Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

Lopy

Member
La atat teren cat ai tu, Danceonline, poti cultiva orice si tot n-ar fi de ajuns :mrgreen:
Sunt sigura ca in 3-4 ani nu mai ramane mare branza din marea aia de gazon :oops:
In orice caz, desi nu prea vad umbra pe la tine (exceptie "intimitatea" ;-) ), ai cea mai impresionanta (fie, si numai in poze) colectie de hota!!! :eek:
Nu mi-ar fi trecut vreodata prin cap ca pot exista atatea varietati :eek:

ps. Am vazut la comentarii ca a preluat "problema" Clematite :D Poate imi fericeste ea "intimitatea" umbroasa cu ceva exemplare de hosta din Polonia :oops:
 
georgy03021993 a spus:
Si eu vreau sa schimb cate ceva prin gradina. In gradina din spate, avem legume si vie, dar in primavara asta, am amenajat si o mini gradina de flori. Portiunea respectiva statea goala pentru ca niciodata n-am razbit lupta cu pirul. Mai era si Lonicera, care se intindea cu repeziciune. Am curatat locul, am sapat, apoi am imprastiat cenusa. Am plantat: cativa trandafiri mari, minirose, zmeura, tufanele, phlox, hemerocallis, caltunasi. Am facut si o mini rocarie, pe care am desfiintat-o zilele astea :) locul respectiv era sub forma de dreptunghi, pe care l-am incadrat cu niste caramizi date cu var. Toate plantele erau aliniate[fiecare cu obsesiile lui], dar in toamna asta vreau sa fac niste schimbari. Parca avea un aspect de parc sau asa aveam impresia. Spre surprinderea mea, le-a mers foarte bine, au inflorit, nu prea mai am probleme cu pirul, dar am avut probleme mari cu melcii.
Ieri m-am apucat si am sapat, m-am mai extins cu jumatate de metru, pe margine am pus niste pietre de rau/munte, care la primavara vor fi inlocuite cu pietris alb. In jurul unei buturugi de salcam, am pus 4 hosta[2 variegate si 2 normale], iar pe buturuga am asezat un felinar. Trebuie sa caut o veverita din ceramica si s-o pun in locul felinarului. Pe margine, am plantat 5 tufe de minirose, iar in jurul lor voi pune Ageratum. In dreptul Lonicerei, am pus o plasa ca sa nu se mai intinda peste flori, iar plasa si macesul vor fi imbracate cu Thunbergia. Vreau sa plantez din loc in loc, cate 2-3 trandafiri. O sa fie si un grup format din: phlox, hemerocallis, margarete, echinaceea, gallardia si allysum album. O parte a zidului va fi imbracata cu o clematita Montana si cu o Jackmanii. Voi aseza si o buturuga veche, pe care se va intinde o Thunbergia plantata in ghiveci. As vrea sa mai pun si niste: Oxalis Triangularis, Panselute, Begonii pitice, Urzicuta, Portulaca. Acestea vor fi puse pe margine. Ma gandeam sa combin o clematita Miss Batema cu o Multi Blue.
Va doresc o toamna plina de idei si realizari!!
Mai sunt foarte multe de facut, dar merge treaba!!
http://georgy03021993.sunphoto.ro/Amena ... tele_casei
 

veretregn

Active Member
Grădinuța mea de pădure arată cel puțin în parte, minunat la această vreme. A fost multă ploaie aici în luna octombrie și temperaturile au fost joase însă încă nu a înghețat. Deoarece nu am spațiu a trebuit să combin pomi fructiferi pe șpalier cu plante perene, bulbi, corni etc. Majoritatea timpului este lumina filtrată, umbră deasă până la soare filtrat. După ce cad frunzele pomilor, este destul de expusă.





Schema de plantare la acest moment este foarte simplă și bazează pe culori reci, care luminează în semi-umbră (roz, alb, albastru și o combinație de mov inchis și deschis). Am ales panseluțe și cyclamen pentru că sper că, urmând natura se vor resădi și vor invada locul. primăvara vor înflori bulbii, dicentra și pomi fructiferi, vara devreme aquilegia, apoi digitalis, roscoea, iar mai târziu liriope muscari și din nou cyclamen și paseluțele.







Varietatea albă de cyclamen are o frumusețe particulară. Frunze în formă de inimă de un verde închis care amintesc de sezonul care a trecut, tulpini florale cu un luciu lemnos în culorile toamnei, și inflorescențe de un alb pur vestind sezonul care urmează.



Textura este construită de foliajul cyclamenului, al panseluțelor și de cel al căldărușelor.







Acum 4 ani ani în această poziție stătea un măr care nu fusese tăiat de ani buni. Din cauza greutății ramurilor și în căutarea soarelui s-a înclinat foarte mult înainte și exista tot timpul riscul să se dezrădăcineze. L-am tăiat. Anul ăsta din rădăcinile lui a dat un lăstar pe care nu m-am îndurat să îl mai tai. L-am lăsat să crească, tăindu-i trunchiul principal. Cineva m-a învățat că dacă îi tai tulpina principală va crește mai încet. Am făcut acest lucru în vară. Tăierile din timpul verii limitează creșterea. 4 noi ramuri au grescut.




Am decis să cresc pomul pe spalier jos ca și un soi de bordură. Am văzut această modalitate prin Franța. Am citit că prin șpalisare, merele vor produce mai repede și mai bine pentru că energia nu se va mai contra înspre creșterea vegetativă. De asemenea ramurile care sunt curbate în jos și apoi la orizontală vor produce fructe mai repede și vor avea o creștere mai înceată. Unul dintre cei doi meri plantați în primăvara trecute și puși pe spalier iarna trecută, au produse deja câteva mere anul acesta (anul 2).




Rămâne de vâzut cum va evolua experimentul cu acest exemplar. Pomul creștye la aproximativ 1 m depărtare de cei plantați anul trecut. Interesul meu este să formez o bordură cu el și între să planteze câteva plante perene.




Între acest spalier și cei făcuți în iarnă am plantat Dicentra formosa "Burning Hearts" și Dicentra "Alba", ambele fiind plante joase. Am adăugat niște Roscoea Beige și Mov și printre acets eplante am îndesat cu grijă în pământ pâlcuri cu bubi Crocus tommasinianus "Ruby Giant" și Crocus "Zwanenburg Bronze". Niciodată nu mi-au păcut lucrurile impecabile, însă pentru a oferi un pic ordine, fără a compromite mai mult am reașezat dalele de-alungul cărăora am plantat bulbi de uscari latifolium, iar între dale, în pus în pâlcuri Crocus tommasinianus "Barr's purple". Rezultatul va fi vizibl abia la sfârșitul iernii și în primăvară.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Excelent, Horea! Ai o minunata colectie de cyclamen. :D
Multumesc ca ai exemplificat tehnica cresterii pomilor fructiferi pe spaliere. Si eu sunt curioasa de evolutie si cum vei gestiona viitorii lastari ai merilor. Arata foarte bine totul.
In ultima imagine, ce distanta e intre cele 2 spaliere? Ma intreb daca nu cumva spatiul dintre ele e prea mic. Ma gandesc ca la vara se vor umple de frunze si ramuri noi. Oare vor mai avea suficienta lumina?

Succes in continuare!
 

veretregn

Active Member
Caramell a spus:
Excelent, Horea! Ai o minunata colectie de cyclamen. :D
Multumesc ca ai exemplificat tehnica cresterii pomilor fructiferi pe spaliere. Si eu sunt curioasa de evolutie si cum vei gestiona viitorii lastari ai merilor. Arata foarte bine totul.
In ultima imagine, ce distanta e intre cele 2 spaliere? Ma intreb daca nu cumva spatiul dintre ele e prea mic. Ma gandesc ca la vara se vor umple de frunze si ramuri noi. Oare vor mai avea suficienta lumina?

Succes in continuare!
Teoretic: fiind pe spalier orientat spre Sud lumina penetrează mai bine.
Vor fi tăierile de iarnă și tăieri de iarnă care vor stimula creșterea și cele de vară care vor inhiba creșterea.
Mă gândesc la ceva de genul ăsta. Am văzut în Franța, La castelul Villandry merii spalisați pe un singur rând foarte jos. Aproape că atingeau fructele pământul.

http://www.frenchgardening.com/p/TApresp.jpg

În fotografia asta mă gândesc la rândul din față.
 

adrianam

Well-Known Member
Imi place ce ai facut, Horea!
Si imi place in special ciclamenul.
Nu stiu daca la noi s-ar dezvolta asa frumos, la uscaciunea care este la noi pe timpul verii.
Am plantat si eu in primavara vre-o doi tuberculi dar nu am vazut sa fi aparut vre-o frunza pana acum.

Am insa o intrebare. Merii sunt soiuri speciale pentru cresterea pe spalier, sau putem incerca cu soiurile pe care le avem in gradina.
Eu asa stiam ca sunt soiuri special create, pitice, care suporta conducerea pe spalier.
 

veretregn

Active Member
adrianam a spus:
Imi place ce ai facut, Horea!
Si imi place in special ciclamenul.
Nu stiu daca la noi s-ar dezvolta asa frumos, la uscaciunea care este la noi pe timpul verii.
Am plantat si eu in primavara vre-o doi tuberculi dar nu am vazut sa fi aparut vre-o frunza pana acum.

Am insa o intrebare. Merii sunt soiuri speciale pentru cresterea pe spalier, sau putem incerca cu soiurile pe care le avem in gradina.
Eu asa stiam ca sunt soiuri special create, pitice, care suporta conducerea pe spalier.
Sunt soiuri pitice.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
adrianam a spus:
Imi place ce ai facut, Horea!
Si imi place in special ciclamenul.
Nu stiu daca la noi s-ar dezvolta asa frumos, la uscaciunea care este la noi pe timpul verii.
Am plantat si eu in primavara vre-o doi tuberculi dar nu am vazut sa fi aparut vre-o frunza pana acum.
Ai rabdare un an sau 2. Ai mei deja formeaza o pata verde in gradina. Au fost plini de flori. Abia dupa un an au inceput sa infloreasca, anemic la inceput, apoi din ce in ce mai bogat. S-au si inmultit.
 

simali

Member
Deci... Eu pun poze iarna dom'le! Ca vara muncesc in gradina, asa sa stiti!

In 2009 am postat primele poze cu gradina mea. Nu aveam inca casa pe terenul respectiv asa ca nu puteam face alei sau altceva. Dar am inceput plantarile in zona gardurilor si bine am facut pentru ca am cumparat plante mici, cu bani putini, in timp si apoi le-am transplantat acolo unde am avut nevoie. Pentru ca muncitorii sa nu distruga toata gradina (nu am decat 850mp) am tras un gard din plasa de sarma (aceea care se foloseste la inchis puii) si am separat locul constructiei de gradina. Constructorii au inteles ca acolo nu e voie sa strice. I-am gasit mancand sau odihnindu-se acolo dar nu au adus niciodata materiale si nu au facut mizerie.

In 2012 am trasat niste alei si am dat o forma mai clara gradinii.
Am luat plante din zonele de la gard (unde deja erau foarte inghesuite) si le-am rasadit in jurul terasei. Am "ingropat" terasa si socul casei pentru a obtine, in timp, un soi de gradina care intra in casa, comunica cu ea. Cateva poze din 2012:

https://picasaweb.google.com/1153609991 ... n_3Tk-Ptaw

In 2012 am plantat:
- 2 rododendroni roz exact la marginea terasei
- un artar japonez
- 4 stejari aurii de o parte si de alta a aleii de intrare in curte
- am inceput doua rigole de o parte si de alta a aleii de intrare.
- am mai plantat tuia la gard
- am amorsat compostiera (sper sa avem ceva compost la primavara)
Proiecte:
- un loc de stat in zona cosului de baschet (o bancuta, gazon, niste tufe in jurul ei, nu stiu mai ce...)
- popularea rigolelor de la aleea de intrare
- sistematizarea gradinii de legume (anul trecut am plantat foarte inghesuit si a iesit acolo o serparie... Habar n-aveam ca rosiile pot creste atat de inalte si ca fasolea cataratoare chiar... se catara pe tot ce atinge :eek: )
- un loc de "cooking out" care sa nu fie un gratar d'ala construit din caramida si o masa; poate un semineu exterior, ceva in care sa se poata face si gratar atarna un ceaun, incalzi in zilele reci si care sa arate modern-sic dar si in armonie cu natura...
- un conifer deosebit

Bafta tuturor in indeplinirea planurilor pentru 2013. Pentru mine incepand cu 15 ianuarie fiecare zi e un chin. Mi-ar placea sa-mi faca cineva o injectie si sa ma trezesc la 01 Martie cand incepe sezonul de gradinarit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi place ce-ai facut, cu singura observatie ca mi se par cam multe conifere :oops: Te rog sa nu te superi, nu e o critica, doar ca eu nu prea vad bine coniferele la campie, in locul lor eu mai degraba as fi pus alti arbori si arbusti decorativi sau chiar cu fructe
 

simali

Member
Nu ma supar. Dimpotriva. Imi place sa primesc opinii sincere din partea unor oameni care iubesc gradinaritul.

Gradina mea e la Campina. Deci la deal. Merg coniferele mai ales ca in cartier sunt foarte multe. Eu am o problema cu fructiferii; au tendinta sa fie mereu plini de paduchi, fainare, etc. si strica totul in jurul lor. Nu ma dau nici eu in vant dupa conifere. Mi-ar placea sa plantez si alte perene numai ca la noi oferta este atat de slaba... O incercare sunt rododendronii plantati deja. Dar sa vedem cum se dezvolta. Pana acum speciile de conifere au fost singurul mod in care am putut sa asigur "ceva verde" in toate zonele pe tot timpul anului. In timp vor creste si celelalte flori din jurul lor, voi mai planta altele... Si pana la urma un tuia nu face ce vrea el. Face ce vrei tu. Daca vrei sa-l ti de 1/2 de metru il ti de 1/2 de metru, il vrei rotund il faci rotund, etc. si sper ca asa nu vor ajunge coniferele sa domine gradina.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Imi place la tine in gradina,succes in tot ceea ce ti-ai propus pentru 2013!
 

elianna

Well-Known Member
Foarte frumos Simali. Ai reusit sa faci multe si a fost o idee foarte buna sa cumperi plantele de la inceput ca acum, cand e gata casa, ai si plantele mari. Cu rosiile asa am patit si eu. Am aflat acum ca sunt rosii cu crestere nedeterminata care ajung si la 2 m. Ce e bun la ele este ca rodesc treptat si ai rosii o perioada mai indelungata.
Anul trecut am inceput sa fac unele mici schimbari care au tot continuat si in final au ajuns schimbari mari. M-am agitat pana in toamna si nici n-am avut timp sa mai pun decat cateva poze. Am constatat ca unele plante nu mai sunt potrivite cu gradina mea sau cu locul unde erau amplasate. Unele le-am tot mutat, altele n-am mai reusit ca inca nu le cazusera frunzele si apoi a venit direct iarna cu zapada. Prin urmare mai am de scos si plantat in alte curti cativa arbusti de iasomie, budleja si bradul de la poarta numai ca asta nu e al meu si inca nu am "aprobare". Apoi voi putea reamplasa zmeura si iasomia de iarna. Anul trecut am plantat doi rhododendroni, 6 prunus laurocerasus si 12 trandafiri. Astept sa vad cum au trecut iarna si cum se dezvolta pentru ca nu am in plan sa mai cumpar si alte plante pana nu vad concret ce se intampla cu astea care le am acum. Pentru trandafiri "vina" o poarta Claude ca eu pana in primavara trecuta stiam despre trandafiri doar ca sunt tufe sau urcatori iar diferenta intre ei este data de culoare :oops: asta asa ca o paranteza :)
Am ramas in urma cu suportul pentru glicina si o pergola care sa asigure putina umbra ca e prea mult soare care ne obliga sa stam prea mult in casa.
Si fiindca nu am planuri mari cu propria gradina, ca sa nu ma plictisesc :) intentionez extinderea gradinii de legume pe un teren pe care proprietarul nu-l foloseste dar inca nu ma pronunt. Sa vad care este situatia in primavara ca terenul n-a fost lucrat de vreo 12 ani si se pare ca e ceva de munca cu pregatitul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am tot respectul pentru voi, care aveti o viziune si o urmati :oops: Ca va straduiti sa construiti o gradina in adevaratul sens al cuvantului, pe cand la mine e doar o adunatura de plante care mi-au placut si mi le-am dorit, nimic inchegat care sa poata fi numit cu adevarat 'gradina'
Cand vad ca Elianna spune ca are plante care nu se mai potrivesc in gradina ei ma rusinez, eu daca imi doresc neaparat o planta nu ma gandesc deloc daca se potriveste cu ansamblul,imi place, o vreau, o iau si gata, o infig eu undeva :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Nu e chiar asa Claude. Tu cunosti plantele, stii ce vrei :D Eu acum doi ani cand m-am apucat de gradina nu stiam nimic despre plante, cum arata in realitate, cat de mari cresc, conditiile de care au nevoie. Am cumparat on line iar poza arata doar floarea nu si planta iar descrierea era sumara. Acum, cand m-am lamurit, trebuie sa iau masuri :) .
 

simali

Member
Tare faza cu "o infig eu undeva". Pana la urma gradinaritul e bucurie. Iti place o iei. Mi s-a intamplat sa fiu snoaba si sa zic ca aia nu merge cu ailalta si cu toate astea am descoperit ca acolo, in strat MIE mi-a placut. Ca e gradina mea nu a lu' marele peisagist X-ulescu. Dar pana la urma si sa ai cat de cat idee de ce vrei te scuteste de multi bani aruncati aiurea pe ceva ce poate apoi nu-ti mai place cum vine. E cam ca la haine; la un moment dat iti doresti sa incepi sa nu mai cumperi compulsiv...
E bun asa, un echilibru. Intre bucurie si ce trebuie ca sa iasa bine. :D
 

simali

Member
elianna a spus:
Nu e chiar asa Claude. Tu cunosti plantele, stii ce vrei :D Eu acum doi ani cand m-am apucat de gradina nu stiam nimic despre plante, cum arata in realitate, cat de mari cresc, conditiile de care au nevoie. Am cumparat on line iar poza arata doar floarea nu si planta iar descrierea era sumara. Acum, cand m-am lamurit, trebuie sa iau masuri :) .
Si eu am problema asta. Plantez mereu prea inghesuit si trebuie tot timpul sa mut cate ceva.
 
Sus