Gloxinia,partea a 2-a

cornelia

Fondator
Membru staff
De curand a intrat in colectie si o gloxinie rosu-ciresiu, mini si cu floare dubla. Inca n-am pozat-o ca mi se pare ca are florile cam patate. Astept sa se deschida primele flori la mine. :)
 

anette_b

Member
am o bucata de frunza de gloxi .... am rupt-o din greseala ...partea de la varf. incerc sa o inradacinez direct in pamant. (am vazut o poza mai demult cu un vas plin de fragmente de frunze puse in pamant , poate merge).
daca gloxinia a avut boboci si s-au uscat , in locurile unde erau atasati mai cresc altii? ca au ramas niste "cicatrice' / goluri unde erau bobocii...e plina de frunze si ramificatii noi dar nu a inflorit de la inceputul lui august.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei dintr-o cicatrice n-are cum sa dea lastar sau boboc. Dau ele din alte zone ale tulpinii sau direct din tubercul.
 

fisulix

Member
Anette
Eu de obicei cand se ofileste floarea o rup cu tot cu pedicul pt ca planta sa se concentreze pe flori noi :)
 

anadometia

Member
Va multumesc!Nu stiu daca sunt precis mini si daca vor ramane asa,dar eu le iubesc oricum.Oricum conditiile improprii in care erau la vanzare,te indemnau sa le iei doar ,doar le salvezi.
 

gabiee

Active Member
voi ce faceti cu gloxiniile dupa ce infloresc ?
eu am scos bulbii din ghiveci , am pus in ziar si intr-o cutie in camara , nu stiu am facut bine sau nu ? ..... dar am inteles ca trebuie si lor un timp sa se regenereze .... cat timp ?
:?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu nu le-am pus in repaus pentru ca au crescut si inflorit continuu. Acum am tuns lastarii ramasi dupa inflorire la una si am transplantat bulbul in pamant proaspat. Vad ca scoate mugure. :nu stiu:
 

gabiee

Active Member
la mine au inflorit o singura data , adica au facut vreo 5-6 flori si atat ....
nu au mai facut boboci deloc , numai frunze , din mai incoace , m-am suparat si nu le-am mai udat pana s-au uscat frunzele , si-acum nu demult am scos bulbii , pareau ok .... ca si atunci cand i-am cumparat ...
 

popescu gp

Well-Known Member
gloxinia

Eu nu scot bulbii din ghivece ,dar ii las sa se usuce odata cu substratul dupoa care ii duc la intuneric( beci) unde temperatura nu scade sub 5 grade si-i urmaresc pana primavara cand le dau mugurii si atunci ii replantez in substrat proaspat si la lumina difuza, trec la dezvoltarea lor.Eu am patit cu metoda ziarului cu bulbii de amarilis,Pana sa-i scot din ghiveci ii pastram in acelasi substratypana primavara si procedam ca si cu gloxiniile;asta iarna ,i-am scos si invelit in ziar la cca 9 grade si fierau putrezit,fie s-au micsorat ca talie si nu am mai recuperat decit cativa.CRed ca depind si conditiile de pastrare(poate a fost temperatura prea mare)
 
Sus