Gladiole

aura62

Member
Bulbii de gladiole nu rezista iarna in gradina, vezi cum reusesti sa-i scoti, inca nu a inghetat pamantul :!:
 

daisy111

Active Member
Cand puneti gladiolele in pamant?Oare daca as pune bulbii in week. asta care vine o fi prea devreme? :gandit: Mai ingheata pamantul? :? ca m-am saturat de iarna asta ce nu mai vrea sa plece de la noi!!! :x :cry:
 

ghia_don

Active Member
Daisy, nu te grabi cu plantatul gladiolelor, o vei face in aprilie, cind va trece orice pericol de inghet...
 

v.cristina

Active Member
si eu tot prin aprilie dar mai spre sfarsitul lunii

anul trecut am avut o productie foarte slaba de gladiole ; nu stiu care a fost motivul dar le-a mers tare prost :x
 

victoria

Active Member
Am citit toate paginile.Deja ma doare capul.Am invatat multe despre gladiole de la voi,dar nu am gasit ceva.Unde sa plantez gladiolele?In plin soare,sau merg si la semiumbra?
 

Dea

Active Member
am repetat experimentul de anul trecut cu gladiolele plantate mai intai in jardiniera si tinute in casa si apoi transplantate in gradina :D
Abia astept sa infloreasca! :D
 

victoria

Active Member
Am 40 de bulbi de gladiole pitice primite acum 2 zile.I-am pus in apa,asa cum am citi pe aici,iar azi le fac loc in gradina. :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
fetelor, eu am pierdut toate gladiolele de anul trecut, vreo 30 :( , le-am avut in magazie, intr-un vas mare, bagate in talaj uscat si invelite in carpe si au degerat :cry: :cry:
asa ca de suparare am decis sa nu cumpar nici o gladiola, nici una sa nu mai puna piciorul in curtea mea :(
si nu o sa va vina sa credeti, dar am gasit duminica 2 gladiole rasarite in gazon :eek: :eek: :eek:
eu anul trecut am avut cateva gladiole puse in gazon, iar dupa ce le-au trecut florile, le-am taiat tija la 10 cm, insa sotul meu cand a tuns in toamna gazonul, le-a tuns si tija :rofl: :rofl: asa ca nu am mai stiut pe unde sunt ca sa le scot :)
si au petrecut iarna asta geroasa in pamant :eek: :eek: si acum au rasarit si-s tare viguroase, au deja 20 cm inaltime :eek:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la noi sunt unele care fac boboci, dar cele mai multe au fost plantate cam tarziu. Asa ca mai e de asteptat.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce culoari frumoase, Aura! :D

Si la mine incep sa se deschida florile. Toate sunt surprize, pentru ca am cumparat bulbi mixti...

Deocamdata doar rosu si crem:
 

aura62

Member
Au timp sa infloreasca, Cornelia si te vor bucura cu flori cand la noi deja sunt ofilite :) ! :idea: mi-ai dat o idee, anul viitor voi planta bulbii in serii si voi avea si eu flori mai mult timp :D
Caramell, foarte frumoase culorile care ti-au inflorit, crem cred ca am si eu, dar inca nu sunt deschise :D
 

albela

Active Member
La mine au fost plantate toate odata, dar una singura are ditamai bobocul, restul absolut nimic. Nu prea inteleg eu cum vine asta.... :? .
 
Sus