Ginkgo biloba

happy

Well-Known Member
ionascus a spus:
Si eu am avut 4 bucati....au iernat intr-un ghiveci la geam....se pregatesc de inmugurit.....
Planteaza-i in gradina ,s-ar putea anul asta sa creasca mai mult si nu vor avea loc radacinile in ghiveci! :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Azi am intrat si eu in posesia unuia si sper sa l cresc frumos, am auzit ca e bun la sanatate :roll:
 

MiraMinca

Member
De ce nu trebuie să fie grădinarul blond - nu faceţi asta

REPET, NU ÎNCERCAŢI ASTA PE PIELEA PERSONALĂ.

Pentru cei ce nu ştiu, aflaţi dragii moşului ăăăă adică ai babei că uneori curiozitatea poate fi sport extrem. Norocul meu că-s născută în anul Tigrului şi am minim cele 9 vieţi alocate pisicilor.

Ştiam că ginkgo biloba se numeşte piersica de argint în chineză.
Ştiam că în China se mănâncă, dar NU am ştiut că e comestibil sâmburele şi nu pulpa. Aşa că, atunci când s-a ivit prima ocazie, am fost mai blondă şi mai naivă decât prevede legea şi am gustat (că d-aia e fruct, nu?!) 1 fruct de piersică de argint. Urmarea a fost că era să mă curăţ, la propriu, mi-au oprit la spital hemoragia (pierdut cam 1 l de sânge în 3-4 zile) cu vitamina k, am pierdut balul bobocilor şi am pierdut încă una din cele 9 vieţi din dotare.


AVIZ AMATORILOR. NU MÂNCAŢI FRUCTUL. PULPA E CUMPLIT DE TOXICĂ. Sâmburele e comestibil, chiar delicios.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce mananci si samburele ne uitam la tv , daca nu gasim o stire cu tine acolo , servim si noi unu :evil:
 

happy

Well-Known Member
Sadicule! :rofl: Mi s-au parut si mie cam ciudate fructele.Partea carnoasa cam moale si urat mirositoare!
 

MiraMinca

Member
Am mancat, am supravietuit si acum pot spune ambele povesti.

PS; imi place atitudinea, cu siguranta o sa ajungi (spre deosebire de mine) o varsta frumoasa. Ca sa nu zic venerabilă
 

miki70

Active Member
Am 2 gingko mici de 20cm din primavara, i-am pus in 2 pet-ri de 2l cu pamant de florarie . Sunt verzi dar nu au crescut deloc, nici frunze nu au mai multe decat atunci cand i-am cumparat. Pur si simplu au intepenit :( Ce sa le fac? Sa-i mut in ghivece mai mari si sa-i tin in balcon sau sa-i pun afara cu ghivecele ingropate? Inca nu stiu unde ii voi planta definitiv si vreau sa ii mai tin in ghivece.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
al meu nu a mai crescut de prin iulie , si dau vina doar pe faptul ca fiind de milioane de ani pe pamant stie cand sa creasca si cand nu :rofl:
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
al meu nu a mai crescut de prin iulie , si dau vina doar pe faptul ca fiind de milioane de ani pe pamant stie cand sa creasca si cand nu :rofl:
Ai mei nu stiu cand au intepenit, asa i-am cumparat, nici o frunza in plus/minus. Poate i-am cumparat intepeniti :) :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
or avea dureri de spate , lasa i in pace va vor creste de o sa te miri ce te faci cu ei :rofl:
 

miki70

Active Member
Sper sa creasca sa am de unde lua frunze si sa-mi fac ceai.
Pana la urma nu stiu ce sa fac, sa-i plantez afara sau sa-i tin iarna asta in balcon . Daca sunt intepeniti sufera de ceva :(
 

ghia_don

Active Member
Eu zic sa-i ingropi afara cu tot cu ghivece, daca nu te-ai hotarit inca unde sa-i plantezi definitiv. Nu vor ingheta...
 

nick1971

Active Member
eu il am plantat in gradina din primavara lui 2009, cum l-am plantat... asa e si-acum, n-a crescut deloc
 

nick1971

Active Member
eu am zis ca poate nu l-am pus in locul potrivit, ca nu i-a placut pamantul... dar se pare ca asa sunt ei, cresc mai greu
 

miki70

Active Member
Nick din 2009 pana acum e mult timp, trebuia sa mai creasca. De ce la altii cresc mai repede ? Sigur nu-i place ceva. :(
Eu am 2, unul il voi baga in casa la caldura si unul il ingrop cu ghiveci cu tot afara. Poate se dezintepeneste unul din ei .
 

sicora fabian

Active Member
Daca-l plantezi cu tot cu PET, sa faci multe gauri si mari pe fundul lui pentru a nu avea probleme cu apa. Chiar ti-as recomanda sa pui un strat de pietris sub PET! Sa nu-l mai tii mult pentru a avea timp sa se acomodeze cu exteriorul . . .
 

miki70

Active Member
Fabian are gauri mari petul dar vreau sa-l transvazez intr-un ghiveci mai mare cu pamant de florarie (ghiveciul e cu gauri foarte multe). Are o radacinuta ajunsa la un orificiu al pet-lui, de aceea vreau sa-l transvazez. Ei sunt afara de 2 luni , pusi direct pe pamant , au fost umbriti putin de un trandafir.
 
Sus