Gloxinia,partea a 2-a

R@MONA

Active Member
Sini, foarte frumoasa gloxinia ta! Sa te bucure cu muuuuuulte flori!
Daca tot am inceput cu gemene, hop si eu:
 

R@MONA

Active Member
Domnule Popescu, Acidula, multumesc! :D Chiar sunt pata de culoare ce ma face sa uit de peisajul mohorat de afara...dar si cand ma gandesc ca se vor trece si ele si nu voi mai privi decat imensitatea zapezii... :cry: :cry: :cry:
 

anknic

Active Member
gloxiniile mele aveau un chef nebun de inflorit, dar le-am taiat si le-am dus in beci...trebuiau bagate in casa (cele de la tara) si nu aveam loc si cele de la mine de acasa ocupau locul altor flori care trebuiau bagate in casa.
 

anknic

Active Member
asta vara s-a rupt o frunza la o gloxi si am pus-o in pamant. a stat verde pana zilele trecute cand s-a uscat. am cautat in pamant si avea banut (cam cat o moneda de 50 de bani). frunza asta nu a facut tulpina, a stat doar frunza verde si a crescut banutul :)
 

MERY

Active Member
anknic a spus:
asta vara s-a rupt o frunza la o gloxi si am pus-o in pamant. a stat verde pana zilele trecute cand s-a uscat. am cautat in pamant si avea banut (cam cat o moneda de 50 de bani). frunza asta nu a facut tulpina, a stat doar frunza verde si a crescut banutul :)
lasi in pace bulbisorul caci in curand vor da si lastarei din el...
 

R@MONA

Active Member
La somn?
Daca e atat de mic, eu iti recomand sa il tii in viata, pe un pervaz , la lumina, sa dea din bulbisor lastari; cei care sunt mici eu ii tin in vegetatie, sa se dezvolte planta.
 

Dea

Active Member
Foarte frumoasa!!! Feliitari pentru asemenea minunatie! Cum ai reusit sa o convingi sa infloreasca acum? :D
 

R@MONA

Active Member
Dea, domnule Popescu, va multumesc!
Este achizitionata in toamna, cand am cumparat-o era o frunza inradacinata .Am tinut-o in vegetatie si acum m-a rasplatit cu florile ei.Problema e ca ghiveciul e micut, trebuie sa-l schimb, dar astept sa-i treaca florile.
 
Sus