Gloxinia,partea a 2-a

pesi

Member
Va multumesc :D
Am inteles ca sunt doua metode, deci cum trec florile o sa pun o frunzulita in apa si una in pamant, sper sa se prinda
 

popicu

Member
Iata si dovada. Prima mea gloxinie, luata asta toamna din piata de la Gorjului, de la un pusti care vindea florile produse de mama lui, undeva la tara. Peste iarna s-a topit, am crezut ca am pierdut-o, si prin februarie a inviat. Acum arata asa si are vreo 20 de boboci, manca-o-ar mama, ca nu stiu ce soi e, dar o iubesc de mor :D

 

sini

Well-Known Member
E foarte frumoasa!Sa-ti traiasca!
S-a odihnit un pic ca sa te poata bucura acum cu asa floricele frumoase.O cheama Kaiser Wilhelm.
 

popicu

Member
sini a spus:
E foarte frumoasa!Sa-ti traiasca!
S-a odihnit un pic ca sa te poata bucura acum cu asa floricele frumoase.O cheama Kaiser Wilhelm.
Asta e Kaiser Wilhelm? Ce ma bucur ca am un Kaiser... mi-am luat si bulbi din aceeasi Kaiser, dar rosie, i-am pus azi la prins, sa vedem ce iese.

am un Kaiser, ura! :rofl: :visator:

multumesc, Sini. Ma duc pe sunphoto sa vad cu ce te lauzi tu :D
 

sini

Well-Known Member
popicu a spus:
sini a spus:
E foarte frumoasa!Sa-ti traiasca!
S-a odihnit un pic ca sa te poata bucura acum cu asa floricele frumoase.O cheama Kaiser Wilhelm.
Asta e Kaiser Wilhelm? Ce ma bucur ca am un Kaiser... mi-am luat si bulbi din aceeasi Kaiser, dar rosie, i-am pus azi la prins, sa vedem ce iese.

am un Kaiser, ura! :rofl: :visator:

multumesc, Sini. Ma duc pe sunphoto sa vad cu ce te lauzi tu :D
Deocamdata nu ma laud cu nimic.Abia au rasarit .
Cea rosie este Kaiser Friedrich
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Le-am plantat si eu pe ale mele sambata si le-am pus la loc de cinste pe pervaz. :) Sunt harnicute toate, au mugurasi marisori. Insa anul trecut a murit una si nu mai stiu care dintre ele.
 

popicu

Member
cornelia a spus:
Le-am plantat si eu pe ale mele sambata si le-am pus la loc de cinste pe pervaz. :) Sunt harnicute toate, au mugurasi marisori. Insa anul trecut a murit una si nu mai stiu care dintre ele.
si pozele unde sunt Cornelia? Si de unde ai atata pervaz liber? :-)
 

popicu

Member
Doamnelor, domnilor, dragelor, revin cu kaiserul meu wilhelm, ca are mai multe flori. Si cu aceasta ocazie, va urez sa aveti sarbatori frumoase si cu multe flori.


 

popicu

Member
cornelia a spus:
E liber, pentru ca a fost eliberat. Am trimis trupele swat sa il elibereze din prizonierat. :rofl: :rofl:
soro, nu stiu cum reusiti voi sa eliberati pervazurile.. as citi un post din asta daca ar fi pe forum, "cum facem rost de mai mult spatiu in balcon", sau cum ne organizam mai ergonomic spatiul mic".
la mine parca sa inmultesc peste noapte, cand dorm, zau :-)
 

Dea

Active Member
cu spatiul la geamuri e problema :D, mai ales cand ies din perioada de repoaos si celelalte plante, iar afara este inca prea rece noaptea pentru a le scoate :|

si la mine Kaiser Wilhelm s-a dezvoltat in toate directiile, a trebuit sa gasesc solutii pentru a-i sprijini tulpinile
 

tugatita

Member
probleme gloxinia

Hristos A INVIAT! Am o singura gloxinica cumparata de la sera si observ ca se ofilesc bobocii nu vor sa se mai deschida desi erau aproape gata de inflorire ,oare care sa fie cauza?la mine cam a plouat zilele acestea si nu au avut lumina,sa fie asta cauza?multumesc!
 

Roxana

Active Member
Adevarat a inviat!
Gloxinia are nevoie de multa lumina (dar indirecta) pentru a putea inflori. Daca spui ca a fost innorat si nu au avut lumina, eu cred ca asta este cauza pentru care nu se deschid bobocii.
 
Sus