Gloxinia,partea a 2-a

danya

Active Member
sini a spus:
Ca substrat eu folosesc Florimo tip A in amestec cu perlit.Ingrasamant folosesc Kristalon(15-5-30) un pliculet la 7 litri apa.
Ar merge pe ata, cu mai mult perlit?
Si mai am o intrebare, din ce cauza frunzele se rasucesc in interior?
 

sini

Well-Known Member
Legat de ata-eu nu am folosit niciodata ata la gloxinii.
Pentru rasucirea frunzelor spre exterior pot fi mai multe cauze:calitatea apei,a substratului,vreo boala.
 

fixpix

Active Member
Mie doar slipperu.


Mai am una alba, plina de boboci si 2 pui mici (nu mai stiu de care) - foarte chinuiti, li se inmoaie frunzele, putrezesc... nici cum nu se pun pe picioare...
 

Dea

Active Member
un slipper deosebit! imi place la nebunie nuanta! :D sa-ti traiasca si sa-si revina si cei doi pui mici!
 

ira

Member
Multumesc foarte mult :D Asa arata acum


Este cumparata in toamna cu 1 leu, era pt aruncat.Mai am una sora cu ea , nu stiu daca are aceeasi culoare.Dar eu sunt foarte fericita ca am reusit sa le salvez si sa le vad si cu flori
 

sini

Well-Known Member
Foarte frumoasa.Felicitari ca ai reusit s-o mentii in viata.In general cele din magazin nu rezista.
 

ira

Member
Multumesc fetelor :oops:
sini a spus:
Foarte frumoasa.Felicitari ca ai reusit s-o mentii in viata.In general cele din magazin nu rezista.
Ai perfecta dreptate, mai am una cumparata gata inflorita, era mare ,frumoasa ,plina de flori...si acum am ramas cu un ciot!!! Dar vad ca ii da de jos multi lastari.Poate reusesc sa o mentin viie si sa imi mai faca si flori :wink: .
 
Sus