Galanthus nivalis (ghiocei)

alfa

Active Member
Mihai, tu defapt vrei sa faci reclama la telefonul tau :rofl: :rofl:

Tare dragute si gingase :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cretu carmen a spus:
Sa ma ierte cei de pe aici daca deja exista topicul am cautat , dar nu am gasit.
Deci, vreau sa va intreb, ati avut curaj sa plantati aceste superbe floricele la voi in gradina?
Eu da! inca din copilarie cumparam de la floraresele de la piata ghiocei cu radacina si plantam in fiecare an fie macar cate doi trei, acum mi-e plina gradinita de ghiocei cand le vine vremea sa infloreasca, inainte de a ninge la noi, deja isi itisera capsoarele,,
anasstasia a spus:
Nu credem pina nu vedem si poze :D Eu nu am ghiocei in gradina, ins atare mi-as dori.Nici nu cred ca am vazut in comert de vinzare (ma refer la bulbi).
 

anasstasia

Active Member
M-am uitat dupa cai verzi pe pereti atunci de nu i-am vazut. Chiar nu am vazut niciodata ghiocei in magazine. Cred ca traiesc eu pe alta lume.
Multumesc Claude, un bulbisor accept sa zic ca am si eu ghiocel :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Si pe mine ma crezi vreo tinara, ai? :rofl: :rofl: :rofl:
O sa incerc sa-mi amintesc. In primavara viitoare cu siguranta o sa-mi amintesc ca nu ti-am cerut :rofl: :rofl: :rofl:
 
Buna seara!Tocmai ma gandeam inainte de marea noastra ninsoare ca ma voi bucura si eu de ghiocei, deja isi itisera capsoarele afara cand i-am descoperit eu, si cand sa ma laud si eu sotului, a inceput sa ninga, acum saracutii dorm sub un strat gros de zapada de un metru, pana imi vad dragalasii inflorind..am o multime, imprastiati in gradinita, buchetele,caci de mica imi cumparam ghiocei de la florarese, dar cautam sa aiba radacina, si acum fac asta, i-am plantat si s-au prins, pacat ca nu le-am facut o poza, poate reusesc anul asta! :D
Ai mei sunt simpli, dar cresc mari si frumosi,mai ceva ca cei de la padure, as dori si eu din cei dantelati..unde gasesc?
 

elipopa

Active Member
Am cumparat astazi ghiocei bogati (Leucojum) de la niste doamne ,, colorate,, aveau saci intregi, de unde i-o fi luat?? :? :? :?
Am dat 1 ron pe 5-6 bulbi!
I-am pus in pamant intr-un cos! Sper sa infloreasca, apoi o sa ajunga direct in gradina!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eli sa pui neaparat mai multi intr-un singur loc.Nu sunt frumosi daca este ici-colo cite un bulb-doi,chiar daca se inmultesc in anul urmator .Si cresc mai inalti decit cei obisnuiti.Bravo.Facusi chiar o afacere :)
 

elipopa

Active Member
Gabiuta a spus:
Eli sa pui neaparat mai multi intr-un singur loc.Nu sunt frumosi daca este ici-colo cite un bulb-doi,chiar daca se inmultesc in anul urmator .Si cresc mai inalti decit cei obisnuiti.Bravo.Facusi chiar o afacere :)
Asa este, am facut chiar afacere ,eu iau in fiecare an, mai gasesc prin piata pe la babute, dar asa multi, saci intregi, nu am vazut niciodata!
Le-am intrebat de unde-i au, dar s-au facut ca ploua!
Sigur prin padurile din zona sunt locuri cu ghiocei, numai ca nu stiu eu unde :) :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Numai ghioceii vad ca infloresc.. restul inca stau in asteptare din cauza frigului de peste noapte...


 

radu

Member
Si eu am destui de multi. Pardon, se pare ca am avut fiindca nu-i vad iesiti din pamant. Chiar daca au fost plantati ca la carte, pana acum ma gandesc ca ar fi trebuit sa iasa din pamant.
Voi ce ziceti, in cazul in care pamantul e inghetat inca, mai e vre-o speranta sa-i vad si eu ?
 

ghia_don

Active Member
Radu, stai linistit, vor iesi fara probleme cind se dezgheata pamintul.. :D Nici eu nu-i vad pe ai mei...inca :wink:
 
Sus