Gradinile noastre in 2012, planuri, idei, realizari

bebe Iris

Active Member
:D Multumesc Carmen! Trebuie sa vad in iarna daca zapada ce cade de pe bloc l-ar rupe si apoi sa plantez ceva :D
 

Lopy

Member
Eu cred ca, in vremurile astea, cand "ieri" erau 30*C, iar "azi" 2,5 *C (dimineata), ar trebui sa reconsideram amenajarea gradinilor! :)
Sunt curioasa ce fel de iarna vom avea si ce plante vor supravietui :aoleu:
 

geodezia

Well-Known Member
sau poti pune Luleau turcului aia parca asa ii zice ca se face umbrela care o vrei in vreo 4-5 ani maxim o poti face sa creasca de 3m inaltime sau mai mica ..
 

lili

Member
Ginkgo biloba "Mariken" nu creste mai mult de 2-3 m (pitic).....cu port plangator ... are nevoie de soare mult. Copaci de sex feminin sunt nedoriti, deoarece produc seminte fructe, care la maturitate in toamna, murdaresc si emit un miros urat. De obicei pepinierele care se respecta , vand doar baieti ;-) Tot "baietii" au si cresterea mai inceata si raman mai mici.
 

danceonline

Member
Re: Plan(uri) 2012

danceonline a spus:
:idea: Planuri marete, macar de ar veni odata primavara...

http://danceonline.sunphoto.ro/Amenajare_parc

Am sa incerc sa "updatez" cu poze reale prin vara ...

Dupa 2 ani de eforturi, incepe sa se vada ceva in urma ... Mai am mult de lucru la detalii, dar in linii mari parculetul meu incepe sa se contureze :)

http://danceonline.sunphoto.ro/2010-12_-_Etape_si_realizari

Inca niste trandafiri pentru toamna asta si cam atat ... Urmeaza pauza de iarna, cu timp de a face planuri ...
 

carla

Active Member
Eu sunt impresionata cu cata meticulozitate si atentie ai planificat totul :eek: Cred ca va iesi ceva foarte frumos, felicitari!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
frumos si cu mult potential...ce faci cu tot gazonul ala? Eu as face in el insule de trandafiri si arbusti cu cateva perene la baza lor si cu cararui intre insulele acelea :D
 

nick1971

Active Member
Re: Plan(uri) 2012

danceonline a spus:
danceonline a spus:
:idea: Planuri marete, macar de ar veni odata primavara...

http://danceonline.sunphoto.ro/Amenajare_parc

Am sa incerc sa "updatez" cu poze reale prin vara ...

Dupa 2 ani de eforturi, incepe sa se vada ceva in urma ... Mai am mult de lucru la detalii, dar in linii mari parculetul meu incepe sa se contureze :)

http://danceonline.sunphoto.ro/2010-12_-_Etape_si_realizari

Inca niste trandafiri pentru toamna asta si cam atat ... Urmeaza pauza de iarna, cu timp de a face planuri ...
:clap: imi place :D
 

danceonline

Member
Re: Plan(uri) 2012

Neriya a spus:
e foarte frumos, si foarte mare!cati mp ai?
Ceea ce se vede aici e gradina din spatele casei, 40x50 m, deci 2.000mp ; in fata si lateralele casei mai sunt ~ 2.000 mp, dar intr-o forma neregulata - practic, o alee de la strada lata de 10m, lunga de 22m, care se deschide intr-o parcela de 40 x 42 m pe care, excentric, este amplasata casa si cladirile adiacente.

Nu vreau sa pun poze pentru ca tin la intimitatea mea, dar pot sa spun ca aceasta gradina este amenajata intr-un mod destul de formal:
- aleea de la strada : Acer Globosum & trandafiri 'Nina Weibull'
- in jurul casei - conifere (acer nordmaniana, thuja occidentalis, juniperus 'Blue Arrow'), trandafiri (varia, in insule, cum sugera cineva ;-) ), hortensii, 2 nuci batrani si umbrosi-racorosi, o gradina stil japonez in curs de amenajare, o bucatarie de vara cu o terasa si vreo 1.000mp de gazon/teren de joaca pentru bipede si patrupede...
 

danceonline

Member
bebe Iris a spus:
:rofl: eu de doi ani tund iarba doar cu foarfeca din casa :rofl:
... mie mi-ar trebui 2 ani cu foarfeca ... :)

Am reusit performanta de a 'rade' 3.000mp de gazon in < 4h; de regula fac asta in 2 zile, pentru ca masina se cam incinge ...

Si, à propos, cine vorbeste de "insule" nu stie ce insemna viteza la tuns gazonul; poti tunde 3.000mp de teren plat si fara obstacole in 1h, dar obstacolele (fie ca sunt copaci, tufe su insule de plante) te omoara !!! Eu mi-am mutat si stalpii de lumina (o parte din ei) pe gard, insulele sunt pe langa borduri/trotuare (deci, pen-insule :) ) ca sa mai cresc eficienta la tuns ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Plan(uri) 2012

danceonline a spus:
Nu vreau sa pun poze pentru ca tin la intimitatea mea, dar pot sa spun ca aceasta gradina este amenajata intr-un mod destul de formal:
Na belea, dar ce ai acolo asa de intim? :rofl: Cred ca nici vorba de conifere, cultivi marijuana :tavalit:
 
Sus