Gloxinia,partea a 2-a

serbo

Member
Multumesc! Multumesc! Cand am primit-o avea o singura tulpina. Dar dupa somnicul de doua luni vad ca au iesit doua tulpinite.
 

Rose

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Multumesc! Seamana atat de tare incat nu-mi dau seama care este adancitura. Si inca ceva, bulbii nu sunt precum cei de lalele, sunt ceva mai moi, sper ca nu sunt putrezi!
Am plantat bulbii de gloxi "dupa ochi" si ce credeti? Din 4 bulbi unul a fost cu noroc! Am 2 plantute in miniatura! Au rasarit de vreo cateva zile, dar mi-e asa de teama sa nu le ud ori prea mult ori prea putin!
 

acidula

Member
Mai lasa-i si pe ceilalti vreo 2-3 zile si daca nu observi nici o miscare la ei, rascoleste ghiveciul si priveste-i cu atentie daca au vreun muguras in partea cu care au stat in pamant si ii asezi invers. (in speranta ca nu s-au topit/uscat/murit) Apa poti sa pui cate putin- un dop de pet- la 2 zile .Depinde si de locul unde sunt cazate ghivecele, cat de mari sunt... dar iti vei da seama dupa frunzulite daca planta nu are apa suficienta.

Hai....asteptam in curand florile...
 

fixpix

Active Member
Pot sa ciuntesc o parte din lastarii la o gloxinia (slipper din ala MOV) ca la ambele au crescut cam lungi tulpinile. Mi-e teama ca daca mai si infloreste in varf cu o multime de "papuci" o sa se prea-plece.
 

pesi

Member
Va multumesc, e prima mea gloxinie si ma bucur tare :D
Mery,si tu am vazut ca ai gloxinii superbe, sa iti traiasca :D
cum se prinde ? in apa sau in pamant? acum cand e inflorita sau astept dupa? daca se prinde vorbim dupa aceea cum iti trimit
dar mai intaii cum procedez?
 
Sus