crengi atat de lungi si pline de fructe ca tata s-a apucat sa le puna suporti/pari/propte ... pe cararile mele numai gugutz pot trece pe sub ele. Sa nu mai zic de prunuletii care ies fie din prunele care scapa ochilor lu tati (le aduna ca pe nuggetzii de aur) fie din radacini... si anul asta atatia am avut ca puteam umple o livada.

Nucii... maricei, falnici, fac umbra de numa.... si am mai citit ca nucii inhiba orice se incumeta sa creasca pe langa ei.

VREI ???

AAA.... am mai uitat un aspect. Pomii de genu pruni, visini, piersici fac o chestie neagra care pica si acopera tot ce e sub ei. TOT. Acuma o sa ziceti ca o fi ceva boala si ca e vina mea ca nu am stropit pomii???

Deci io zic NU pomilor in gradina de flori.

Da fiecare face cum il trage inima si ochiul artistic.
Un cires ar merge in gradina de flori :D . Face flori frumoase primavara, fructe delicioase vara si o umbra rarutza tocmai buna pentru plante intr-o vara torida. Nu stiu despre chestia neagra care pica dar parca ciresul nu e chiar atat de lipicios. Fructele insa :visator: ... le astepti "ca pe un cires copt". In plus eu ramasesem cu impresia ca hemerocallisul e tolerant si intr-o oarecare masura chiar doritor de ceva semiumbra....nu e :?
 

belisima

Well-Known Member
:salivat: frumosi rau,am gasit si eu undeva cu pret bun(sper sa fie cum prezinta :D ),dar dintr-o radacina oare o sa vad flori la anul?ca daca ar fi asa,o sa am si eu o colectie anul viitor!
 

Roxana Peled

Active Member
belisima a spus:
:salivat: frumosi rau,am gasit si eu undeva cu pret bun(sper sa fie cum prezinta :D ),dar dintr-o radacina oare o sa vad flori la anul?ca daca ar fi asa,o sa am si eu o colectie anul viitor!
Eu am cumparat in primavara de la Bricostore o singura (din pacate :( ) radacina la punguta. Saraca era deja intrata in vegetatie, isi inghesuia frunzele acolo in punga si am luat-o mai mult de mila. Nici nu am avut in ce s-o plantez, am pus-o intr-un fund de sticla pet de 5 l.
Uite rezultatul: http://home-and-garden.webshots.com/photo/2698408250107530398TVKyjd?vhost=home-and-garden

A facut vreo 5 flori dar se deschid pe rand.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma chinui cu hemerocallisii de 2 ani si marturisesc ca sunt dezamagita. Cumpar soiuri diferite de la mai multi furnizori si ma aleg cu flori portocalii. Nu ca n-ar fi frumoase, dar mai vreau si altceva. Devine obositor.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pentru prima oara dupa 3 ani de la plantare, mi-a reinflorit Stella D'Oro. Citisem ca reinfloreste toamna, dar ma convinsesem ca al meu e mai lenes :rofl:
 
Sus