Gazania

kerkyra

Well-Known Member
Sper sa nu fie cazul, e plic luat din comert. In acest caz, luam altul, nu ma dau batuta ca imi place floarea :D
 

belisima

Well-Known Member
kerkyra a spus:
Sper sa nu fie cazul, e plic luat din comert. In acest caz, luam altul, nu ma dau batuta ca imi place floarea :D
:D tocmai pentru ca e din comert...pot fi vechi,eu am avut cateva (vreo 4 )anul trecut dintr-un plic din comert,dar sunt atat de frumoasa,incat merita sa incerci!
 

kerkyra

Well-Known Member
Stiu ca exista riscul sa fie vechi semintele din comert, dar mai sper. Daca nu merg, probabil ca voi gasi in piata plantute, asa am avut anul trecut una, dar as fi vrut si alte culori decat galben :D .
 

sicora fabian

Active Member
Pune cateva intr-o cutie cu capac, pe un strat de vata umeda. La caldura, in patru zile ar trebui sa incolteasca! Asa le verifici germinatia.
 

kerkyra

Well-Known Member
sicora fabian a spus:
Pune cateva intr-o cutie cu capac, pe un strat de vata umeda. La caldura, in patru zile ar trebui sa incolteasca! Asa le verifici germinatia.

Am cumparat alt plic, de la aceeasi firma (alt lot insa) :D , am pus la verificat cum ai spus si... succes total! Au aparut frunzulite miiiccciiii in cateva zile, deci pot trece la planta in pamant. Multumesc pentru sfat, voi verifica asa de acum semintele.
 

elipopa

Active Member
incepand din acest an renunt la muscate pentru pervaz, o sa pun in jardiniere gazania, o sa iau rasad cand o sa apara, am si niste seminte, dar parca nu mai am rabdare (o sa le seman si pe ele)!
sunt superbe aceste flori si daca si ierneaza in casa e super!
muscate am tot pierdut iarna si m-au cam enervat, plus ca sunt si mai scumpe!!
 

crinutza

Member
Da aceeasi problema o am si eu cu muscatele,Eli iar gazanie am incercat in 2 ani consecutivi si m-am lasat pagubasa pentru ca nu mi-a rasarit nici un fir .Le-am pus in rasadnita acoperita dar nu mai stiu daca le-am pus mai adanc sau la suprafata,daca pe plic scria asta probabil am respectat instructiunile.Mai incerc si anul acesta poate am mai mult noroc acum, ca de sfaturi sunt convinsa ca n-o sa duc lipsa :D
 

elipopa

Active Member
eu acum doi ani am semanat un plic de seminte de gazanii, au rasarit si au inflorit superb, nu am avut decat nuante de galben si portocaliu!
Din pacate nu le-am scos sa le pun in ghiveci in casa peste iarna!
anul acesta stiu ce am de facut! daca nu rasar din seminte cumpar rasad din piata, prin mai sunt cam 2 ron bucata si iau toate culorile si la iarna vor sta in casa!!
 

lelia

Well-Known Member
Si mie imi plac aceste flori .Am incercat cu seminte cumparate si a iesit un singur fir care nu a inflorit .De doi ani incerc sa le trec peste iarna si nu reusesc .cred ca le place caldura ,la mine sunt doar 5 grade si umiditate ridicata ,asa ca s-au dus .
Voi cumpara si eu rasad si voi strange semintele.
 

crinutza

Member
Am cumparat din nou seminte,le-am pus in pahare de plastic si le-am ingramadit si pe ele in rasadnita de legume iar acum astept cuminte poate poate....
 

elipopa

Active Member
eu am pus seminte adunate asta toamna de la florile pe care le-a plantat primaria, au germinat o multime si in foarte scurt timp, am mai pus o tura si mai pun si direct in gradina!
au deja 2 cm plantutele! sunt super incantata, mai ales ca am luat seminte de toate culorile! abia astept sa creasca!!
 

kerkyra

Well-Known Member
Cum obtineti semintele de la plante? :oops: Lasati floarea sa se usuce pe tija?
Am mai luat si eu doua gazanii din piata, mi-am facut o jardiniera, sper sa le mearga bine acolo.
 

elipopa

Active Member
eu pana la toamna nu las florile sa se usuce si sa faca seminte! le rup cum trece floarea si dau boboci noi imediat! la toamna o sa le las sa faca si seminte, plus ca o sa le bag in casa cu jardinierele in care sunt sa vad daca pot sa le trec peste iarna!!
 

kerkyra

Well-Known Member
O sa incerc si eu la toamna sa adun seminte. Cu trecutul peste iarna... sa vad, ca e inghesuiala mare in casa. Am incercat sa trec osteospermum asa si s-a uscat.
 
Sus