Gradinaritul de zi cu zi

anknic

Active Member
eu am sa seman in we (daca ploua miercuri asa cum au promis :) ) niste salata si niste spanac, eventual si niste ridichi. pe la sf.de sept sau inceput de oct am sa seman arbagic si usturoi. usturoiul il seman tot, am observat ca cel pus in pamant de toamna creste super bine si il pot culege devreme, astfel ca pe locul lui pot pune rasadurile din rasadnita.

LE: eu am vazut o prognoza ca sept.si oct sunt mai calde decat media climatologica...nov in schimb...ninge la greu si va fi frig.
 

marirogo

Active Member
Am o intrebare, poate stie cineva sa-mi raspunda:
se pot semana seminte de ceapa in aceasta perioada?

Eu am semanat in primavara cateva experimental, dar mi-a crescut arpagicul cam mare.
 

ionascus

Active Member
Ce legume mai putem cultiva acum in septembrie..ca sa le putem recolta pana vine iarna?
Apropos,Dane,cica va fi o toamna lunga si frumoasa....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La cine Codrina , in sud sau la noi in nord?

Si eu am sa pun in sera sa grabesc rasadurile un pic si apoi poate prind si eu o salata de toamna :)
 

happy

Well-Known Member
Elektra a spus:
Mi-a rasarit salata :dans: , deci Happy cred ca poti sa semeni linistit, din cele 5 soiuri salata Romana (Verdi degli ortolani) a rasarit prima. Cu ridichile n-am avut probleme, au rasarit cam in 3 zile, mai repede decat salata.
Mi-au rasarit si mie ridichiile si salata puse in solar acum o saptamana si au rasarit si cele semanate acum 3 saptamani afara in alt loc.Deci sunt sanse de salata la primavara! :D
 

happy

Well-Known Member
ionascus a spus:
Ce legume mai putem cultiva acum in septembrie..ca sa le putem recolta pana vine iarna?
Apropos,Dane,cica va fi o toamna lunga si frumoasa....
Mazarea s-ar preta acum sa fie pusa in gradina ,eu am facut destula in primavara! :D
 

interval

Active Member
Ieri am pus ridichii negre.
Am trecut prin piata si o femeie de la care mai luam eu iarna, mi-a spus ca se pun intre Sf Maria Mare si Sf Maria Mica, asa ca m-am executat.
 

diana999

Active Member
Am semanat zilele trecute mazare si azi seminte de ridichi de luna. Sunt curioasa daca iese ceva... :D
 

belisima

Well-Known Member
am semanat si noi salata verde sis panacul azi... :D salata cred ca e la a treia tura de semanat...ce sa te faci cu caldurile astea ?!
 

floridoro

Member
Thea eu cultiv acest soi de spanac si noua ne place chiar mai mult decit soiurile care se fac doar primavara. Este sensibil la seceta in sensul ca frunzele se dezvolta mai putin decit atunci cind are umiditate suficienta. Este avantajos ca este in vegetatie toata vara. Se seamana primavara dupa ce trec brumele.Daca doresti la toamna cind se usuca de la frig iti pot trimite citeva seminte.
 

thea

Member
floridoro a spus:
Thea eu cultiv acest soi de spanac si noua ne place chiar mai mult decit soiurile care se fac doar primavara. Este sensibil la seceta in sensul ca frunzele se dezvolta mai putin decit atunci cind are umiditate suficienta. Este avantajos ca este in vegetatie toata vara. Se seamana primavara dupa ce trec brumele.Daca doresti la toamna cind se usuca de la frig iti pot trimite citeva seminte.
Esti o scumpa dar deja l-am achizitionat.
Multumesc mult de tot !Poti sa-l oferi cuiva care nu are de unde sa-l procure, :D .
 

interval

Active Member
Moshu', la anii lui, se grabeste incet, asa ca toate au fost numa' bune. Am chinuit niste corcoduse si prune timpurii. A iesit treaba buna.
 

interval

Active Member
Pai ai uitat ca a gresit Moshu' si a spart tzoiurile? Dar putem folosi pahare fara probleme. Si nu e musai sa asteptam pana la iarna. Are Moshu', inca nu l-a atins criza.
 

Elektra

Member
floridoro a spus:
Thea eu cultiv acest soi de spanac si noua ne place chiar mai mult decit soiurile care se fac doar primavara. Este sensibil la seceta in sensul ca frunzele se dezvolta mai putin decit atunci cind are umiditate suficienta. Este avantajos ca este in vegetatie toata vara. Se seamana primavara dupa ce trec brumele.Daca doresti la toamna cind se usuca de la frig iti pot trimite citeva seminte.
Oare are ceva toleranta la frig, merita sa-l seman acum sau mai bine astept primavara?
 

miki70

Active Member
Eu azi am scos toti irisii , am incercat sa sap zona lor dar nu am reusit sa sap foarte bine pt ca era beton pamantul cu toate ca am udat ieri :( Am udat din nou si maine incep iar sa sap.
 
Sus