Gloxinia,partea a 2-a

carmenushka

Active Member
am recuperat o gloxinie acum ceva timp dintr-o florarie, avea multi boboci dar deja maroniti pe tulpini, pe care i-am rupt. Dar trepatat planta a pierdut si toate frunzele care s-au inmuiat pe rand acum e cheala dar cateva frunzute mici par sa dea iar...nu am mai avut gloxinii si nu inteleg planta e doar suferinda sau vrea repaus?
 

kerkyra

Well-Known Member
Asa am patit eu anul trecut cu una mov. Era plina de boboci care nu au apucat sa se deschida. Ce am putut salva au fost frunze din care am prins plante anul acesta. Acelasi lucru am patit cu alta, dar aceea a reusit sa mai dea totusi un lastar pe care a facut flori. Eu cred ca sunt indopate cu chimicale. De fapt, la prima am constatat ca nici nu avea bulb, desi era mare, frumoasa si plina de boboci.
 

carmenushka

Active Member
kerkyra a spus:
Asa am patit eu anul trecut cu una mov. Era plina de boboci care nu au apucat sa se deschida. Ce am putut salva au fost frunze din care am prins plante anul acesta. Acelasi lucru am patit cu alta, dar aceea a reusit sa mai dea totusi un lastar pe care a facut flori. Eu cred ca sunt indopate cu chimicale. De fapt, la prima am constatat ca nici nu avea bulb, desi era mare, frumoasa si plina de boboci.
Am incercat si eu cu frunzele sa le pun la inradacinat in apa dar dupa cateva zile s-au inmuiat si petiolul s-a maronit, acum nu stiu ce sa fac o mai las sa vda daca acele mici frunzute care au ramas se dezvolta daca nu o sa caut si eu in ghiveci sa vad de bulb :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Cred ca e cam cald acum sa prinzi frunzele. Sau incearca sa pui si direct in pamant. Eu am prins asta toamna asa. Daca poti mai "trage" de planta sa se mai racoreasca un pic sa pui atunci la prins.
 

anette_b

Member
frunzele mele de gloxinie puse in apa au bulbisori si chiar au iesit frunzulite noi...inca nu le-am plantat... cum le plantez ? adica acopar cu pamant doar radacinile si bulbii ? bag si cozile frunzelor in pamant ca sa fie mai stabile?frunzele initiale sunt verzi , nu s-au vestejit inca.
 

fisulix

Member
In pamant pui bulbul/bulbii si doar putin din codita, chiar daca aceasta o sa aiba nevoie de sustinere (bulbii se pun la suprafata, in general). Incearca sa tii la suprafata frunzele noi formate, sa nu le acoperi cu pamant odata cu radacinile.
Succes!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa o tura de boboci avortati (formati la producator, cazuti cand am adus-o acasa), infloreste prima oara la mine:

 

ionascus

Active Member
Cornelia exact aceeasi problema am si eu...gloxinia alba dubla am pierdut-o la 2 saptamani dupa ce am primit-o,iar cea roz batuta patesc acelasi lucru...plina de boboci,s-au uscat si au cazut.....
Ce sa-i fac..sa-i schimb pamantul....fertilizant...
Stiu ca a fost ultra hormonata...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu. Eu am ajuns la concluzia ca dupa ce le cumparam trebuie sa le translam gratios intr-un ghiveci ceva mai mare si sa nu le udam prea mult. Evident, le trebuie lumina buna. Pe viitor asa o sa fac.
 

anette_b

Member
e obligatoriu c gloxinia sa intre in hibernare , adica sa punem bulbul la iernat ? eu as vrea sa o tin inflorita toamna si iarna pt ca sta pe pervaz in dormitor unde e cald si are lumina. si mai am si 2 pui de la ea (au inca funzele mama) ...chiar , din aceste frunze par sa fi crescut mai multe plantute , e posibil? a aparut o gloxinie mica (o tulpina ) sus , pe codita frunzei inradacinate , nu trebuie sa ajunga pamantul pana la ea , nu?
 

fisulix

Member
In genere, frunzele se usuca singure toamna tarziu. Daca nu se usuca e indicat sa se tunda si sa se puna la iernat pentru simplu motiv ca nu va mai inflori abundent in sezonul urmator.
Puii nu trebuie sa mearga la iernat, cat despre cei de pe codita, chiar nu stiu...poate se pricep mai bine alte doamne/domnisoare :D
 

kerkyra

Well-Known Member
La mine a iesit un pui pe codita, cred ca am si pus poza pe undeva la momentul respectiv, a evoluat bine, doar ca eu am avut o problema cu gloxi anul acesta, cred ca mi le-a dat gata un ingrasamant nou, s-au uscat bobocii, lastarii, tot, bulbii au ramas ok, iar la unii chiar apar lastari noi acum.
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu, nu a fost exces, am luat granule cu eliberare in timp si am pus o singura data. E prima data cand folosesc asa ceva. Nici prea mult eu zic ca nu am pus, cateva bobite la ghivecele mici. Dar nu le-a placut, am vazut asta si la abutiloni, s-au uscat bobocii de mici. Acum ca i s-a dus efectul, abuti au din nou bobocei.
 
Sus