Gutui japonez - Chaenomeles japonica

claude

Well-Known Member
Moderator
Avand in vedere ca batul meu are 30 de cm, cam cate cincinale trebuie sa astept ca sa infloreasca si eventual :rugaciune: sa faca si fructe?
 

Floria

Active Member
Claudia, m-ai facut sa rad, nu fi asa dezamagita ca nu este palmier sa creasca greu. Daca are soare si apa la anul s-ar putea sa-ti infloreasca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria a spus:
Claudia, m-ai facut sa rad, nu fi asa dezamagita ca nu este palmier sa creasca greu. Daca are soare si apa la anul s-ar putea sa-ti infloreasca.
:) Ei, mi-a mai venit inima la loc! Problema e ca ar trebui sa-l mut si ma gandeam sa-l mut la toamna, sa nu-l deranjez acum, cand tocmai ii merge bine. Oare mutatul la toamna imi strica planurile cu infloritul? :?
 

Floria

Active Member
Eu am vazut ca este foarte sensibil la transplantare, ai grija sa-l muti cand iese din vegetatie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am mutat de vreo trei ori pina i-am gasit locul definitiv.Insa am facut-o toamna tirziu,asa este.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Floria si Gabi, de-aia ma gandisem si eu sa-l mut la toamna, pentru ca am vazut ca fac niste radacini f. adanci si cred ca e mai bine cand e in pauza, cand e in vegetaie ar fi prea traumatizant
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt putin off dar trebuie sa zic ceva:cind am cunoscut-o pe Flori acum doi ani era o nestiutoare in ale gradinaritului.Insa cu vointa,rabdare,daruire si multa determinare a reusit sa invete incit poate sa dea lectii multora care desi fac gradinarit de mult inca mai au de invatat .
Felicitari Flori si............spor in toate!
 

Floria

Active Member
Multumesc Gabiuta, te astept in vara aceasta sa bem o cafeluta in foisor si sa admiram floricelele si ciripitul pasarelelor. Pasiunea aceasta devine tot mai intensa deja nu mai am un peticut gol, zilele acestea am gasit un butoi taiat al tatalui meu in care as face un decor de trandafiri rosu cu alb si mi-am dat seama ca nu am de unde sa iau pamant sa pun in el.
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Mersi, Floria si Gabi, de-aia ma gandisem si eu sa-l mut la toamna, pentru ca am vazut ca fac niste radacini f. adanci si cred ca e mai bine cand e in pauza, cand e in vegetaie ar fi prea traumatizant
Claudia,adu-mi aminte la toamna si-ti trimit 2 tipuri de gutui japonez,la mine s-au intins prea mult si trebuie sa curat locul! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Of, azi am vazut ca ambii mei arbusti au frunzele clorozate. Sunt sensibili la calitatile solului? Ma gandesc ca le lipseste fierul sau magneziul. Voi ce parere aveti?
 

happy

Well-Known Member
Sigur este de la pamant,s-ar putea sa fie in acel loc ceva moloz mai vechi si radacinile au ajuns la el! :D La toamna mutat la alta scoala ca nu este buna invatatoarea! :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am linistit. Desi pamantul nu e prea grozav, nu de asta erau suparati arbustii mei. Nu le-a placut transplantarea (din ghiveci in gradina). Acum inverzesc la frunzute. Iar flori ... anul viitor sper, din nou.
 

Floria

Active Member
Bine ca s-au prins Cornelia. Eu am scos unul din gradina sa-l dau cadou sefului unui service (pentru el toti mecanicii erau in jurul masinii mele) dar in doua ore s-a plostit tot si a trebuit sa cumpar unul in container sa nu ma fac de ras.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stiam ca sunt mofturosi, asa ca am rugat-o pe vecina care i-a plantat sa nu le umble deloc la radacina. Cred ca s-a abatut de la rugaminte. :wink: Nu erau deloc pleostiti, erau doar clorozati. Acum par sa-si revina. Noile frunze sunt de un verde sanatos.
 
Sus