Gradina mea intre plan si realizare

madairina

Member
Daca tot iti plac petele de culoare poti opta si pentru un artar. Al meu e abia plantat dar o sa creasca el.

Sau

Stiu e conifer dar mie imi place mult.
 

ruxamail

Member
@madairina: Oh le-am incurcat, scuze :)
@constantin: pentru molina am reusit sa gasesc asta: https://facultystaff.richmond.edu/~jhay ... JPG...asta este?

Si acum: taman ce am primit circa 30 de tufe de trandafir, din pacate nu au eticheta cu soi, culoare etc :) (sunt prinsi de socra mea pentru gradina noastra), dar si mai grav este ca unii cresc inalti, altii mai mici. Tufele fiind tunse, aveti vreo sugestie referitoare la cum as putea diferentia trandafirii care cresc mari de cei mai mici? M-am gandit eu ca poate grosimea tulpinii principale ar putea fi un indicator, asa o fi?

PS mai dati o tura pe la planul gradinii ca am mai adaugat chestii, ce ziceti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca ai pus doua puncte cu topinambur.Nu zic ca nu e frumos dar se dubleaza daca nu cumva se tripleaza intr-un an si creste haotic ,fara o forma definita,e invaziv.Acum............daca este dorinta ta :? .
Si o intrebare te rog. In zona unde ai pus tot doua puncte de caprifoi ai gard ?Tine cont ca in doi-trei ani se face foarte,foarte stufos.
Scuze daca am spus lucruri pe care le stiai dar............ :oops:
 

ruxamail

Member
Neata Gabiuta, parerile si ideile tale sunt binevenite, pentru ca eu prea mare practica nu am cu gradina...doar din ce am mai citit pana acum :)
Nu am avut topinambur, desi stiam ca e invaziv nu o "stiu" practic :) Patratul ala e o casuta/baraca si ma gandeam sa pun topinamburul in spatele ei, pana in gard, pentru ca am vazut ca e destul de inalt si se vede peste casuta, iar in fata fiind fundatia nu prea are unde sa se extinda. Ar putea cel mult sa incerce sa iasa de dupa casuta dar acolo e un spatiu de 30 de cm si ma gandeam ca e usor de controlat. Ce parere ai? De fapt schita cred ca induce in eroare ca eu am pus punctele alea in exterior :).
Toata proprietatea este inconjurata de gard de plasa de metal (nu sarma) peste care avem plasa de protectie (impotriva semintelor din exterior). Deci da, ma astept sa se intinda caprifoiul, asta ne si dorim, avem deja o tufa plantata dar s-a adaptat greu si n-a crescut cine stie ce in jumatate de an. Cred ca au scapat ceva ierbicid pe ea cand au dat pe gazon ca la un moment dat s-au ingalbenit tare frunzele si i s-au uscat cateva coarde de am crezut ca o pierdem :(( Avem cam 90 metri liniari de gard pe care s-ar putea intinde caprifoiul fara probleme, in cel mai rau caz dar probabil ar dura vreo 20 de ani :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
pentru ca ...caprifoiul sa imbrace toti cei 90 m mai rapid, iti sugerez sa pui noi plantute din loc in loc
banuiesc ca ai soiul comun de caprifoi, cel cu flori alb-galbui parfumate, este cel mai usor de inmultit , asa ca iti dau un pont: pune cate o ramura pe pamant, si acoper-o la nodurile de frunze cu putin pamant, in scut in locul respectiv se va marcota singura si va da nastere la noi plantute, pe care le poti folosi la imbracarea gardului :wink:
 
"" Patratul ala e o casuta/baraca si ma gandeam sa pun topinamburul in spatele ei, pana in gard, pentru ca am vazut ca e destul de inalt si se vede peste casuta, iar in fata fiind fundatia nu prea are unde sa se extinda. Ar putea cel mult sa incerce sa iasa de dupa casuta dar acolo e un spatiu de 30 de cm si ma gandeam ca e usor de controlat. Ce parere ai? De fapt schita cred ca induce in eroare ca eu am pus punctele alea in exterior Zambet. ""


ai mare grija cu locu' ales pt napi , e o regula care se poate intampla " topinamburul se da prin gard !!! " :oops: :cry: :) :wink: :evil:
scuze !!! :eek:
 

ruxamail

Member
merci de pont aleynad, soiul de cparifoi cred ca e cel comun, da...totusi, merge si pe vremea asta pontul tau sau trebuie sa astept primavara? :)

@constantin: hehe deci daca nu ma am bine cu vecinul, topinamburul e o razbunare buna? :rofl: pai intr-o parte e camp si nu ma intereseaza daca se face lan de topinambur din partea mea :rofl: iar intre mine si vecin e gard cu fundatie de beton de macar 20 de cm...o fi indeajuns sa nu-i creez probleme?

presimt ca o sa renunt la topinambur desi nu era bucuria mea, sotului meu ii placea floricica :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite ca a fost mai rapida Dana decit mine.Da, se inmulteste usor si vertiginos asa ca nu trebuie sa iti faci probleme.
Soiul clasic este singurul mirositor .Celelate au florile mai mici si nici nu miros.As zice ca sunt mai de ......fite luate ca noutate.Dar cind incepe sa miroasa cel clasic pe atitia metri de gard o sa innebunesti catierul :rofl:

Pentru cabanuta de ce nu incerci niste cataratoare care sa o si acopere?Pune deoparte si de alta a acestei cabanute doi arbusti care fac flori toata vara.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Gabiuta are dreptate cu casuta :(
decat sa scoti la greu apoi topinamburul , mai bine pui niste glicina sau Luleaua turcului,
pe langa faptul ca sunt cataratore si vor acoperi casuta, sunt si foarte florifere su te vor incanta cu florile lor destula vreme :D

cat despre marcotarea caprifoiului fa-o acum, astfel pana in mai vei putea avea fff multi viitori pui inradacinati :wink:
 

ruxamail

Member
Hihi ei nu o sa pun caprifoi pe 90 de metri de gard ca ar trebui sa iesim cu masca afara :rofl: dar sa stiti ca ma apuc de marcotare chiar de maine. Daca iau o coarda mai lunga, de vreo 1,5 m sa zicem, pot sa o ingrop in mai multe bucatele sau doar o data? :rofl:

Cred ca wisteria este aleasa sa inlocuiasca topinamburul pe langa si poate pe casuta, mai ales ca am si lastari ;-)

Uite niste iasomie as mai pune...unde ar sta mai bine? Printre trandafiri, la un loc cu floarea miresei si nu ma uita sau separat?

A! si hortensii neaparat!

PS Sotul meu isi doreste foarte mult un cires japonez, aveti vreo sugestie in privinta furnizorului?
 

aleynad

Active Member
Moderator
iasomia este un arbust,Ruxandra, cu timpul va creste tufa mare...asta daca nu stai mereu cu foarfeca in mana :)
e un arbust f frumos ca planta solitara :D
e perfecta ideea cu coarda lunga si ingropata in mai multe locuri (ingroap-o unde are frunzulite, acolo ies sigur radacini :wink: )
 

eldanyro

Member
cred ca vei ave o gradina foarte reusita ciresii japonezi sunt de mai multe categorii eu am achizitionat de la romstal si de la gradina de sud soiurile de la noi sunt amogawa care creste pe inaltime flori batute albe sau roz kanzan batute roz kiku shidare batut roz sau alb cu verde si roz usor pendular trilobata de talie mica cu flori batute roz
daca da cei mari preturi intre 3, 4mil juma si 20 mil cei mai vechi trilobata la 1 mil la hornbach in germania f multe curti in nord aveau ciresi kanzan in mai fiind o adevarata feerie reprezentativ este prcul din fata capitoliului de pe potomac o splendoare cind se serbeaza sakura festivalul ciresi
 

ruxamail

Member
@eldanyro: da, kanzan ne-am fi dorit...o sa incerc la romstal, cum ai spus, merci!
@constantin: pai tu-mi strici toate planurile, napii sunt invazivi, wisteria e grea, of :rofl:))
@aleynad: iasomia am sa o plantez in fata si renunt la rocarie! si abia astept sa mai stea ploaia sa ma duc sa marcotez caprifoiul ;-)

noua versiune (4) a gradinii :) : http://picasaweb.google.com/ruxandra.to ... 7722910978
 

aleynad

Active Member
Moderator
Ruxandra, ti-am vazut noua schita
insa trebuie sa tii cont si de nevoile plantelor
de exemplu ai in stanga sus un colt cu trandafiri cataratori, hortensie si iasomie
hortensia e planta de semiumbra, pe cand trandafirii sunt avizi dupa soare :)
stiu ca teoretic dau frumos impreuna, dar practic?
plantele trebuie combinate dupa necesitatile fiecareia :wink:
asa ca...ori muti hortensia la un loc mai umbrit ori reconsideri plantele din zona respectiva :D
 

ruxamail

Member
aha! bine venita remarca ta, aleynad :) numai ca eu nu prea am semiumbra (ce s amai zic de umbra) prin gradina...poate sub ciresul din fata?
 

aleynad

Active Member
Moderator
ciresul are umbra rara, deci nu-i va asigura destula protectie impotriva soarelui :(
incearca undeva in zona de nord sa o pui, la umbra unui gard, zid, langa o planta mai stufoasa...ceva care sa o apere de soarele puternic :!:
 
Sus