Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

danceonline

Member
... cat despre caini, sunt o placere la casa omului, cu toate pagubele pe care le mai fac ...
Iar cu gradina, ne adaptam si toleram reciproc - ei mai 'uda' o planta, eu le mai stric alea de patrulat cu o tufa noua; ei mai muta un ghiveci de plastic, eu am pretext sa cumpar o matrita pentru ghivece din beton ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc pentru informatii. E cam scumpa matrita iar eu am o curte mica unde nu am loc pentru prea multe ghivece asa ca mai reflectez. Imi place sa mesteresc si ma gandisem sa-mi fac borduri pentru straturi din beton, ciment sau cum s-or mai fi chemand ca nu-s de specialitate. Ca matrita ma gandisem sa folosesc cutiile tetrapack de la lapte (am destule de la nepotica mea), una pe lungime si una pe latime ca sa fie doua dimensiuni. Ca sa pot scoate formele ma gandisem sa pun o folie de plastic subtire sau sa decupez si partea de jos a cutiilor si sa scot matrita inainte de a se usca definitiv. Trebuie sa fac teste dar putin mai incolo, dupa ce-mi rezolv urgentele in gradina.
 

lucia2002

Active Member
danceonline a spus:
... cat despre caini, sunt o placere la casa omului, cu toate pagubele pe care le mai fac ...
Cat de familiare imi sunt toate acestea, mai ales acum cand au iesit lalele. Am primit o gramada de reclamatii de la maica-mea. Noroc ca le-am facut un tarc si li s-a mai limitat accesul.
 

ireneme

New Member
Pocalinda a spus:
tama a spus:
Tama te sfatuiesc din proprie experienta sa profiti de timpul pana e gata casa si sa pui pomii pe care ti-i doresti si sa-i protejezi de santieristi :rofl: Eu nu am pus nimik in gradina cam un an si am pierdut timp valoros. Nu ma refer la o amenajare definitiva dar poti perimetral sa pui deja caci e important sa vezi ce se prinde si sa si creasca pana te vei muta.

Cand m-am mutat eu nu era un ciot macar pe teren, daca puneam livada si gardul viu pe langa gard cand m-am apucat de casa acum eram departe :)
dar daca nu exista apa (put) pe teren se poate planta ceva?noi avem un teren, l-am imprejmuit, dar neavand apa acolo nu am pus nimic. Ma gandeam sa pun niste niste tufe de zmeura si coacaz acum in primavara,si niste lonicera, dar ma intreb daca o sa rezite doar cu apa de ploaie.
 

taia

Active Member
In toamna trecuta am terminat de amenajat aleea din parte a doua a gradinii.Am plantat cativa trandafiri si tufe : weigela,spiraea,deutzia.Am mai comandat acum in primavara ceva arbusti si flori perene.Vreau sa amenajez si o mica parcela cu rosii si verdeturi.
Sper ca in cativa ani sa arate bine aceasta imbinare intre pomi fructiferi si plante de decor.



 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Superb, felicitari!
Dar ai o multime de prieteni patrupezi! Credeam ca numai la mine se aduna toate pisicile din zona. :rofl:
 

taia

Active Member
Patrupezii sunt din "pepiniera proprie" - 11 la numar + inca vreo 4-5 bucati motani din vecini,care se simt tare bine aici,dar cand aparem noi nu prea stau, cu toate ca vin pana in usa casei.
 

iris

Active Member
:clap: Suuuperb !!!! Din tot sufletul felicitari! nu stiu cu ce sa incep imi plac elementele decorative din fier forjat de pe salpii de la intrare ( nu stiu cum sa le spun ) . Si gardul e superb nu mai spun de scaunele si masuta Rosengarten :indragostit: le ador iar aleea e de vis va fi o placere sa te plimbi . Musai sa scriu ca-mi plac si elementele decorative de la intrarea pe alee acele cupe elegante cat si sferele de la capatul aleei . :indragostit: :indragostit: :indragostit: Cat despre pisici preferata mea e cea portocalie :)
 

lucia2002

Active Member
taia a spus:
In toamna trecuta am terminat de amenajat aleea din parte a doua a gradinii.Am plantat cativa trandafiri si tufe : weigela,spiraea,deutzia.Am mai comandat acum in primavara ceva arbusti si flori perene.Vreau sa amenajez si o mica parcela cu rosii si verdeturi.
Sper ca in cativa ani sa arate bine aceasta imbinare intre pomi fructiferi si plante de decor.
Cat este de frumos la tine taia si ce mult imi place aleea !
Felinele sunt si ele un element minunat din dradina ta.
 

taia

Active Member
Multumesc !
Frumos va fi cand va avea culoare,daca da Cel de Sus si mi-i se prind toate tufele si arbustii plantati.Voi avea de lucru si cu sumedenia de buruieni,pana le "linistesc"macar putin.Idei am,pofta de munca am,mi-am cerut voie de la barbat sa ma lase sa-mi fac de cap cu achizitiile,daca ma ajuta si vremea,la vara cred ca va prinde putin contur.Oricum,pana va ajunge sa fie asa cum vreau,vor mai trece ceva anisori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este fooooooooarte reusit proiectul tau si sa dea Domnul sa ai putere sa il duci la bun sfirsit anul asta. :rose:
Si apropos de "ma doare-n cot" :rofl: daca persisita durerea sa nu cumva sa fi facut epicondilita de la efort :( .Ar fi cazul sa iti treaca ca ai ceva de munca pe acolo :) Asteptam sa infloreasca cit de cit ce ai pus pe acolo :D
 

iris

Active Member
:) Mi-a trecut durerea acum ma dor salele si am o febra musculara la picioare :giggle: sotul se amuza maxim cand ma vede ce pozitie adopt cand ma aplec sa ridic farasul cica sunt "sexy babaciunea"
 

elianna

Well-Known Member
Ti-am admirat si anul trecut gradina si sunt convinsa ca chiar daca va arata altfel, ma va surprinde la fel de mult cu frumusetea ei. Spor la treaba ca e de munca nu gluma.
 
Sus