Gloxinia,partea a 2-a

popicu

Member
Dea a spus:
cu spatiul la geamuri e problema :D, mai ales cand ies din perioada de repoaos si celelalte plante, iar afara este inca prea rece noaptea pentru a le scoate :|

si la mine Kaiser Wilhelm s-a dezvoltat in toate directiile, a trebuit sa gasesc solutii pentru a-i sprijini tulpinile
Asa e, Dea. Minunat si Kaiserul tau :-)
 

popicu

Member
Re: probleme gloxinia

tugatita a spus:
Hristos A INVIAT! Am o singura gloxinica cumparata de la sera si observ ca se ofilesc bobocii nu vor sa se mai deschida desi erau aproape gata de inflorire ,oare care sa fie cauza?la mine cam a plouat zilele acestea si nu au avut lumina,sa fie asta cauza?multumesc!
Eu as zice sa ii rupi bobocii care se ofilesc, poate e doar o problema de adaptare la noua locatie si isi va reveni. Ai un pic de rabdare cu ea, sa aiba lumina, dar nu soare direct si sa o uzi moderat, de preferinta in farfuriuta. Poze nu ai? Mai tine-ne la curent. Succes!
 

tugatita

Member
gloxinia

multumesc mult de sfaturi!revin cu poze cu gloxinik mea numai sa am nitel timp ca azi am pauza doar de masa
 

Dea

Active Member
Multumesc popicu! :D

Anul acesta am pierdut toate gloxiniile cyclam :(.
Nu am deschis un nou topic, insa as vrea sa cumpar, daca are cineva disponibile bulb sau frunze, sau planta de gloxinie cyclam, ca cea din urmatoarele poze:
 

popicu

Member
Dea a spus:
Multumesc popicu! :D

Anul acesta am pierdut toate gloxiniile cyclam :(.
Nu am deschis un nou topic, insa as vrea sa cumpar, daca are cineva disponibile bulb sau frunze, sau planta de gloxinie cyclam, ca cea din urmatoarele poze:
Doamne, dar frumoasa mai era! Ciclamen cu irizatii mov.. de unde o aveai? Nu mai gasesti sursa intiala?
 

Dea

Active Member
Irizatiile mov au aparut ulterior, probabil o usoara incrucisare cu cele mov sau o fi fost alta cauza.
Initiala a fost doar cyclam, ca cea din poza a doua. Din pacate nu cunosc sursa, am primit-o cu multi ani in urma, cadou, probabil cumparata, iar ulterior am inmultit-o.

Problema e ca au fost vreo 10 bulbi maturi, care au putrezit din cauza excesului de umiditate din beci ( nu am realizat, decat cand a fost prea tarziu ). :(
 

sini

Well-Known Member
eu am avut ceva asemanator

marginea roza era uneori mai mica, mai putin pronuntata,alteori asa ca in poza
 

Dea

Active Member
Intr-adevar sini, marginea era usor deschisa spre un roz pal, chiar alb, uneori mai pronuntata, alterori mai putin. Din poza ta, pare ca floarea sa fie de o nuanta mai inchisa, spre un grena-mov.
Dar din ce spui, nici tu nu o mai ai. :(
Poate, totusi, am noroc si gasesc! :D
 

popicu

Member
Dea a spus:
Irizatiile mov au aparut ulterior, probabil o usoara incrucisare cu cele mov sau o fi fost alta cauza.
Initiala a fost doar cyclam, ca cea din poza a doua. Din pacate nu cunosc sursa, am primit-o cu multi ani in urma, cadou, probabil cumparata, iar ulterior am inmultit-o.

Problema e ca au fost vreo 10 bulbi maturi, care au putrezit din cauza excesului de umiditate din beci ( nu am realizat, decat cand a fost prea tarziu ). :(
Dea, o gasesti tu pe forum, sigur.. Daca nu acum, sigur mai tarziu. Ramai pe-aici si ai sa vezi cine pune poze. Nu dispera, de aia suntem toti pe forumul asta :D
 

Dea

Active Member
:D Asa sa fie, popicu, dupa cum spui! Cu siguranta voi mai urmari si aceasta sectiune! Si tot gasesc eu gloxinie cyclam! :D
 

sini

Well-Known Member
Dea,cred ca despre ea este vorba.In poza pare mai inchisa la culoare,dar nu este si in realitate.Culoarea ei este ciclam.Nu stiu sigur daca o mai am,deoarece este o gloxinie foarte veche ,careia nu i-am mai dat atentie.Am cateva gloxinii fara nume si s-ar putea sa fie printre ele.
 

Dea

Active Member
:D Sini, in cazul in care o mai ai, dupa inflorire, te rog sa ma ai in vedere pentru frunze sau ce vei avea disponibil!
 

nick1971

Active Member
am o prietena careia i se maronesc bobocii la gloxinia, eu nu ma pricep la domeniul gesneriaceae si nu am rabdare sa caut daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta :D
 

tugatita

Member
gloxinia

buna fetelor!am revenit ,sa va arat gloxinicile mele ,le iubesc enorm de mult numai ca am o problema la una din ele ..desi nu pun apa atat de mult si am grija cea cumparata direct de la sera are boboci ff multi dar cam totsi sunt maron:( sa vad daca reusesc sa adaug poze ca am uitat
http://tugatita.sunphoto.ro/Gloxinia
 

nely

Member
F frumoase Tugatita :D , sa te bucure cu multe flori in continuare
Am si eu o gloxinia,am crezut ca am pierdut-o dar incearca sa renasca, problema mea e ca nu stiu de ce frunzele parca "sunt ciupite", poate pt ca am tinut-o in soare mai mult?( a stat in ferestra spre sud) , apa ii pun doar in farfuriuta, sau poate ar trebui sa-i schimb pamantul? multumesc
[/url][/img]
 

doina

Member
S-ar putea sa fie arsuri de soare pe frunze si cred ca ai putea sa mai inlaturi din lastari pentru ca sunt prea multi si bulbul nu-i va putea hrani pe toti.
In general stiu ca 2 lastari/1 bulb sunt suficienti.
 
Sus