Gutui japonez - Chaenomeles japonica

victoria222

Active Member
Iata si specia mea de chaenomeles

Are cel putin 3-4 ani dar e destul de micut, si asta cred ca e din cauza ca sta intre doi caisi care in timpul verii il umbresc complet. Dupa ce i se ofilesc florile e un arbust destul de mediocru, de asta cred ca trebuie pus ca planta de fundal pentru alte flori care infloresc in timpul verii. Din ce am mai citit pe net, se inmulteste destul de bine prin seminte plantate toamna undeva afara, dar si prin toate celelalte metode, butasire, marcotaj, etc. Marcotajul dureaza cam 12luni deci se inmulteste destul de incetisor prin aceasta metoda.
 

Floria

Active Member
Ena , este pus din butas si are 2 ani. In aceasta primavara a inflorit prima oara si este plin de flori, acum astept gutuile.
Acre , acre, dar sunt gustoase. :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut am cumparat si eu, erau trei butasi intr-un ambalaj, i-am plantat si nu le-a mers bine nicicum, in toamna am smuls 2 ca erau uscati, de al treilea am uitat si acum catva timp m-am impiedicat de el prin gradina si...surpriza...era viu si avea mugurasi :) Anul trecut mama s-a saturat de el ca oricat il bibilea, nu-i placea nimic, asa ca de la o vreme nici nu l-a mai udat si se vede ca nebagarea in seama i-a priit!Asa ca am si eu un betisor de 30 de cm! :)
 

ena

Member
Sa-ti traiasca! Anul trecut l-am pus si eu pe asta, tot un bat... Nici nu ma asteptam sa vad flori de la el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ena a spus:
Sa-ti traiasca! Anul trecut l-am pus si eu pe asta, tot un bat... Nici nu ma asteptam sa vad flori de la el.
Sa ne traiasca la amandoua, sa ne vedem "betele" inflorite si sa ne strepezim dintii cu fructele lor! :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
claude a spus:
ena a spus:
Sa-ti traiasca! Anul trecut l-am pus si eu pe asta, tot un bat... Nici nu ma asteptam sa vad flori de la el.
Sa ne traiasca la amandoua, sa ne vedem "betele" inflorite si sa ne strepezim dintii cu fructele lor! :)
Fructele sint ele mai putin comestibile in stare proaspata, dar se poate aroma ceaiul si sucul si tuica cu ele.. si unele fructe au o aroma sublima...

Se pot tine la frigider, taiate 2 saptamini si apoi o sa iasa mult mai usor sucul din fructe... si se pot si fierbe..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Popgeo, cand ne-om vedea cu fructe, te cautam sa ne spui cum ne putem bucura de ele :)
 

victoria222

Active Member
La mine , desi l-am vazut ca a inflorit abundent anul trecut, nu a facut nici un fruct. Sa fie din cauza umbrei? sau exista specii care nu fac fructe?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista destule varietati care nu fac fructe....dar poate fi si din cauza ca e tinar si din cauza umbrei..

victoria222 a spus:
La mine , desi l-am vazut ca a inflorit abundent anul trecut, nu a facut nici un fruct. Sa fie din cauza umbrei? sau exista specii care nu fac fructe?
 

victoria222

Active Member
:( ramane de vazut. Oricum aveam in plan sa-l mut la toamna pentru ca vreau sa pun o banca intre cei doi caisi, si astfel o sa-i gasesc un loc mai insorit.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai mai fa rost de vre-o 2-3 feluri si vezi tu care face fructe.....eu cred ca in general face putine fructe... in afara de unuele soiuri care fac anual.

victoria222 a spus:
:( ramane de vazut. Oricum aveam in plan sa-l mut la toamna pentru ca vreau sa pun o banca intre cei doi caisi, si astfel o sa-i gasesc un loc mai insorit.
 

victoria222

Active Member
Cred ca ai dreptate Popgeo,pana la urma acesti arbusti sunt cautati pentru florile lor, si e posibil sa fie soiuri obtinute in favoarea florilor si in detrimentul fructelor, desi pacat, pentru ca daca ar avea fructe ar prezenta interes si dupa perioada de inflorire caci, dupa cum am spus, este un arbust destul de mediocru (dupa parerea mea) dupa ce trece de perioada de inflorire. Are foliaj destul de rar, are spini, frunzulitele sunt mici, daca stau in umbra aproape ca nu se deosebesc de culoarea pamantului. Am incercat sa-i fac poze vara trecuta si zau ca nu se putea deosebi tufa de pamant. Cu toate astea merita un loc in gradina, ba chiar mai multe, pentru ca atunci cand e inflori e...o bijuterie
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint de acord.. e o bijuterie cind e inflorit. Dar cred ca este o bijuterie si din punct de vedere al aromei fructului.. atita vreme cit gasesti o varietate care sa faca fructe in mod consistent si te pricepi la metodele de extragere a aromei si parfumului.
Eu am tot cautat parfum/ulei esential de gutui.. si cind am gasit era artificial... si am stricat banii pe el crezind ca era natural....alta tzeapa..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiam ca fac flori pe ramurile batrine dar nu credeam ca asa ascunse :rofl: fiindca tot ce am vazut pe bulevarde au fost tufe imense,deci batrine si flori pe masura.
Era incintator sa ii privesti............
Al meu e de trei ani.Portocaliu si evident :oops: tuns ca sa fie stufos :)
 
Sus