Flox / Phlox

kerkyra

Well-Known Member
alfa a spus:
Kerkyra, nu reusesc sa-mi dau seama, e phlox anual? In orice caz, tare frumoasa culoarea!

Sincer, habar nu am, nu sunt priceputa la phlox. Pe acesta si inca unul i-am cumparat in stadiul de rasad cand am fost la Timisoara, nici nu stiam ce culori sunt. Si mie mi se pare deosebita culoarea. Mai am phlox de la Aleynad, dar am impresia ca difera la frunza, sper sa nu fie anul si sa nu-l mai am la anul.
 

carla

Active Member
Mi-au inflorit primele tufe de phlox paniculata pe anul asta :D
Le-am plantat primavara asta, asa ca sunt foarte mandra de ele. Prima de la multeplante si a doua de la d-l. Levi
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Frumoase plantutele de phlox;eu stiu ca planta se transmiote ca perena; eu am acesta planta de pe vremea soacrei mele si sunt ceva ani de artunci,repetandu-se aparitia lor in fiecare an
 

elipopa

Active Member
superbi Carla!
si ai mei sunt intarziati, doar cativa au bobocei in gradina de la tara! cei din gradina de la bloc se misca greu!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi place mult......am deja trei-patru feluri de paniculata si mai vreau.Exact azi ma uitam cam ce mi-ar lipsi din cele 70 de specii :rofl: :rofl: :rofl:
Cine doreste poate o sa facem schimb prin septembrie.Cel de la Levi mi-a inflorit si mie foarte frumos.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Revazind topicul (ce veselie a fost la un moment dat :) ) am vazut ca se vorbea de Phlox Natasha .Curiozitatea m-a impins :mrgreen: si am bintuit putin pe net ca sa ma "imbolnavesc" de frumusetea lui :( ....Cine are sau de unde putem face rost.Stie cineva? :? Seminte daca nu plante desi eu personal cu semintele :roll: hmmmmmm....
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din 6 varietati puse in gradina, am gasit doar 3 inflorite. Nu stiu ce s-a ales de celelalte.

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
alfa a spus:
Teoretic am si eu Natasha. Practic... urmeaza sa vedem daca chiar e :)
In afara de faptul ca tin pumnii sa fie si o natasha...ai luat seminte sau rasad?Si daca e rasad de unde??

Cornelia tu ai pus seminte?
 

alfa

Active Member
Gabiuta am cumparat radacina in primavara. Se vindeau la pachet precum bulbii.

Mikishor, ma bucur :D Natasha nu e, ca abia v-a inflori pentru prima data si la mine anul acesta...sper cel putin :oops:
 
Sus