Gazania

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ma surprinde mereu aceasta planta cu fiecare floare ce se deschide.Exista atatea culori,una mai frumoasa ca alta:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am cumparat si eu un pliculet de seminte dar cum cred ca e tardiv acum de semanat voi incerca la anul. Ati obtinut flori din seminte?
 

albela

Active Member
Da, gazania se poate obtine din seminte. Eu le-am semanat in interior in pahare cu folie de plastic deasupra. Asa am avut rezultate mai bune decat prin semnanarea direct afara.
 

Blitz

Active Member
Sunt foarte frumoase, Sicamin! Eu am cumparat gazanii "gata facute", merg bine, dar ceva nu imi place la planta asta: cat este soare sunt splendide, dar la primul norusor si seara- inchid florile :| Pai eu nu m-as bucura de ele seara cand stau pe banca in curte? Ca in restul zilei nu am timp sa le admir :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Da, este plantă de soare! Recoltaţi seminţe doar de la cele colorate căci galbenul apare oricum, fiind culoarea dominantă! Merge semănată şi direct afară dar înfloreşte târziu!
 

kerkyra

Well-Known Member
Superbe, Sica! Am cumparat si eu una, am pus-o in gradina, sa vad cum evolueaza. La anul voi pune seminte.
 

angela draganoiu

Active Member
e planta "de soare" si ii place si putin nisip.
o prietena mi-a spus ca la ea s-au auto insamantat pt ca nu le-a scos din ghiveciul in care fusesera cu o vara in urma.
 

kerkyra

Well-Known Member
Gazania plantata in gradina poate fi salvata si trecuta cumva peste iarna? Eventual mutata in ghiveci si luata in casa? Sau anul urmator va bazati pe semintele culese? Ma gandeam ceva similar la cum voi proceda cu osteospermum (adica luata din gradina si trecuta iarna in casa, eventual voi incerca sa pun la prins lastari).
 
Anul acesta am cumparat si eu cateva,le-am pus in jardiniera,le-am rupt florile ofilite si infloresc mereu si la mine...imi plac foarte mult :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
kerkyra a spus:
Gazania plantata in gradina poate fi salvata si trecuta cumva peste iarna? Eventual mutata in ghiveci si luata in casa? Sau anul urmator va bazati pe semintele culese? Ma gandeam ceva similar la cum voi proceda cu osteospermum (adica luata din gradina si trecuta iarna in casa, eventual voi incerca sa pun la prins lastari).
Gazania poate fi trecuta peste iarna, eu am dus un ghiveci in pivnita la vecina, ca are gemulet si astfel avea ceva lumina. Se uda putin. A mea a rezistat pana in martie, cand vecina s-a harnicit sa o ude din belsug si pe urma a uitat usa intredeschisa la beci si a inghetat, fiind pamantul f. ud.
Am ramas surprinsa sa vad ca pastrase inclusiv bobocii care nu mai apucasera sa infloreasca in toamna! :eek:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus cateva seminte de gazania acum vreo doua saptamani, dar vad ca nu misca nimic. Nu le-am pus folie deasupra, nu o fi destula umezeala? Germineaza mai greu? Albela, parca tu ai mai pus din seminte :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu pun in fiecare an dar direct in gradina cind se incalzeste binisor.Rasar cam in citeva zile daca au soare si sunt udate bine.Apoi impartant este sa le presari PE pamint nu sa le pui IN pamint.Doar putin pamint pe deasupra si atit.
Nu stiu cum se comporta intr-o rasadnita dar afara cresc cu voiosie :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc, asa o sa fac. Seminte am destule. Am pus cateva in casa, mai incercam, daca nu, cand o veni primavara (prin iulie, poate ) :) afara cu ele.
 

sicora fabian

Active Member
Prima serie de gazanie am si repicat-o deja. Saptamana viitoare urmeaza a doua serie. Cum a spus si Gabiuta, sa nu le semeni adanc! Germineaza in 3 - 4 zile.
Afara le seman dupa mijlocul lui aprilie, dar infloresc prin iunie.
 

kerkyra

Well-Known Member
E clar, ceva nu le-a convenit de nu au iesit. Prea adanc nu le-am pus, dar mai pun o serie la suprafata sa vad ce fac. Sa le pun o folie deasupra, nu or fi avut suficienta umezeala?
 
Sus