Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Nu mai e mult si peste o luna si jumatate speram ca primavara sa isi faca simtita prezenta.
Ce v-ati propus pentru acest an legat de gradinarit? Aveti idei si proiecte noi, sau le continuati pe cele deja incepute in anii trecuti?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iris, ai muncit ceva, nu gluma. Si arata extrem de promitator...sunt sigura ca rezultatul final va fi minunat!
 

iris

Active Member
:oops: Va multumesc . Sa nu va asteptati la o gradina de vis super sofisty pt. ca nu stiu cum va arata in final. Am o multime de plante care asteapta sa fie replantate de ex. trandafiri ( Elfe, Eden Rose, Parole, Westerland, Aloha, Jasmina, M-me Isaac Pereire,Double Delight, Osiria, etc.)bujori arbustiferi si ierbosi, bulgare de zapada, irisi, pomi fructiferi pitici ( inca nu au sosit :ros_unghii: abia astept sa-i primesc ) , etc. Nu stiu cum voi ingramadii atatea plante dar as dori si cateva tufe de priboi :visator: + flori anuale ici-colo ( craite, etc. )
 

iris

Active Member
ruxitzika a spus:
foarte frumoasa forma pe care ai dat-o! Bravo! abia astept sa vad si restul :D
:rofl: Mie nu mi se pare chiar atat de reusita forma mai ales de la etaj pare un cap de extraterestru cu gatul lung . :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Moama, ai muncit ceva! Cat e de mare suprafata, ma intreb daca o sa-ti incapa tot ce vrei sa indesi tu acolo :? Sa fii atenta la distanta dintre plante, sa nu le pui prea aproape, sigur ca pana ce cresc va parea mai gol, dar, daca nu tii seama de dimensiunile pe care le vor avea la maturitate te trazesti iar cu cazmaua-n spate peste 2-3 ani :mrgreen: Spun asta pentru ca eu am boala asta...sa le plantez prea aproape, sau prea multe, ca mi se pare ca este destul loc si tot timpul mai indes ceva :oops:
 

iris

Active Member
Acum sunt la faza de documentare si intocmit fise despre fiecare planta adica cercetez fiecare soi in parte cat creste unde-i place ( adica mai la umbra, mai la soare ) de ex. Eden Rose doresc sa-l plantez langa un zid ( "care este" planificat pe tentativa mea de schitza insa fara ajutor nu am cum sa-l realizez asa ca astept momentul potrivit sa-mi conving sotul :wink:
despre dansul este vorba http://irismihnea.sunphoto.ro/O_gradina ... i/48835329 :visator: dar un pic midificat ) am uitat sa mai insir si tufele de hosta si ........ :)
 

carmenushka

Active Member
Eu din toamna am pus la cale amenajarea dreptunghiului de gradina din fata casei, am facut un mic proiect pe hartie si am stabilit de ce plante am nevoie si cam cum imi doresc sa arate in final. Pentru inceput am reusit sa incropesc o insiruire de pasi japonezi din bucati scoase dintr-o fosta placa de beton, poteca urmand sa uneasca un spatiu de relaxare cu bancuta si pergola de foisorul pt luat masa. Am reusit sa plantez de-a lungul micutei alei tradafiri intercalati cu grupuri de bulbi de lalele iar in planul doi spre gardul vecinilor am plantat arbusti decorativi(liliac si lagerstroemia) intercalati cu irisi si crizanteme iar spre casa trandafiri pitici intercalati cu grupuri de bulbi de zambile si crocusi. Intrarea spre locul de relaxare se va face pe sub o bolta de trandafiri si bancuta vreau sa fie ascunsa de arbusti si tufe de flori. Pentru acoprit gardul dinspre casa vecina am plantat deja 2 lonicera japonica si 3 clematite
Sper ca la primavara sa va pot prezenta primele poze ale micului meu proiect. Ramne de vazut cu ce plante raman dupa iarna asta din tot ce-am plantat in toamna. Acum totul e acoperit de zapada
 

iris

Active Member
Ei asa da tu sti exact unde si ce vrei sa plantezi :D gradina ta sigur va arata suuuper eu voi amenaja gradina "din mers" . :oops:
 

carmenushka

Active Member
Stiu cam cum vreua sa arate per ansamblu si mai stiu ca vreau sa fie un loc inflorit in orice perioada de primavara pana toamna dar mi-e cam teama ca poate iesi o "varza cu flori" :rofl: cand ma uit la poze cu gradini amenajate mi se pare ca fiecare centimetru e gandit si fiecare planta aleasa cu grija sa se incadreze perfect in peisaj ori eu nu prea stiu cum sa fac asta dar sper sa rectific din mers.
La vara pun poze si va cer sfaturi
 

anasstasia

Active Member
Mai dar voi aveti planuri serioase. Nu pot decit sa va felicit.
Eu mi-as dori un balansoar si un foisor modest ambele acoperite de trandafiri si clematis, insa nu ma astept sa le obtin prea curind. Asa ca ma descurc asa cum pot si inaintez fara sa am un plan clar in cap.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Iris, felicitari!!! imi place noua forma a gradinii! :D
si eu am de gand anul acesta sa amenajez noi straturi de flori, inca mai visez la balansoarul pe care sotul meu se lauda ca-l face de vreo 2 ani :x , dar cred ca ma enervez eu intr-o zi si dau comanda la o firma
 

veretregn

Active Member
Am un lot de pământ gol de 150 mp (10x15). Va fi o grădină de legume, însă de fapt îmi doresc un potager, legume și flori.

Urmează să pun solar de 4 x 8.
să adaug 3,5 - 4 tone de compost.

apoi vreau să o împart în câteva regiuni.

în afară de legume vreau să aloc spațiu pentru creșterea răsadurilor, o porțiune u plante perene.

printre legume vreau să plantez plante anuale pentru a rupe din formalism. planurile sunt mari... însă să vedem cât voi fi în stare să fac.
 

bird70

New Member
Eu in mare am terminat cu plantele in curte, dar am foarte mult de lucru cu o carare si alte amenajari. Acum astept sa creasca plantele :) . Planul cel mare pentru 2012 este sa amenajam in fata casei. Vrem sa punem un gard mai mult ornamental, sa facem o potecuta si sa punem multe plante. E un loc de aprox 200mp. La strada am geamurile de la living si un dormitor. Amandoua geamurile sunt foarte mari si merg pana jos la aprox 30cm de podea. M-am gandit sa pun sub geamuri niste tufe de levantica, sa miroasa frumos si sa le pot vedea si din casa cand vor fi suficient de inalte :wink: . Ieri au ajuns 10 levantele si 10 hortensii (5 soiuri diferite) pe care le-am pus deocamdata in niste ghivece dar care urmeaza sa fie plantate in fata casei.
 

elipopa

Active Member
sporuri maxime tuturor, sper din suflet ca in acest an sa realizati tot ce v-ati propus!
Eu anul acesta stau pe coada, avem buget 0 pentru investitii de orice natura, asta deocamdata! Sper ca sa vina si pentru familia mea vremuri mai bune, ca planuri avem destule!!
 
Elipopa, o sa vina soarele si pe strada ta./ :hug:
Mi-am facut un plan pentru 2012, dar nu stiu sigur daca o sa-l realizez. Cam asa as vrea sa arate un colt din gradina mea: http://georgy03021993.sunphoto.ro/idei_ ... re/pagina4 cu mici modificari.
In fata casei avem cam 1 metru de pamant, as vrea sa-l umplu cu flori, dar nu stiu ce sa pun. Imi puteti da vreo idee? Am pus trandafiri pe ambele parti ale gardului de la gradina, iar in zona de care va spuneam este multa umbra si am doar o hosta si niste bulboase.
Anul trecut, in partea cu soare am pus craite. Au inflorit, dar as vrea ceva mai deosebit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai nu prea e greu sa il realizezi fiindca daca te uiti sunt plante obisnuite ,fara pretentii,ceea ce e deosebit de important pe care le achizitionezi usor si le pozitionezi asa cum vrei tu.Deci.....spor!!!
De altfel in majoritatea gradinilor pe care le-am admirat(si am dat si la altii sa se uite ) plantele erau dintre cele mai comune cu putinta.De la roze pina la....panselute :D
 
Multumesc./
E usor de realizat doar ca inca n-am gasit coltul umbrit.
As vrea sa inlocuiesc fuchsia cu dicentra si cosmosul cu dalii pitici. Begoniile nu cred ca o sa se faca asa de frumoase.
 
Sus