Ginkgo biloba

ionascus

Active Member
Ok

Intrebare pentru cei care au insamantat ginko biloba....
Care-i metoda....
Multumesc anticipat!
 

gino

Member
Simplu. Turba amestecata cu nisip. Samburii ingropati nu mai mult de un centimetru si temperatura in jur de 25 de grade. Umezeala.
Samburii pot fi plantati primavara direct in sol, chiar in locurile unde vreti sa aveti viitori copaci. La mine in sud au trecut peste iarna fara probleme, neprotejati.
 

gabiee

Active Member
gino a spus:
Simplu. Turba amestecata cu nisip. Samburii ingropati nu mai mult de un centimetru si temperatura in jur de 25 de grade. Umezeala.
Samburii pot fi plantati primavara direct in sol, chiar in locurile unde vreti sa aveti viitori copaci. La mine in sud au trecut peste iarna fara probleme, neprotejati.
am mai scris la alt topic ca am cules niste samburi de ginkgo in septembrie , erau pe jos dupa o furtuna , si ereu inca verzi
acum arata asa http://gabiee.sunphoto.ro/seminte/KJPMNMSEWYPKVHHOICE

oare iese ceva daca le seaman ? avand in vedere ca nu s-au copt natural ci la mine in bucatarie ?
 

gino

Member
In aceste conditii este posibil sa nu germineze, fructele nefiind ajunse la maturitate, dar merita sa incerci, cine stie ?, poate ai noroc.
 

gabiee

Active Member
din pacate nu stiu daca mai ajung in acel loc anul acesta , sa mai culeg si alte seminte , acum deja coapte
asa ca .... le voi pune pe astea sa vedem ce va iesi
 

gino

Member
La vremea asta fructele de Ginkgo biloba inca nu sunt coapte.
Abia pe la sfarsitul lui noiembrie si nici atunci cum trebuie.
Fructele pot fi culese si primavara devreme de pe sol, daca mai raman acolo pana atunci...
 

mirela06

Active Member
Ca sa faca fructe, am inteles ca-i trebuie un companion. Sunt masculin si feminin. Acum eu nu am ce face, ca daca mai iau unul, imi gasesc locul undeva, cocotata, in ei :rofl: Asa ca pot privi fructele in poze :rofl:
Astazi am cules si cele citeva frunze care mai erau, le-am spalat si pus la uscat. :)
 

gino

Member
Este adevarat. Copaci sunt mascul si femela. La maturitate ambi fac flori, dar numai femela face fructe. Ca sa stii care sunt mascul si care femela, trebuie sa semeni samburi pe care sa ii cunosti.
Se diferentiaza intre ei prin conformatie.
 

mirela06

Active Member
Multumesc Gino, dar, cu regret, nu am sa pot face asta, pt. ca spatiul nu-mi permite, iar eu as vrea si din alte plantute :)
 

gino

Member
Mirela iti inteleg punctul de vedere, dar nici nu cred ca ti-ai dori sa ai o pereche de Ginkgo, iar femela sa fructifice...
In teorie suna frumos...in practica lucrurile stau altfel.
Fructele au un miros dezagreabil, ca sa nu zic...pestilential. :D
Ca sa le poti manca, trebuie mai intai sa-ti pui un cleste de rufe la nas... :wink:
Imagineaza-ti ce ar insemna cateva zeci de kilograme de fructe la tine in gradina...si bine coapte. Cred ca ai ramane "subito" fara vecini... :rofl:
 

mirela06

Active Member
:tavalit: :tavalit: Chiar ca de unii as fi incintata sa dispara, pt. ca sunt din aceia care iau, cind nu esti acasa, de la altii.
Oricum , multumesc deoarece asa ceva nu am stiut si nu de alta, dar poate imi fugea sotul, sau, de ce nu... chiar eu :rofl: :rofl: :rofl:
 

sonia

Member
Am cumparat si eu de la o tanti din piata un copacel de ginko,nu stiu daca e de gen feminin sau masculin,dar trebuie sa il plantez.Are vreo 60 cm.E pretentios la sol,trebuie sa il protejez iarna?Sau sa il plantez la primavara ca e in ghiveci,cum sa fac? :?
 

gino

Member
Cred ca-i tarziu sa-l plantezi acum la sol.
Mai bine in primavara. Pana atunci ar trebui sa stea undeva mai la racoare. O sa piarda frunzele ca orice copac, iar in primavara o sa se trezeasca la viata si atunci il poti pune direct in sol...
 

mirela06

Active Member
Si nu-i bai ca nu stii ce este.Atita timp cit ai minunea asta, sa-ti traiasca si sa ai grija sa se dezvolte minunat.
 
A

Anonymous

Guest
sonia planteaza-l fara grija
dar pune-i pamant de conifere in groapa si incearca pt primul an sa-l invelest in niste coceni de porumb si la radacina sa-i ridici o movila mare de pamant(e conifera la origine)
 

mirela06

Active Member
Eu nu i-am pus decit ingrasamint natural de grajdi , iar de avut grija sa-l cocolesc, iarna, nu am facut-o deoarece stiam de la cei care au ca este f. rezistent. Cind l-am cumparat ,nu avea mai mult de 80 cm.
A crescut drstul de repade, iar frunzele le-am folosit la ceaiur, tinctura si creme. Toate facute in casa :)
 
Sus