Gradina mea intre plan si realizare

ruxamail

Member
Asa cum spuneam in prezentare, ne-am mutat de 1 an la casa in Otopeni si pentru ca avem la dispozitie vreo 3-400 de metri patrati vrem sa ne amenajam gradina.
Ce am facut pana acum este destul de putin, am plantat 2 trandafiri cataratori langa gardul din fata casei, un hibiscus undeva in lateral, si 5 pomi fructiferi pe spatele gardului: 2 ciresi, 1 cais, 1 mar, 1 piersic. A! Si avem gazon sport cam in toata curtea.
Pentru ca avem un bebe de 7 luni care in primavara o va lua la fuga, planul este sa pastram mijlocul curtii pentru diverse activitati (alergat, cazut, iar alergat :p) iar pe contur sa plantam ce ne place. Ar fi dragut daca am putea aborda un stil dar nu cred ca avem nici timp nici bani de asa ceva :rofl: Nu o sa avem iaz sau gradini acvatice si nici plante cu diverse fructe sau frunze necomestibile care ar putea cauza panica parintilor si neplaceri bebelusului :) Asta nu inseamna ca o sa punem numai salata in curte :rofl: dar vrem sa ne asiguram ca, daca Radu ajunge sa guste din ceva din curte, sa nu ii faca rau.
Aici puteti vedea versiunea 1 a gradinii, cu litere regular ce este deja plantat, cu litere italice ce as vrea sa plantam: http://picasaweb.google.com/ruxandra.to ... 3799201826
Astept sugestii, propuneri, critici sau incurajari :) Si o sa postez tot aici versiunile pe masura ce acestea evolueaza.
Merci,
Ruxandra
 

aleynad

Active Member
Moderator
bun venit si felicitari pentru plan :D
e un inceput bun, te ajuta sa organizeze amenajarea gradinii mai usor :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
am observat ca in zona parcarii, ai 2 borduri cu flori de primavara
banuiesc ca primavara arata f frumos, dar in restul anotimpurilor iti trebuie niste tufe care sa umple golurile si sa mascheze florile si frunzele ofilite ale zambilelor, narciselor etc,
Ideea cu lavanda e foarte buna doarece e verde tot anul, iar vara va fi plina de inflorescente parfumate lila
 

ruxamail

Member
E primul an in care vor inflori, asa ca astept cu nerabdare sa vad cum arata :)
Da, sunt in cautare de ceva care sa acompanieze lavanda si sa contrasteze, poate gazania?
 

aleynad

Active Member
Moderator
lavanda poti sa o lasi si singura, oricum ea in 2 ani face o bordura superba si singura, cu conditia sa o tunzi dupa inflorire

eu ma refeream la bordura cu plante de primavara, acolo...ce ai vrea sa pui pentru vara-toamna?
 

ruxamail

Member
hai ca am inteles intr-un final :)
nu stiu inca ce sa pun pentru vara-toamna...cert este ca ne trebuie ceva relativ de mici dimensiuni atat pe orizontal cat si pe vertical pentru ca pe acolo ruleaza poarta de la parcare si nu vrem accidente...
poate niste lobelia si gura leului?
 

aleynad

Active Member
Moderator
daca vrei plante anuale poti opta pentru gazanii, petunii, craite pitice etc
de preferabil ar fi sa alegi culorile in ton, ca sa nu iasa un strat tipator, poti opta pentru combinatii alb-galben sau caramiziu-oranj
alegerea iti apartine :D
 

gabiee

Active Member
bine ai venit , ruxamail ,

eu as renunta deocamdata la trandafirul catarator de langa trepte , din cauza copilasului , sa mai astepti vreo doi -trei ani - iti spun din propria experienta :)
ai putea pune clematite , de exemplu , sau am mai vazut pe undeva un fel de trandafir fara spini , nu stiu daca e si in varianta cataratoare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumos plan si chiar o sa si iasa asa numai daca o sa vezi "pe viu" peste vreo doi-trei ani .
Nu te astepta ca din primul an gradina sa iti arate asa cum ai gindit-o .S-a spus de multe ori pe aici ca o gradina "creste" in ani buni.Siiiiiiii............pofta vine mincind iar pofta de flori vine stind in gradina :)
Succes!!!
 

ruxamail

Member
@aleynad: da ar fi bine daca n-ar iesi un talmes-balmes de culori, gazaniile cred ca suna bine, mai ales ca am deja intr-un ghiveci si ne-am obisnuit una cu alta :)

@gabiee: buna idee, dar ce ma fac cu ceilalti trandafiri care urmau sa fie pusi in spate in gradina mai mare? soacra-mea mi-a prins vreo 20 de tufe care urmeaza a fi transplantate in primavara :eek: din experienta ta, numai cu cei de langa usa ai avut probleme? m-as mira :)

@gabiuta: hihi multumesc, sunt intr-adevar foarte foarte nerabdatoare dar timpul trece asa repede mai ales cand te distrezi, e vorba aia ;-) deci sa ne distram!
 

aleynad

Active Member
Moderator
intr-adevar, tufele de trandafiri fiind la intrarea in casa, copilul se va duce direct cu mana in ele :? dar cele pe care le vei pune in gradina, nu-i problema atat de mare...oricum va avea destul spatiu de joaca pentru a nu se duce doar la trandafiri :D
 

madairina

Member
Acolo unde ai pozitionat bradul argintiu eu as face un colt pentru conifere. Adica Bradul argintiu, tuia, juniperus si multe alte conifere de diferite marimi. Am vrut si eu sa fac la mine in curte dar m-am trezit prea tarziu si a plantat sotu numai pomi fructiferi si numai am loc de ei dar il fac eu cumva sa ii mute :evil: . In ceea ce priveste floarea miresei sa stii ca si eu am folosit-o anul acesta tot intr-o bordurica si am realizat ca totusi este o planta inalta si se intindea peste pavele. Am pus o poza in care sa vede si floarea miresei. Eu la anul o schimb cu altceva mai mic. Oricum bafta multa la amenajarea gradinii si sa iasa exact cum vei vrea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Parerea mea personala,repet personala,este ca pe o suprafata mica ca a ei de 400 mp.o aglomerare de conifere va rapi mult din spatiu pe care il poate colora si pune in valoare in alt fel.
Poate si fiindca mie brazii imi plac numai la munte :mrgreen:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai dreptate, Gabiuta
totusi...daca ii plac coniferele si doreste sa faca un astfel de colt, cum a sugerat Madaira, poate opta pentru conifere pitice
 

ruxamail

Member
@madairina: multumes pentru sugestii! initial m-am gandit exact la un colt de conifere :) insa am renuntat pentru ca nici nu sunt o fana, adica imi plac mai mult in mediul lor natural si cred ca pana la urma petele de culoare sunt ceea ce va predomina in gradina noastra :) bradul sta acolo ca sa se vada prin ferestrele maaaari de la living/dining ma rog, sufragerie pe limba noastra fiindca evident va fi impodobit de Craciun 8) Cat despre floarea miresei, ai dreptate...e cam inalta in bordura hm...ma mai gandesc...poate niste carciumarese langa bujori...

Dragelor, :hug: multumesc pentru idei si sugestii, nu va faceti griji ca am sa ma plang pentru atata atentie :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
plante perene pentru straturi: lupini, caldaruse, heuchera, hemerocalis(crini de o zi), dianthus barbatus(garofite), coada-soricelului, trandafiri pitci, margarete etc
astea-s doar cateva idei pentru tufe care sa acopere vara golurile din straturile de primavara
 
printre florile de primavara ,poti semana (planta ) niste iarba variegata (imi pare rau nu stiu cum ii zice ) si e perena creste cam 30 cm .
 
Sus