Gardener

Ema

Member
Dupa una rece acum cateva luni va servesc acum si una calda , cum s-ar spune. Am primit sambata prima comanda , un pinus parviflora + cercis forest pansy. Pinul arata foarte bine , a rezistat bine la transport , doar o crenguta mica fiind rupta. Arbustul Cercis arata bine si el , desi eu comandasem trunchi si mi-a fost trimisa o tufa. I-am gasit loc in gradina insa.

O singura recomandare as avea , referitor la curier. Coletul meu ajunsese sambata si daca nu as fi sunat si insistat sa mi-l livreze in aceeasi zi , ei ar fi asteptat pana luni pe motiv ca expeditorul nu a bifat optiunea de "livrare sambata". E pacat sa stea o planta pe drum in conditii improprii mai mult decat e necesar. Oricum , s-a rezolvat fara probleme.
 

MONIS

Member
si l;a mine trebuia sa soseasca curierul azi cu o noua comanda....dar se pare ca intarzie....prima oara a venit in ziua stabilita si nu au fost probleme....astept maine...
 

iris

Active Member
Azi am cumparat de la Gardener Osorhei doi syringa vulgaris.Pretzul a fost de 50 Ron/ buc. dar am primit si o reducere de 10 %.Am achizitional in aceasta primavara mai multi syringa vulgaris insa oferta de la Gardener atat ca pret cat si calitatea plantelor este foarte buna. Va rog sa va convingeti de calitatea plantelor din imaginile urmatoare unde am facut o comparatie cu ce am primit de la Ronaland.In imagini liliacul din partea stanga este de la Gardener iar cel din dreapra cu eticheta pe ghiveci este de la Ronaland tot la pretzul de 50 Ron.. Felicitari Gardener eu ma declar un client foarte multzumit.
http://irismihnea.sunphoto.ro/Achizitii ... DHWGOQXKTK
http://irismihnea.sunphoto.ro/Achizitii ... CEFKAXOFQW
 

MONIS

Member
orlovszki a spus:
MONIS a spus:
si l;a mine trebuia sa soseasca curierul azi cu o noua comanda....dar se pare ca intarzie....prima oara a venit in ziua stabilita si nu au fost probleme....astept maine...
A sosit?
nu dar m-au sunat ca pregatisera pachetul,insa au uitat sa il puna....zise ca ar ajunge astazi.....astept...
 

karmenutza

Member
Iris, eu nu ma pricep la liliac dar si un necunoscator vede diferenta intre cele doua plante :wink: Bineinteles ca cei de la gardener arata mult mai bine.
 

orlovszki

Member
Ema a spus:
... O singura recomandare as avea , referitor la curier. Coletul meu ajunsese sambata si daca nu as fi sunat si insistat sa mi-l livreze in aceeasi zi , ei ar fi asteptat pana luni pe motiv ca expeditorul nu a bifat optiunea de "livrare sambata". E pacat sa stea o planta pe drum in conditii improprii mai mult decat e necesar. Oricum , s-a rezolvat fara probleme.
Am petrecut ceva timp sa va identific in documentatii.
Am aflat ca livrarea a fost facuta joi. Acest lucru inseamna ca ar trebui, cel putin ipotetic, sa ajunga vineri. Daca mentionez - caci avem etichete mari si rosii - ca livrarea sambata, curierul va fi in stare sa livreze marfa doar sambata.
Cred ca va trebui sa gasim o alta etichetare in care sa mentionam "livrarea chiar si sambata?"
 

orlovszki

Member
iris a spus:
Pentru cei ce doresc sa cumpere trandafiri o alta oferta de la Gardener (ce am remarcat eu) sunt trandafirii la ghiveci foarte frumosi la 15 Ron.
http://irismihnea.sunphoto.ro/Achizitii ... VYGYAUCDYO

:? Astept pareri referitoare la cele postate mai sus.
Trandafirii chiar ca sunt frumosi. Si au sosit de doua zile, deci nu au apucat sa sufere prea mult timp sub obladuirea noastra. :evil:
Oricum, au un succes imens in acest an :bani:
Sper ca nu vom ramane fara trandafiri ca anul trecut, cand am ramas in pana :rose:
 
La fel ca si cel achizitionat de Iris de la Ronaland e si al meu,tot de la ei,dar vazand cei de la Gardener se vede ca diferenta e foarte mare.
Cei de la Gardener arata mai bine. :(
 

sonia

Member
Am primit si eu comanda si sunt multumita ca plantele pe care le-am primit nu au suferit in urma transportului.Aveau dimensiunile mentionate in pliante si sanatoase (aproape toate).

Nu sunt multumita pt ca:-nu am primit toate plantele comandate
- a durat 4 saptamani pana am primit comanda
- desi am fost anuntata ca ajunge intr-o anumita zi curierul a ajuns cu o zi dupa si m-a sunat cand a fost la mine la poarta(iar eu nu eram acasa)
-bulbii au suferit pt ca au stat prea mult in punga,unii erau putreziti si desi au o luna de cand i-am pus in pamant nu au rasarit inca sper sa rasara totusi cei care erau sanatosi.

Am scris asta pt ca stiu ca reprezentatul firmei citeste si sper sa ia in considerare spre corectare.Multumesc.
 

iris

Active Member
Azi mi-am cumparat intamplator trei clematite superbe, mari, sanatoase si pline cu flori la pretul de 35 Ron/buc.Ne indreptam spre Oradea si le-am vazut din masina fiind asezate pe niste rafturi la sosea in fata magazinului. Am sa revin cu poze maine. Sunt foarte frumoase, pretul este mic si ce este si mai important fiind inflorite nu am surpriza neplacuta sa-mi infloreasca in cu totul alta culoare de cat cea reprezentata pe eticheta.. Mai erau pe aceelasi raft si Campsis radicans rosu si portocaliu la fel de mari si frumoase la pretul de 54 Ron/buc.
 

iris

Active Member
nutilepadat a spus:
Iris mi-ai facut sange rau :cry:
De ce ? Mai erau de vanzare :ingeras: :visator: imi facuse cu ochiul o clematita alba superba insa eram cu sotul langa mine si nu am vrut sa-i cada glicemia pe jos cumparand inca una. (Saptamana aceasta cei de la gardener sunt in concediu).
 

iris

Active Member
daisy111 a spus:
Iris dar le vei planta in gradina anul asta?Sunt superbe!!!! :visator:
Sper sa le plantez dupa ce trec caldurile acestea insuportabile. Deocamdata le-am asezat intr-un colt la semi-umbra nu cred ca ar fi indicat sa le plantez acum direct in bataia soarelui chiar daca in jurul ei sunt plante care i-ar tine umbra la radacina.
 
Sus