Gardenia

Tina

Active Member
Cred ca eu o sa fiu "sef de trib" in clubul ucigaselor de gardenii, ca am omorit pina acum vreo 3-4 gardenii.. desi sunt trecute la plante de "unica folosinta", tot mai cumpar, din cind in cind cite una.. pentru ca imi place mirosul lor.. :cry: :cry:
Acum iar sunt in perioada dintre.. sa iau.. sa nu iau ?? :mrgreen: :mrgreen:
 

victoria222

Active Member
ce pricepute, dar si norocoase sunteti, cele ce aveti gardenii cu flori.....sunt indragostita de planta asta, dar se pare ca ea nu ma iubeste deloc,offff... :cry:
i-am schimbat substratul iar, am pus-o pe marginea unui alt ghiveci, in loc de farfurioara, ca sa i se scurga toata apa in el, are soare direct pana la ora 11...si iar i se ingalbenesc frunzele,unele chiar se usuca, de la varf.cat despre boboci, nici nu ma gandesc sa vad vre-unul.i-am cumparat acum ingrasamant pentru citrice,dupa sfaturile voastre.sper sa o resuscitez cumva
 

armeana

Member
Dragilor a mea in octombrie va avea 2 ani de cand e la mine,acum a avut 5 muguri,are deschise 2 flori,miroas de numa in camera.Va sfatuiesc sa faceti ce am facut eu,dupa ce ia cazut florile care le avea cand am cumparato i-am schimbat pamantul,eu am pus pamant de buturuga de la tara,am udato cu ingrasamant de azalee si de o luna i-am aplicat si :rofl: 3 cuie ruginite si sa nu zic intr-un ceas rau merge,dar nu am facut asa si cuun rodontrendon de camera,am lasat de pe azi pe maine si nu i-am schimbat pamantul cu care l-am cumparat si acum trage de moarte,dar acum l-am schimbat :cry: sper sa nu fie tarziu.
 

MariaRaluca

Member
Sunt inebunita dupa gardenii: am omorat 3 pana acum... ce-i drept in conditii de apartament.
De 2 ani mai am una (luata din Ikea cu 30 ron, fff bogata), dar i-am schimbat mediul, mutandu-ma la casa. I-am schimbat pamantul si ghiveciul cu unul mare imediat ce i-au trecut florile, si am tinut-o afara in curte la semiumbra. I-am luat ingrasamant de camelie, cu fier, de la Compo, iar iarna a stat in camera cymbidium-urilor, sub 18 gr. Am avut emotii, ca unul din fire s-a uscat, pt ca la el nu ajungea lumina, ea fiind la fereastra spre N. S-a umplut de boboci, foarte lungi zic eu, chiar 5 cm unii, si cum s-a facut primavara si am putut sa o dau afara, a si inflorit. Acum are cracute noi de peste 10 cm, (una are un nou boboc) cu frunze verde cam deschis, banuiesc de la stat cam prea la umbra?
 

Florilemele

Member
Dragele mele,sunt nou venita pe forum ... sper sa nu fiu prea bagacioasa , dar la urma urmei de asta este forum sa vorbim :D Am si eu o gardenia , eu am observat un singur lucru din experienta mea ... ii place apa ! Eu o ud la 3 zile si in fiecare seara o stropesc cu apa din abundenta... Am pus intr-un puf de ala de geamuri apa , o las la decantat,o stropesc, cand termin ploita la flori , umplu iar sticla pt a doua zi seara ... vad ca le place si nu am treaba cu ele.Intr-adevar gardenia mea a pierdut vreo 4 boboci,dar asta doar cand am cumparat-o ... probabil si-a schimbat mediul de viata si lipsa "drogurilor" a facut-o sa isi piarda boboceii. Va doresc mult succes si nu uitati sa o stropiti cu apa in fiecare seara , dar nu pe florile deschide !!! :)
 

michaela

Active Member
Gardenia se pare ca iubeste umiditatea pe frunze insa bobocii -Nu! devin usor maronii si cad, iar florile deschide se trec mai repede cu aceleasi simptome......
 

Florilemele

Member
Eu am dat-o si pe boboci,dar,doar pe cei inchisi,unde nu se vedea nici o pata alba....si nu au cazut ... acum fiecare planta probabil e ca fiecare om ... se comporta diferit ! Nici nu stiu ce sa spun , nu vreau sa ma pun rau sa dau sfaturi gresite :( , eu aici vorbesc doar din experienta proprie.Si intr-adevar pe flori niciodata nu dau apa.
 

instructor

Member
BUNA ZIUA AM O GARDENIE CARE AINFLORIT ARE SI ACUM BOBOCI ,PROBLEMA E CA ARE FRUNZELE DESCHISE LA CULOARE CHIAR DACA II PUN INGRASAMINT STIE CINEVA CE SA FAC SA AIBA FRUNZELE VERZI SI LUCIOASE ?MULTUMESC :oops:
 

michaela

Active Member
instructor - cam cu 3-4 pagini in urma am postat si eu gardenia mea cam cu aceleasi simptome.... am primit si sfaturi pentru indreptarea ei.... citeste si tu :wink:
 

michaela

Active Member
Sonia_i, pana la urma o sa le prinzi tu smecheria... si din ce in ce poate durata de viata le-o mai prelungesti :wink:
 

Dea

Active Member
in sfarsit, mi-am luat si eu inima in dinti si ... am luat-o! :D si ma bucur de ea si de aroma florilor ei!
acum, ramane sa se bucure si ea de mine :)


mereu mi-am pus intrebarea, ce le fac oare de le scot pe piata atat de frumoase ... :?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
desi e alba si frumoasa, pe mine nu ma vrea floarea asta, am pierdut pe putin 5 exemplare :( nici ea, nici azaleea nu rezista mai mult d ecateva luni.
 
Sus