Gloriosa

sarselia

Active Member
Moderator
Nu le place lor de tine sau tie de ele?
Eu am cateva de anul trecut si vad ca doar un rizom mi s-a uscat peste iarna.Acum insa ii astept pe cei ramasi sa rasara.
Daca si infloresc anul acesta atunci ma declar multumita.
Insa pana atunci ar fi bine sa rasara...
:roll: :roll: :roll:
 

mymo

Active Member
:rofl: Doina,Doina....m-ai facut sa rad.
Arselia,lor nu le place mutra mea, asa ca nu ma mai chinui cu ele.
 

attila

Member
Ei este bine pentru voi
Eu am cam uitat de rizomi si doarcam de o luna le am plantat
Am din ele cam 12 bucati mari si cateva mai mici dar anca doar vreo spate au iesit si sunt cam 20 cm .
Poate voi avea norocul si voi vedea acest an si Gloriosa rothschildiana ,Gloriosa superba si cea Lutea.
Din pacate nu pot face altceva decat sa astept cu rabdare .
Sa aveti o zi cat mai odihnitoare
 

MASCHA

Active Member
Dupa multe incercari am reusit azi a inflorit.
Imi este tare drag de ea desi ma asteptam sa fie ceva mai mare floarea.... poate la anu cand mai crestem.
 

MASCHA

Active Member
Multumesc!
Am bulbul de anu trecut cand nu a inflorit,atunci m-am suparat pe el si nu l-am mai bagat in seama, ca in primavara sa vad ca rasare,iar acum sa ma incante cu flori...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Anul acesta se pare ca din greseala am facut o incercare...
Nu demult am descoperit prin gradina o Gloriosa.Se poate ca in primavara sa se fi ratacit printre bulboase si a ajuns acolo.
Este bine mersi si se pregateste de inflorit

https://picasaweb.google.com/sarselia/B ... 3268219714
Nu este foarte mare ca si lungime insa este mult mai robusta decat cea pe care o am in ghiveci.Cred ca anul viitor va ajunge si cea din ghiveci in gradina.
:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nuuu.
A iernat in pivnita alaturi de celelalte bulboase iar in primavara nu stiu cum de nu am vazut rizomul acesta pentru a-l pune in ghiveci.
 

Kati

Active Member
Foarte interesant, Arselia! Inseamna ca nu are probleme cu apa multa in cap si cu racoarea care a fost zilele astea.

A mea Gloriosa someaza anul asta :( Nu a iesit nimic din pamant.
 

MASCHA

Active Member
Pe masura ce floarea trece se coloreaza in rosu .Este o floare care pe mine ma uimit. Asi merita numele !
 

fixpix

Active Member
frumusica. e asa mai galbioara si pestrita?
ale mele sunt demult inflorite si uscate... am ce astepta pana la anu!
 
Sus