Galanthus nivalis (ghiocei)

popgeo : ce frumosi ghiocei ai!am si eu cativa, dar frigul din zona mea ii tine pe loc, as mai planta eu inca multi, dar nu gasesc nicaieri anul asta cu radacina.. :oops:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca chia nu gasesti pina la toamna... poti ca ii ceri mameri.. in moc cert in gradina sint prea multi .

cretu carmen a spus:
popgeo : ce frumosi ghiocei ai!am si eu cativa, dar frigul din zona mea ii tine pe loc, as mai planta eu inca multi, dar nu gasesc nicaieri anul asta cu radacina.. :oops:
 

elipopa

Active Member
La noi sunt in piata , la babute, dar dau cu 1 ron 2-3 bulbisori! Am fost astazi prin piata, se pare ca anul acesta sunt cam scumpi ghioceii!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu e drept! :mrgreen: La voi infloresc ghioceii iar la noi in gradina e inca strat mare de zapada. Nu ma mai joc!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cornelia, nu te necaji, ca la mine au aparut iar acuma ii acopera iar zapada, ca ninge ca-n povesti si se aseaza binisor :rofl:
 
Cornelia, abia acum am scapat de o parte din stratul de zapada, recunosc, am ajutat si eu cu lopatica sa eliberez ghioceii, ca altfel cine stie cand ii vedeam :visator: dar sincer, imi plac asa de mult, maine merg sa vad daca au venit babutele cu ghiocei si la noi,ador sa am cati mai multi!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu m-am dus sa dau zapada din gradina. E prea multa, nu prea mai stiu exact zona cu ghiocei si in plus cand vin eu de la munca e mereu noapte. :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
elipopa a spus:
Am cumparat astazi ghiocei bogati (Leucojum) de la niste doamne ,, colorate,, aveau saci intregi, de unde i-o fi luat?? :? :? :?
Am dat 1 ron pe 5-6 bulbi!
I-am pus in pamant intr-un cos! Sper sa infloreasca, apoi o sa ajunga direct in gradina!
Poate din ceva padure???

Daca cumva mai vezi de vanzare d-astia gen "clopotel" si daca poti, ia-mi si mie de vreo 5 lei :)
Stiam ca am si eu, dar acum am vazut ca doar vreo 3-4 sunt asa, restul (sute) sunt din cei obisnuiti, cu 3-4 petale.
 

angela draganoiu

Active Member
Doamne cit de frumosi si delicati sint.
dar cand si unde as putea gasi bulbisori si, mai ales, cand se pun in pamant ? ca tare as mai vrea .............
 

elipopa

Active Member
angela draganoiu a spus:
Doamne cit de frumosi si delicati sint.
dar cand si unde as putea gasi bulbisori si, mai ales, cand se pun in pamant ? ca tare as mai vrea .............
Ca orice bulboasa, ca sa infloreasca primavara, se planteaza toamna! Eu am gasit bulbi la babute acum in primavara, dar floarea s-a uscat, nu au mai inflorit!
Prin piete, la tarabele taranilor, sigur gasesti! Eu iau in fiecare an!!
 

yca

Member
ce ma bucur ca aveti ghiocei !!! poate peste vreo sapatamana or iesii si la mine ! ca azi a fost zi de primavara !!!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ghioceii timpurii sint deja cu motzul afara..... daca nu da frig mare, probabil ca se dechid citiva in urmatoarele zile.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cate minunatii ai in gradina! Am avut si eu curiozitatea sa ma uit dupa ei, dar nimic... :)
 
Sus