Gloxinia,partea a 2-a

serbo

Member
Ieri am primit o gloxinie si fiind prima care imi ajunge pe mana nu prea stiu cum sa ma comport cu ea. Acum citesc de zor ce s-a scris pe forum dar pana termin eu de citit mi-e teama sa nu "termin" si biata floricica. Asa ca, prefer sa va intreb ce tratament trebuie sa-i aplic acum. Este in ghiveci de florarie intr-o turba cam urata si e inflorita. Oare sa-i schimb ghiveciul/pamantul sau sa astept pana trec florile? Apa de ploaie este buna pentru ele? Multumesc anticipat pentru raspunsuri
 

popescu gp

Well-Known Member
gloxinia

Parerea mea este sa o lasi sa-i treaca florile tinuta la soare filtrat cu udare moderata si dupa ce-i trec florile o muti intr-un ghiveci mai mult larg decat adanc cu substrat putin acid.
 

ionascus

Active Member
Sunt necajita...uneia din gloxinii i-au aparut pete maronii pe frunze si se intorc in interior....le-am udat prea des????
Este iesita din bulb...frunzoasa..o frumusete pana acum,dar aproape toate frunzele s-au maronit....unde gresesc:
Celelalte ghivece cu gloxinii nu au nimic
 

georgiana

Member
Se poate o poza cu planta , Codrina?????
Rasucirea frunzelor este o cauza a lipsei de apa,.....
frunze patate,..... poate avea o ciuperca sau arsura de soare.......
De la prea multa apa s ar innegrii lastarul de jos de la baza (ca la violete)!!!

Parerea mea (pe nevazute) este ca nu a fost udata suficient si a stat intr un loc incomod pt ea....!!!
 

georgiana

Member
Si oricum.......daca esti ingrijorata primul pas ar fii sa alfi cauza scotand o din ghiveci ,......daca pamantul este umed,....... schimbat si lasata1sau 2 zile fara apa,.......daca este uscat cate putina apa dar treptat!!!!!!
Cel mai bine verificat bulbul!!(doar parerea mea)
 

ionascus

Active Member
Multumesc mult....
Gloxiniile sunt in cabinetul meu la spital....se poate sa fi fost lipsa de apa..mi-a fost frica sa nu le ud axcesiv....asa am procedat cu una ale carei frunze sunt maro...celelalte nu au nimic....
Astazi le-am pus farfuriute si le-am udat in farfurie...
Stau pe un pervaz orientat spre vest,dar in fata geamului este un brad mare care filtreaza din lumina....
 

emeclau

Active Member
marioara a spus:
Uitati ce surpriza mi-a facut o gloxinie Pacat ca nu se transmite variegatia :(
Marioara, este foarte interesant ce ai tu acolo
poti te rog mult sa dezvolti sibiectul? eventual sa ii faci un topic separat?
din ce am cautat eu pe google inca nu am vazut la nimeni sa fi reusit asa ceva
ai pus frunza la prins si nu se transmite variegatia?
 

marioara

Member
Nu am prea multe de spus. Am pus la prins o frunza de gloxinie dubla alba si a rasarit o variegata. Am sa incerc anul acesta sa pun la prins o frunza cu variegatie sa vedem ce iese. :?
 

marioara

Member
Parca imi aduc aminte ca am citit undeva ca cineva a incercat sa inmulteasca o frunza de gloxinie variegata si a iesit normala(adica fara variegatie). Din pacate nu-mi aduc aminte unde am citit, dar sigur undeva pe net.
 
Sus