Gloxinia,partea a 2-a

angela draganoiu

Active Member
aveti niste frumuseti care iti incanta ochii. sa va bucurati de ele. da' vin io si va intreb : oare nu e vremea ca gloxinutele sa se duca la nani pt somnul de frumusete ?
ce faceti cu ele in cazul in care nu vor sa faca nani ?. le dati bataita la fundulet :)
serios vorbind am si eu una si nu vrea sa intre in hibernare. acu' a gasit-o sa faca frunze noi si e vesela de parca de acum in colo vine vara nu iarna.
 

fisulix

Member
Eu am o gloxinie mare care incet incet se duce la nani. Mai am niste puiuti de anul asta care au stagnat din crestere si o frunza plantata care are bulb da n-a facut puiut inca.
Cea mare mai astept vreo saptamana sa vad daca se mai ofileste singura si apoi o pun la somn, dar pe cei micuti care mai au si frunza mama ii lasa asa.
Daca vrei neaparat sa-i induci starea de repaus taie partea aeriana si pune bulbul la intuneric si racoare. Si o sa stea asa vreo 2 luni. Intre timp sa mai uzi cu cate un pic de apa dar rar de tot.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc de sfat Fisulix.
glozinuta mea in fiecare an se ducea singurica la culcare anul asta vad ca are alte ganduri. n-am mai udat-o de vreo 10 zile si intentionez sa n-o mai ud, as vrea ca frunzele sa se treaca, sa le tai si s-o bag la nani asa cum am facut in fiecare an. oare la ce s-o gandind ea :?
 

sini

Well-Known Member
:hipnotizat:
Cat de frumoasa poate fi!
Abia astept s-o vad deschisa.
Felicitari,Arina!
 
Am pus si eu cateva frunze la inradacinat...au facut rizomi insa nu a rasarit nimic din ei, frunza s-a uscat. Mentionez ca i-am udat cand a fost nevoie, fara exces, si nici nu i-am lasat uscati. Unii au crescut cam 1,5 - 2 cm diametru, altii mai putin... Ce fac acum cu ei ca desi ii tin la racoare vad ca se stafidesc. Ii pun din nou in pamant?
 

sini

Well-Known Member
Acesti bulbisori care nu au facut plante inca,trebuiesc pusi in pamant si mentinuti in vegetatie.
o harnicuta
 

sini

Well-Known Member
Multumesc ,ghia-don.Mai am una cu bobocei.Ale mele dorm prin rotatie. :rofl:
Si-ti mai multumesc si pentru violeta pe care am postat-o ieri;cea pe post de paznic.O am de la tine de mult,de mult. :*
 

vio_rica

New Member
sini a spus:
Acesti bulbisori care nu au facut plante inca,trebuiesc pusi in pamant si mentinuti in vegetatie.
o harnicuta
Scuze ca ma bag si eu in seama... cum se procedeaza cu o plantuta mica, obtinuta din frunza luata in luna mai de la o gloxi inflorita, care nu a apucat sa infloreasca anul acesta. O pun la "somn" sau o mentin in vegetatie pana la anul, cand sper ca va inflori. Nu am mai udat-o de o luna, dar inca nu s-a uscat. Ce sa fac cu ea?????
 

sini

Well-Known Member
Plantuta trebuie lasata sa creasca.Nu e suficient de puternica sa treaca iarna fara hrana.Are nevoie de lumina si caldura sa-si formeze bulbul,altfel nu va rezista.
 

vio_rica

New Member
sini a spus:
Plantuta trebuie lasata sa creasca.Nu e suficient de puternica sa treaca iarna fara hrana.Are nevoie de lumina si caldura sa-si formeze bulbul,altfel nu va rezista.
Multumesc frumos pentru sfat, :D chiar acum ma duc sa-i pun din nou apa si o mut intr-un loc cu mai multa lumina. Sper sa nu o fi afectat prea tare lipsa atat de indelungata a apei.
 
Sus