Gradina mea intre plan si realizare

ruxamail

Member
locul pe care il alesesem, este chiar pe gardul de nord, printr-un noroc se pare :) oare in conditiile astea e ok?
 

ruxamail

Member
ahaaaaa deci esti cunoscatoare de hortensii, aleynad :rofl: bravo, ma bucur, e o floare fascinanta, sunt fermecata de ea pe unde o vad...o sa ma gandesc la o pozitionare potrivita pentru ea. multumesc de ajutor! ;-)
 

aleynad

Active Member
Moderator
desi sunt posesoare unei frumoase tufe de hortensie si anul asta am obtinut cu succes prin butasire noi puiuti de la ea, nu ma pot numi o foarte mare cunoascatoare :oops: :oops:
intotdeauna ai cate ceva de invatat :wink:
 
daca tot vrei sa te ocupi de hortensii, incerca sa schimbi pH-ul pamantului la radacina , si sa vezi ce culori obtii !!
 

ruxamail

Member
am pus deja 15 din cele 32 de tufe de trandafiri :) le-am pus cam cum ne-a venit la mana ca, asa cum va spuneam, nu stim care sunt inalti si care nu...poate reusim sa mai punem in dupa-amiaza asta ;-)
si va spun daca gasim la romstal garden cires japonez!
 

ruxamail

Member
gata cu trandafirii, am reusit sa ii plantam pe toti, am mai plantat 2 copacei de liliac
nu am ajuns la romstal sa vad de ciresul japonez dar am reusit sa cumpar de la SCDP Baneasa o forsythia micuta, sper sa am timp sa o plantez zilele urmatoare. ea mai are cateva frunzulite ingalbenite dar si unele verzi. am citit ca florile se formeaza pe crengutele crescute in anul anterior asa ca nu cred ca ar trebui sa o mai tund...
ma gandeam pentru jardinierele din fata, printre bulbii de primavara sa pun niste buxus pe care sa il tund rotund...ar merge?
 

ruxamail

Member
prin jardiniere inteleg spatiile de flori din fata casei :) deci sunt adanci, fara limita :rofl: nu prea sunt late, dar adanci sunt!
 

ruxamail

Member
tot in jardiniera din fata vreau sa pun un copacel de magnolie - merge? avand in vedere ca intr-o parte e fundatia casei si in cealalta fundatia pavelelor din pavajul de parcare - jardiniera sa tot aiba vreo jumatate de metru latime.
 

aleynad

Active Member
Moderator
draga mea, Magnolie e arbust de gradina, nu de "jardiniera"
chiar daca creste incet, totusi...va creste inalta intr-un final si la fel de mari vor fi si radacinile ei
 

ruxamail

Member
multumesc elf_a si alfa - berberis evitam din cauza spinilor (pentru copil), dar cum il pazesc de trandafiri...
multumesc de sugestii, weigela si mahonia suna taaaare bine, euonymus aveam in plan ;-)
hihi cu ajutorul vostru gradina mea se contureaza pe zi ce trece! merci :)

PS m-ati ajutat sa ma hotarasc sa mut magnolia - fie in fata in locul ciresului japonez la care poate vom renunta, fie ii gasim un loc spatios in gradina din spate!
 

ruxamail

Member
Hello tuturor!
In weekendul asta am cumparat si plantat doua tufe micute de hortensii. Am mai pus doua garofite pe care le aveam in ghiveci, forsythia si niste gazanii.
Am gasit de asemenea si un silex cu frunze rosii, micut, pe care l-am pus tot in fata, si am scos afara ghiveciul cu ipomoea ca facuse niste gaze mici verzi pe care nu vreau sa le stropesc cu nimic chimic spre binele copilului...i-am plantat si cei 4 lastari intr-un ghiveci care sta si el afara pe pervaz...ce sa mai, am avut activitate :)
Aici se poate vedea ultima varianta a gradinii: http://picasaweb.google.com/ruxandra.to ... 7644310066

Acum, intrebare - silexul sta bine acolo? E mic acum dar cat s-o face? O sa fac niste poze ca nu scria pe el decat silex si vad ca-s cam multe variante posibile :)
Si inca una - bradul are loc unde l-am gandit eu? are 1,5 m pana in gard si 1,5 m pana in trotuar...as vrea ca bradul sa ajunga la maxim 2,5-3 m inaltime dar dupa taierea varfului inteleg ca incepe sa creasca in volum si ma tem ca nu e destul spatiu...
Merci!

PS am uitat sa va spun ca am fost la romstal si am gasit cires japonez - kanzan sau amanogawa 200-250 ron, dar sotul meu si-a dat seama ca vrea alt soi - prunus x yedoensis - care nu prea se gaseste la noi observ :(( este cel cu floarea alba clasica, ma rog, daca aveti "tips"uri sunt binevenite ;-)
 

riana

Active Member
mai bine le pui intr-un ghiveci si le pui in casa si le plantezi in primavara ca sa nu te mai chinui cu seminte. eu asa am facut. tot de la fete am invatat.
 
Sus