Ginkgo biloba

happy

Well-Known Member
Mirela ,te intrebam candva de unde ai gingko biloba ,astazi am descoperit ca au inceput sa rasara puietii din samburi de la Achimenes.Cat ma bucur ca am reusit! :D
 

vuk

Member
mi-ar putea zice si mie cineva de unde asi putea face rost de seminte de ginko ?

care gradini botanice din tara sau chiar si din Ungaria au copaci care si fructifica ?
 

fixpix

Active Member
eu stiu sigur de 1 in oradea care fructifica, si inca vreo cativa foarte mari intr-un parc in gherla.
cred ca in multe parcuri din tara (nu doar in gradini botanice) se poate intalni arborele asta.
doar ca nu prea il bagam in seama 8)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stateam si citeam (ca nu pot citi din mers :rofl: ) cum ca dupa explozia de la Hiroshima a fost gasit un copac in apropierea exploziei si ce credeti ca era ....hai ca nu stiti :rofl: .....Ginko Biloba , asa ca ma gandeam poate pun si eu unu , dar la mine spatiul e cam limitat ori "copaceii" astia cam sunt grandiosi si necesita spatiu mare , are cineva idee cat de mare va fi coroana in vreo 10 ani sa vad daca il tupilez pe undeva. :wink:
 

happy

Well-Known Member
La ritmul de crestere foarte lent pe care il are poti planta si 2 arbori si dupa 10 ani tot nu fac umbra.Se pare ca traiesc foarte mult ,se merita in parcuri sau langa bloc.In curte nu cred ca o sa plantez asa ceva,la fel si cu arborele de lalelel,cand am vazut ditamai gigantii in Gradina Botanica m-am lamurit :rofl:
 

ACHIMENES

Member
happy a spus:
La ritmul de crestere foarte lent pe care il are poti planta si 2 arbori si dupa 10 ani tot nu fac umbra.Se pare ca traiesc foarte mult ,se merita in parcuri sau langa bloc.In curte nu cred ca o sa plantez asa ceva,la fel si cu arborele de lalelel,cand am vazut ditamai gigantii in Gradina Botanica m-am lamurit :rofl:
Intradevar cresc extrem de incet-gikgo dar si foarte "adunati" nu se labarteaza pe orizontala. Eu am un astfel de arbore in gradinita mea si l-am ales tocmai pentru acest lucru ( mai ales daca ii arati cine este seful, printr-o .....conducere adecvata a coroanei, nu sunt probleme) si imi place foarte mult coloritul frunzisului toamna, galbenul este bestial...........mai ales ca toamna florile sunt putine si atunci culorile frunzelor ne incanta privirea, ca sunt de ginkgo sau de artar sau de orice alt arbore,toate sunt deosebite :oops: :D :D
 

ghia_don

Active Member
Vuk, ai mai gasit seminte de ginko? Daca vrei , merg eu si-ti culeg o multime din gradina botanica de la noi... :D
 

vuk

Member
ghia_don a spus:
Vuk, ai mai gasit seminte de ginko? Daca vrei , merg eu si-ti culeg o multime din gradina botanica de la noi... :D
mersi mult ghia_don :D

cu Mihaela (ACHIMENES) am facut o intelegere dar daca mi-ai putea culege si tu oricat de multe ar fi super , ca la primavara asi incerca sa plantez cat mai multe seminte

iti trimit un mesaj privat
 

ghia_don

Active Member
Da' de ce vrei sa te chinui cu el in casa, iarna?
Ai mei puiuti din primavara, sint ingropati cu tot cu ghivece in gradina...
Ai auzit Dane??:wink:
 

happy

Well-Known Member
Rezista foarte bine,doar ca au aceeasi cestere lenta cand sunt mici ca si pawpaw.! :D Am si eu prin gradina cateva bucati,imi este frica sa nu-i calc din greseala! :D
 

ionascus

Active Member
Si eu am avut 4 bucati....au iernat intr-un ghiveci la geam....se pregatesc de inmugurit.....
 
Sus